|  Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:   8.2В Отарлау және ұлт-азаттық күрес | Мектебі: Қандыағаш қалалық №4ЖББОМ | 
  | Күні: 12.12.19 | Мұғалімнің аты-жөні:М Сегизбаева   | 
  | Сынып: 8 | Қатысқандар саны:  Қатыспағандар саны:   | 
  | Сабақ тақырыбы | 1836-1838 жж. Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі  Алғашқы сабағы (1-сабақ) | 
  | Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |  8.3.1.5 – халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;    
 8.3.1.6 – ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру | 
  | Сабақ мақсаттары | 1836-38жж Бөкей Ордасындағы отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық басталуы, барысы мен нәтижесі туралы зерттейді   
 | 
  | Бағалау   критерийлері     |  Қолдану- тарихи оқиға орнын картаға түсіреді;  Сыни ойлау мен талдау- көтерілістің басталуын, барысын, нәтижесін, тарихи мағызын талдайды; Бағалау- көтеріліс басшыларын бағалайды | 
  |  Тілдік    мақсаттары  
 
 | Пәндік лексика мен терминология:  Ішкі Орда, барымта, буферлік аймақ  
   Оқушылар Бөкей Ордасындағы көтерілістің басталуы, жүру барысы мен нәтижесі туралы зерттеу жұмыстары жүргізіледі. «Исатай мен Махамбеттің ортақ идеясы қандай болды?» тақырыбына ой-түйін жасайды. (оқылым,айтылым, тыңдалым, жазылым дағдысы)  
 Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Исатай мен Махамбет бастаған ұлт-азаттық көтерілістің басты себебі... Исатай мен Махамбеттің ортақ идеясы... Исатай мен Махамбетті ..... біріктірді   Бұл оқиға/тұлға маңызды болды, өйткені... Бұл оқиғаның салдары... | 
  |  Құндылықтарды дарыту    
 
  
 |  «Мәңгілік Ел» идеясының «Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы» құндылығын, көтерілістің себептерін, салдарын, маңызын талдау барысында жүзеге асады.  құндылықтарынан «Функционалды сауаттылық», «Құрмет пен ашықтық» сабақ бойы іске асады. Жаһандық азамат ретінде-Ресей империясының отарлау саясатының нәтижесіндегі болашақ өзгеріске дайын болу қажеттігін түсінеді | 
  |  Пәнаралық байланыстар | География, дүние жүзі тарихы пәндерінен алған білімдерін картамен жұмыс жасау барысында пайдаланады. Әдебиет пәнінен алған білімін Махамбеттің ақындық өнерін бағалағанда қолданады. | 
  |  АКТ қолдану дағдылары   | Сабақ барысында интерактивті тақта мен жеке ноутбук қолдануға рұқсат етіледі. Қауіпсіздік ережелерін сақтау үнемі бақыланады. | 
  | Бастапқы білім   | ХVІІІ ғасырда басталған Ресей империясының отарлау саясатының мақсаттары мен алғашқы әрекеттерін біледі | 
  | 
 | 
  | Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері   |  Сабақтағы  жоспарланған  іс-әрекет   
 | Ресурстар | 
  | Сабақтың басы (Ой-қозғау) 10мин   
 | -Оқушылардың сабаққа дайындығы қадағалау. Алдыңғы білімін еске түсіру мақсатында:  Кестемен жұмыс  1822-1824 жылдардағы патша реформалары       |  «Сібір қырғыздарының» жарғысы | «Орынбор қырғыздарының жарғысы» |   |  Жарғы қабылданған жыл |   | 
 | 
 |   |  Авторлары |   | 
 | 
 |   |  Әкімшілік өзгерістер болған аймақтар |   | 
 | 
 |   |  Әкімшілік құрылым бөлшектері 
 |   Дескриптор:   -«Сібір қырғыздары» мен «Орынбор қырғыздары» Жарғыларының авторларын атайды;  -Жарғылардың қабылданған жылдарын біледі;  -Сібір қырғыздары облысы мен Орынбор қырғыздары облысының әкімшілік құрылымы мен ондағы билік басындағы тұлға атауын анықтайды |   | 
  |  Сабақтың ортасы  (Мағынаны тану)  
  
  
  10 мин  Дайындық-қа  
  
  
 |  
  Б Оқушыларды топтастыру. Қызығушылықты ояту.  «Миға шабуыл»  Оқушыларға «Махамбет Өтемісұлы» бейнематериалынан үзінді көрсетіледі (7:37 -12:04 аралығы)    Бейнематериалмен тыңдата отырып, келесі тапсырмаларды орындатыңыз. Оқушыларға кемінде маңызды деген 6 немесе 4 мағлұматты дәптерге жаздыртып, сол мәліметтер арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтатуға әрекет жасаңыз. Бір- екі оқушының жазған маңызды ақпаратымен тақырыпты анықтатыңыз.  Б Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстырылады. Сабақтың тарихи концептісі мен зерттеу сұрағына назар аударылады. |  
  
  
 https://www.youtube.com/watch?v=p9CexAqM80o  
  
  
  Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж.  
  
  
  
  
  
  Қазақстан тарихы. 8 сынып. Хрестоматия. М. Өтемісұлы өлеңдері. 59 бет.  
  Махамбеттің өлеңдері: «Ереуіл атқа ер салмай», «Қызғыш құс», «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқан сөзі»    
      Қосымша-1  Карта  
  
  
  Қазақ әдебиеті. Энциклопедиялық анықтамалық. Кітаптар және басылымдар. Қазақстанның Мәдени мұрасы  http://www.madenimura.kz/kk/culture-legacy/books/book/kazak-edebieti-enciklopedialyk-anyktamalyk?category=all&page=4  
 
  
  
  Қосымша-1  Мәтін таратпалар  
 
 | 
  |  
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  Әр топқа қорғауға 3 минуттан    12 мин.  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  7 мин | Мәтінмен жұмыс.  Т Оқушыларды төрт топқа бөліп, мәтін таратып беріңіз. Оқушылар берілген мәтінді оқып, топ ішінде талқылайды, нақты сұраққа жауап қарастырады. Мұғалім топтағы оқушыларды аралап, қолдау-көмек береді.   Топтық тапсырмалар:    1-тапсырма 1-топ 1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісінің себебін анықтайды  2-топ 1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтеріліc барысын мен соғыс қимылдарына талдау жасайды.  3-топ Көтерілістің жеңілу себептері анықтайды  4-топ Көтерілістің тарихи маңызына баға береді.  
  Дескриптор: -1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісінің себебін анықтайды -1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтеріліc барысын мен соғыс қимылдарына талдау жасайды. -Көтерілістің жеңілу себептері анықтайды -Көтерілістің тарихи маңызына баға береді.  2-топ. Көтерілістің алғышарттары, басталу себептері, көтерілісшілердің мақсаты мен қозғаушы күштерін анықтайды.    
  2-тапсырма 1-топ «Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді? 2-топ SWOT ТАЛДАУ  3-топ Венн диграммасы  4-топ Сәйкестендіру тест  Дескрипторы: -Қос батырды біріктірген ортақ мақсаттың кемінде 1-уіне мысал беру;  Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлы басқарған көтерілісті талдау 3-топ. Көтерілістің кезеңдері, барысы, негізгі ошақтары   Дескриптор: -Көтерілістің негізгі кезеңдерін көрсетеді;   -Шайқас болған негізгі ошақтарды анықтайды; -Көтерілісті басуға жіберілген жазалау отрядтары туралы әнгімелейді; -Көтерілістің үдеуі қандай өзгерістерге әкелгенін талдайды.    4- топ. Көтерілістің нәтижесі, жеңілу себептері мен тарихи маңызы Дескриптор:  -Көтерілістің нәтижесін анықтайды;  -Көтерілістің жеңілу себептерін атайды;  -Көтерілістің тарихи маңызын түсіндіреді;  Көтерілісшілердің түпкі мақсаты неге орындалмағанын талдайды | 
  | Сабақтың соңы (Ой-толғау)  
 1 мин  
  
 Үйге тапсырма  
 |  Рефлексия   Кері байланыс «3-2-1»   Сабақтағы 3маңызды ақпарат;   Сабақта қиындық келтірген 2 мәселе;   Сабақта ұнаған 1аспекті  Махамбет Өтемісұлының Исатайдың бейнесін ашатын жырларына сүйене отырып,көтеріліс басшыларының халықшыл бейнесін ашатын эссе жазу |  Стикерлер  
  
 
 | 
  |  Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?   |  Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?   |  Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы 
 
 
 
 | 
  |  Оқушыларды топтарға бөлгенде әр топта қабілеті жоғары оқушылар болғанын қадағалаймын. орыс сыныптарында тілдік қабілеті жоғары оқушылар қалған оқушыларға қолдау көрсетеді.   |  Оқушылар өзара критерийлер арқылы бағалайды.    Мұғалімнің кері байланысы.   |  Интерактивті тақтамен мөлшерлі жұмыс жасайды.   | 
  |  Сабақ бойынша рефлексия    Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?   Жеткізбесе, неліктен?   Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?   Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?   Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?   |  
 
 | 
  |   | 
  |  Жалпы баға    Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:   2:    Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:   2:    Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |