| Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:  7.1.4.5.   Күні:   Сынып: 7 Мектеп: №4 шағын орталықты орта мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Андетай Камшат Мелдебеккызы Қатысқандар:  Қатыспағандар: 
 | 
  | Сабақтың тақырыбы:  7.1.4.5 - адамның тыныс алу мүшелерінің құрылыс ерекшеліктері.   | 
  | Сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары: |  Адамның тыныс алу мүшелерінің құрылыс ерекшеліктерін танып білу   | 
  | Сабақт ың мақсаты: | Барлық оқушылар орындай алады:  Тыныс алу мүшелерін танып біледі.   | 
  | Оқушылардың көбісі орындай алады: Тыныс алудың маңызын, құрылысын түсінеді. | 
  | Кейбір оқушылар орындай алады: Тыныс алу мүшелерінің құрылыс ерекшеліктерін талдайды. | 
  | Бағалау критерийлері | - тыныс алу мүшелерінің құрылысын жіктей алады; - тыныс алу мүшелерінің қызметін біледі; -тыныс алу мүшелерінің маңызын түсінеді; | 
  | Тілдік мақсат | Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Тыныс алу-бұл...... Тыныс алу жолдары-............ 
 Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:   альвеолалар, бронхылар, артериялар; | 
  | Құндылықтарға баулу | - сын тұрғысынан ойлау; -Жалпыға бірдей еңбек қоғамы; - жеке және топпен жұмыс істей білу қабілеті; -денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету; | 
  | Пәнаралық байланыс   | Жаратылыстану | 
  | Алдыңғы білім | 7.1.4.4. Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу мүшелері | 
  |  Жоспар | 
  | Жоспарланған уақыт | Жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар   | 
  | Сабақтың басы: 
 
 |  «Мен кіммін?» әдісі арқылы оқушылар өздерін кереметтей нәрселерге теңеу арқылы бірі-біріне жағымды ахуал туғызады. «Атом-молекула» әдісі арқылы оқушылар үш топқа бөлінеді. Бағалау парағы таратылады   | Бағалау парағы | 
  | Сабақтың ортасы: 
 | 1-тапсырма  «Миға шабуыл» әдісі Тыныс алу туралы бейнефильм көрсету 
 Бейнефильм  бойынша сұрақ- жауап алу.   Тыныс алу мүшелерін ата? Тыныс алудың маңызы қандай? Мұрын қуысының құрылысы және қызметі қандай? Дыбыстың сіңірлері қайда орналасқан? 
 Дескриптор: - тыныс алу мүшелерін атайды; -тыныс алудың маңызын болжамдайды; -Мұрын қуысының құрылысы мен қызметін байланыстырады; -дыбыс сіңірлерінің орналасуын біледі; | Интербелсенді тақта, бейнефильм | 
  | 2-тапсырма. Оқулықпен жұмыс. « Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі Мәтінді оқып, мазмұнын түсіндіріңіздер: 
  
 І топ. Тыныс алудың маңызы   ІІ топ. Тыныс алу мүшелерінің құрылысы. ІІІ топ. Өкпенің құрылысы 
 Дескриптор: - Тыныс алудың маңызын мазмұндайды;   - тыныс алу құрылысын жіктейді; -Өкпенің құрылысын талдайды; | Таратпа қағаздар | 
  | Сергіту сәті. Қаңқалар биі. | 
 | 
  | 3-тапсырма. « Графикалық органайзер» жұмысы 
 Суретке мұхият қарап, «Кластер» әдісін құрастыр; 
  
 
 
 Дескриптор   1. Суретті топтастыру арқылы сипаттама береді; 2..Суреттерге қарап, тыныс алу мүшелерін кластерге жинақтайды;   
 
 
 
 4.«Сұрақтар шеңбері» әдісі 
 Топ мүшелері сабақты қорытындылау мақсатында бір-біріне сұрақтар қояды. 
  
 
 1.Тыныс алу жүйесі қандай мүшелерден тұрады? 2.Көмейдің құрылыс ерекшеліктерін атаңдар? 3.Кеңірдектер мен бронхылардың құрылысы мен қызметтері туралы айтып беріңдер?   Дескриптор:   Оқушыларға тақырып бойынша ойын жинақтайды; Оқушылар өзінің жеке идеяларын емес, біреудің айтқандарын негізге ала отырып сабақты қорытындылайды; | Сурет 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Жылжымалы орындық 
 
 | 
  | Сабақтың соңы 
 | «Менің көңіл күйім баспалдағы» әдісі бойынша кері байланыс жасалады. Оқушылар стикерге өз есімдерін жазып, тақтада салынған баспалдақтардың біреуіне жабыстырады.   Баспалдақтар: Керемет! Өзіме сенімдімін! Жақсы! Жаман емес! | Стикерлер | 
  | 
 | 
 | 
 | 
  | Қосымша мәлімет | 
  | Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Сабақтың мақсатын оқушылардың деңгейіне қарай құрастырамын. Сабақ барысында тапсырмаларды орындауда ерекше қабілетті оқушыларға деңгейіне қарай тапсырмалар беремін | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?   Өзара бағалау: 
        | Аты -жөні | 1-тапсырма 5 ұпай | 2-тапсырма 5 ұпай | 3-тапсырма 5 ұпай | 4- тапсырма 5 ұпай |   | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 |   | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 |   | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 |   | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 |   | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 |  
 Бағалау шкаласы: 18-20 ұпай- өте жақсы 14-17 ұпай – жақсы 7-13 – орташа   Смайликтер; 
 | Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. 
 Сергіту; | 
  | Рефлексия 
 1.Менің оқушыларым бүгін не үйренді? 
 2.Сабақтағы оқу әдістерім сәтті болды ма? 
 3.Сабақта мен оқушыларымды ынталандыра алдым ба? | Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз 
 
 
 
 
 
 
 
 | 
  | Жалпы бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1; 
 
 2; 
 
 
 Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 
 1; 
 
 2;   
 
 
 
 
 |