| Мектеп 
 
 | Павлодар қаласының №41 денешынықтыру-сауықтыру бағытындағы жалпы орта білім беру бейіндік мектебі | 
  | Пән | Қазақ тілі мен әдебиеті | 
  | Пән мұғалімдері | Ахметова Маржан Қуандыққызы | 
  | Күні | 03.10.2017 жыл | 
  | Сынып | 5 орыс сыныбы | 
  | Ұзақ мерзімді жоспар тарауы | 2-бөлім. «Мектеп өмірі. Әдепті бала – арлы бала» | 
  | Сабақтың тақырыбы | 2-сабақ. «Қожа – әдепті бала»   | 
  | Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |  5.1.2.О1.Тілдік тапсырмаларды орындату арқылы Қожа жайлы мағлұматтарды толықтыру;  5.1.2.А1.Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын әңгімеге қатысу; 5.1.2.Ж1.Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама, хабарландыру,хатжазу. | 
  | Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: Көркем әдеби шығармаларды түсінеді, сұрақтарға дұрыс жауап береді. | 
  | Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Көркем әдеби шығармаларды түсінеді, мазмұндайды, сұрақтарға дұрыс жауап береді, өзара диалогке қатысады, сөздерді дұрыс қолданып, хат жазады. | 
  | Кейбір оқушылар орындай алады: Шығарма жайлы тілдесе алады, қосымша мәліметтер береді. Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хат жазады. 
 | 
  | Ойлау дағдыларының деңгейлері | Жоғары деңгей дағдылары 
 | 
  | Бағалау критерийлері | Әдеби шығарманың мазмұны бойынша сұрақ құрастырады, жауап береді. Мәтіннің тақырыбын анықтайды. | 
  | Тілдік мақсаттар | Негізгі сөздер мен тіркестер Кейіпкер-герой Ықшам-небольшой,аккуратный,портативный Жағымды-приятный Туу куәлігі-свидетельство о рождении Ес білгелі-взрослый Қолайсыз-неудобный,неприемлемый Табанда өзгерту-тут же менять 
 | 
  | Құндылықтарды дарыту | Мәтін арқылы оқушыларды кішіпейілділікке тәрбиелеу. | 
  | Пәнаралық байланыс | Жаратылыстану, орыс тілі 
 | 
  | Алдыңғы білім |  «Сүйікті жазушы» 
 | 
  | АКТ қолдану | https://www.youtube.com, интербелсенді тақта | 
  | Сабақтың барысы | 
  | Сабақтың жоспарланған кезеңдері 
 | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | 
  | Сабақтың басы 2 минут  
 
 
 
  2 минут 
 
 
 | 1.Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау. 2.Психологиялық ахуал тудыруда «Ыстық алақан» тренингін өткізу. Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сәттілік тілейді. 
 3.Қазақстандық кәмпиттер арқылы топқа бөлу. (Дәйектеме: ынталандыру үшін қолданылған). 
 1-тапсырма. (Топтық жұмыс). «Ішке-сыртқа» стратегиясы бойынша Қожаның бойындағы қасиеттерді І топ «Ішке» бағанына жазады, басты кейіпкердің бойынан табылмайтын қасиеттерді ІІ топ «Сыртқа» бағанына жазады. Қажеттілікті қажет ететін оқушылар үшін тірек сөздер беремін: қызғаншақ, өзімшіл, өркөкірек, ақылды, салақ, озат, әдепті, өтірікші, ұқыпты, ойы терең, жағымпаз, сабырлы, сараң, адал, ұры, жалқау, тәртіпті. (Дәйектеме:«Ішке-сыртқа» стратегиясын алдым,себебі басты кейіпкердің бойындағы қасиеттерді сұрыптайды). Бағалау: бір өркешті, екі өркешті түйе арқылы бағаланады.   (Дәйектеме: Түйені алудағы себеп: фильм ауыл өмірімен байланысты болғандықтан, түйе суреті алынды) 
 |  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 толық жауап толықтыруды   қажет етеді 
 
 
 
 
 
 | 
  | 6 минут | 2-тапсырма. (Жеке жұмыс). Өткен сабақпен байланыстыру (алдыңғы тақырып – 1-сабақ «Сүйікті жазушы»)   – барлық оқушылар орындай алатын тапсырма. Қосымша ақпаратты толтыру кестесі  
     | Сүйікті жазушым | Сүйікті кейіпкерім |   | 
 | 
 |  
 (Дәйектеме: оқушылардың өткен материалдан алған білімдерін еске түсіру, тексеру) Дескриптор   Білім алушы: - сүйікті жазушыны анықтау;    - сүйікті кейіпкерді анықтау;  
 Бағалау:«Менің атым-Қожа» фильмі жаз мезгілін суреттегендіктен, жазғы табиғат көріністерімен байланыстыру мақсатында оқушылардың білімі «Бұлт, ағаш, күннің көзі» суреті арқылы бағаланады: бұлт – «3» деген баға, ағаш – «4»деген баға, күннің көзі – «5»деген баға.  
 
 | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 | 
  | Сабақтың ортасы 10 минут | 3-тапсырма. (Топтық жұмыс). «Менің атым - Қожа» фильмінен үзінді көрсету. Ой шақыру, сұрақтар қою.  І топ.Фильмдегі кейіпкерлерді ата.  ІІ топ.Сенің ойыңша, Қожа қандай бала?    
    
 Бағалау: «Қолпаштау» арқылы оқушылардың өз-өздеріне деген сенімділігі артады.  
 |  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
 
 | 
  | 5 минут | 4-тапсырма. (Жұптық жұмыс). «Сен маған, мен саған»әдісі. Мәтінге сүйеніп, ақпараттың дұрыстығын тексеріп, жұппен талқылаңдар.    
 |  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
   
 | 
  | Ақпарат | Дұрыс | Дұрыс емес | 
  | Ал енді айтуға да, естуге де қолайсыз емес есімдер бар. | 
 | 
 | 
  | Адамның атының сүйкімді болуы да – зор бақыт па деймін. | 
 | 
 | 
  |  Біз бір класта төрт Қожа бармыз. |  
 |  
 | 
  | Бірақ жүре-бара құлағым үйреніп, дағдыланып кеттім. |  
 |  
 | 
  | «Қара Қожа» дегендерге: «Әу!» - деп жалт қарамайтын болдым. |  
 |  
 | 
  | Фамилиям – Қадыров ... Қадыр-менің атам. |  
 |  
 | 
  | (Дәйектеме: ақпараттың дұрыс, дұрыс емес екендігін анықтау үшін алынған тапсырма)  
 Дескриптор   Білім алушы:   - ақпараттың дұрыстығын анықтайды; - ақпараттың дұрыс емес екендігін анықтайды.    
 Табиғат суреттері арқылы бағалау: Тау – өте жақсы; Теңіз – жақсы; Шөл – жақсартуды қажет етеді.   (Дәйектеме: «Менің атым-Қожа» фильмі қазақ жерінің таулы, қырлы жерлерінде түсірілгендіктен, табиғат көріністері алынды) | 
  | Сабақтың соңы 8 минут 
  
 | Жинақтау(Жеке жұмыс). 5-тапсырма.«РАПТ» әдісі. Р- оқушыА-шетелдік досы
 П-хат
 Т-Қожаның - әдепті бала екендігі туралы
 
 
 Берілген сурет пен тірек сөздерді қолдана отырып, шетелдік досыңызға Қожаның әдептілігі жайлы хат жазыңыз.   Тірек сөздер: әдепті, ұқыпты, ақылды, жанашыр, адал, шыншыл, сабырлы.  
 Дескриптор  «Асық» арқылы бағаланады. «Асық» алшы,тәйкі,бүк (Дәйектеме:«РАПТ» әдісі ойды жинақтау,түйіндеу үшін және бағалау парақшасы өзіндік көзқарасын таныту үшін қолайлы ).      | Бағалау критерийі | Дескриптор | 
 |   | Тірек сөздер арқылы Қожаның әдептілігі жайлы хат жазу 
 | Қожаның әдептілігі жайлы өз ойын толық жаза алады – алшы | 
 |   | Қожаның әдептілігі жайлы түсінік бере алады - тәйкі | 
 
 
 |   | Қожаның мінез-құлқына сипаттама бере алады – бүк | 
 |   
 |  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
 
 | 
  | Рефлексия  5 минут | Чемодан-салып аламын, алдағы уақытта қолданамын.  
  
 | 
  
 | 
  |  
 Еттартқыш- алған ақпаратты өңдеймін.  
  
 | 
 | 
  | Себет- керек емес ақпарат, лақтырып жіберемін. | 
 | 
  | Үй тапсырмасы 2 минут | «Т-кестесі»тәсілін пайдалану арқылы Қожа мен Жантасқа сипаттама беру. |  
 |