| Сабақ тақырыбы | Бала қиялы.   | 
  | Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.Т/А3.Тыңдалған мәтіңнің мазмұнын түсіну,негізгі және қосымша ақпаратты анықтау.   | 
  | 5.Ж1.Берілген мәтінге сәйкес кіріспе,негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру.   | 
  | Сабақтың мақсаты. | 5. ӘТН4.2. Зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану. | 
  | Барлығы: мәтіннің мазмұнын түсінеді ,негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды. | 
  | Көбі:берілген мәтінге сәйкес қарапайым жоспар құрада.   | 
  | Кейбірі:деректі және дерексіз зат есімдерді меңгертеді.   | 
  | Күтілетін жәтижелер | Қиял адамның арманын шарықтататын құбылыс екенін түсінеді,зат есімнің мағыналық түрлерін меңгереді,белгілі тақырып бойынша қиялдай алады. | 
  | Сабақтың түрі | Жаңа білімді меңгерту. | 
  | Пәнаралық байланыс   |  Әдебиет. | 
  | Қажетті құрал -жабықтар | Интерактивті тақта,тақырыпқа қатысты слайдтар,үнтаспа,кестелер.   | 
  | Оқыту әдістері | Әңгімелеу,түсіндіру,сұрақ-жауап, «шаттық шеңбері»тренингі, «Берілген атаулар» әдісі,Броундық қозғалыс,постер,диалог, «Ішкі және сыртқы шеңбер»техникасы, «Шығу парағы»тәсілі. | 
  | Дереккөздері | Әдістемелік құрал,дидактикалық материалдар. | 
  | Тапсырмалар. | 
  | Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті: | 
  | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | 
  | Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу | Мұғалім «Шаттық шеңберін » құрғызып,ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін оқушыларға:-Балалар, сендер қарым-қатынас барысында бір-біріңе қандай жақсы сөздер айтасыңдар?-деп сұрайды. | Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.Қайырлы күн досым!Әр күнің сәттілікке толсын! | 
  | Өткен сабақты тексеру | Үй тапсырмасын тексереді. Кемшіліктерді анықтайды,түзетеді,бағалайды. | Тапсырманы айтады,тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді | 
  | І. Қызығушылықты ояту | Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын артыру мақсатында жаңа тақырып бойынша «Алдын ала берілген атаулар»тәсілін пайдаланып,тақтаға бірнеше атаулар жазады,олардың мағынасын,өзара байланысын сұрайды.   | Оқушылар атаулардың мағынасын,өзара байланысын айтады.   | 
 
      | ІІ. Мағынаны тану 
 | 1Білу.Түсіну. А) Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. Оқулықтағы 1,3,-тапсырманы орындатады. | Айтылым.Қойылған сұрақтарға жауап береді.   | 
  | Ә) Жазылым.Оқулықтағы 2-тапсырманы орындатады. | Жазылым.Синоним сөздерді анықтайды,жазады. | 
  | Б)Мәтінмен жұмыс. Тыңдалым.Оқулықтағы 4-тапсырманы орындатады. | Тыңдалым. Мәтінді зейін қойып тыңдайды.   | 
  | В)Оқылым. Айтылым.Оқулықтағы 5-тапсырманы орындатады. | Оқылым.Айтылым. Ақпараттың дұрыстығын тексереді,қатесі болса ойларын тексереді.   | 
  | 2. Тілдік бағдар. Деректі,дерексіз зат есімдерді туралы мағлұмат береді. | Деректі,дерексіз зат есімдерді меңгереді. | 
  | 3. Талдау және қолдану. А)Оқылым.Оқулықтағы 8 -тапсырманы орындатады. | Оқылым.Мәтінді оқиды. | 
  | Ә) Жазылым.Оқулықтағы 6,7-тапсырманы орындатады. 
 | Жазылым.мәтін құрып жазады,жұмбақтар тақпақтар тауып жазады. | 
  | 
 | 4. Сергіту сәті. «Балалық қиялым»тақырыбында постер құрғызады. | Постер құрады. | 
  | 
 | 5.Жинақтау. Оқулықтағы 10-тапсырманы орындатады. | Мәтін жазады. | 
  | ІІІ.Қорытынды | Оқулықтағы 11,13-тапсыпманы орындатады. | Диалог құрады.ойларын қорытып айтады. | 
  | IV.Бағалау. | Қалыптастырушы бағалау .Мұғалім оқушылардың өзара бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды. | «Ішкі және сыртқы шеңбер»техникасы бойынша өзара бір-бірін бағалайды. | 
  | V.Үйге тапсырма. | Оқулықтағы 9-тапсырманы орындау | 
 | 
  | V.Ойтаразы. | Мұғалім оқушыларға «Шығу параған» таратады. (12-тапсырма). | Шығу парағын толтырады. | 
 
      | ІІ. Мағынаны тану 
 | 1Білу.Түсіну. А) Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. Жазылым. Оқулықтағы 1-тапсырманы орындатады. | Жазылым.Шағын ойтолғау жазады..   | 
  | Ә)Айтылым.Оқулықтағы 2,3-тапсырманы орындатады. | Айтылым.Диалог құрып,топтық жұмыс орындайды. | 
  | 2. Сергіту сәті. «Қос шеңбер ішінде танысу»әдісін пайдаланып,оқушыларға тақырып аясында диалаог құруларын тапсырады. | Оқушылар екі шеңберге бөлініп,бір-біріне қарама-қарсы тұрып әңгімелеседі,орындарын алмастырып,диалог құрады. | 
  | 3. Жинақтау. Оқулықтағы 4-тапсырманы орындатады.Оқылым. Оқулықтағы 6-тапсырманы орындатады. | Жазылым.Суретке қарап,диалог –әңгіме құрып жазады.   . | 
  | ІІІ.Қорытынды | Оқулықтағы 5-тапсыпманы орындатады. | Жазылым.Сипаттамалық мәтін құрып жазады. | 
  | IV.Бағалау. | Қалыптастырушы бағалау.мұғалім оқушылардың өзара бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды. | «Ішкі және сыртқы шеңбер»технткасы бойынша өзара бір-бірін бағалайды. | 
  | V.Үйге тапсырма. | Оқулықтағы 6-тапсырманы орындау | 
 | 
  | V.Ойтаразы. | Мұғалім оқушыларға «Көлік және жол белгілері»бөліміне байланысты шығу парағын толтырады. (7-тапсырма) | Шығу парағын толтырады. |