қазақ тілі мен әдебиетіне арналған сабақ жоспары 6сынып
            
                Просмотр содержимого документа
                
                «Күз – береке бастауы»
            
            
                                                                       | Күні: 08.04.2022   | 
  | Сабақтың тақырыбы: Күз – береке бастауы. 1сабақ. | 
  | Бөлім: Абайды оқы, таңырқа! Абай Құнанбайұлы. Табиғат лирикасы. «Жазғытұры», «Жаз», «Күз», «Қыс» өлеңдері | 
  | Мұғалімнің аты-жөні: Садықова Ә.С. | 
  | Сынып: 6а,б | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | 
  |  Сабақтың мақсаты: 6.1.5.1 тірек сөздер, жетекші сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау. 6.2.1.1 тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану, ойын әсерлі, мазмұнды жеткізу. *Ойлау қабілеттерін дамыту. | 
  | Сабақ нәтижесі:   Барлығы: тақырыпты тірек сөздер арқылы болжайды. Көбісі: тірек сөздер, жетекші сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтайды. Кейбіреуі: тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолданады, ойын әсерлі, мазмұнды жеткізеді. | 
  | Сабақтың барысы | 
  | Сабақтың кезеңі Уақыты | Мұғалімнің   іс-әрекеті (тапсырмалар) | Критерийлер | Оқушының   іс-әрекеті | Бағалау | Ресурс-тар | 
  | Психология-лық ахуал   (2 мин) |    Өлең жолдары | 
 Оқушылар өз пікірлерін жеткізеді. | 
 Қолпаштау   | Өлең жолдары | 
  | Қайталау   (8 мин) | Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. | Критерийлер Сұрақтарға жауап береді. | Оқушылар белсенді қатысады. | 
 | 
 | 
  | Тұжырымдау (2-3 мин) 
 | Сурет бойынша тақырыпты болжайды. Сөздерді аударып, тақырыпты ашады. Ақпаратпен танысу.   | Оқушылар мақсат пен критериялармен танысады. | Қолпаштау | 
 | 
  | Жаңа тақырыпты меңгеру   (23 мин) | Сөздік. /Жаңа сөздер/ Ережені қайталау.   Теңеу, эпитет сөздер. | 1. Жаңа сөздермен танысу. 2. Ережені қайталау, талдау. | Оқушылар тапсырмаларды орындайды. | Критерия-лар бойынша 
 | Сөздік   | 
  | Сергіту сәті (2 мин) 
 | Орнымыздан тұрайық, Қанатты кең жаяйық. Қарлығашқа ұқсайық, Көбелекті жасайық, Гүлге барып қонайық, Құстар болып қалықтап, Орнымызды табайық. | 
 | 
 | 
  | Оқылым. 1тапсырма, 136бет.   | Өлеңді мұқият оқу. | 
 
 
 Топтық жұмыс | 
 | 
 
 
 Оқулық   
 
 
 Дәптер   
 | 
  | Айтылым.   136бет 2тапсырма | Өлеңдегі күздің белгілерін анықтау. Тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану. | 
  | * Тапсырма. Жазылым.   | Күз- сөзін талдау. | Жеке жұмыс | 
  | Білімдерін жеке тексеру    (7 мин) | 1. Ақиқат, жалған ақпаратты анықта. 5б. 2. Сұрақтарға жауап бер. 3б. 3. Сөйлемдерді құрастыр. 2б. | Тапсырмаларды орындау. | Тапсырманы өзбетінше орындайды. | ҚБ. 10балл | Карточка   
 | 
  | Рефлексия (2 мин) | Мұғалім сұрақ қояды: Нені білдің?   Не түсіндің?   Нені қолдандың? | Сұрақтарға жауап беру. | Өз ойларын айтады. Нені білдім?   Не түсіндім?   Нені қолдандым? | 
 | 
 | 
  | Үй жұмысы   (1 минут) | Үй жұмысын түсіндіреді. 
 | Жаңа сөздерді, ережені жаттау, 136бет-1тап- өлеңді мәнерлеп оқу. | Мұқият тыңдайды, күнделікке жазады. | 
 | Күнделік | 
 
  
 
  *1 тапсырма: Берілген ақпараттың ақиқат/жалған екенін анықтаңдар.
       | № | Ақпарат | ақиқат | жалған | 
  | 1 | Күзде жел соғады, күн қысқарады, жауын-шашын көбейеді.  | 
 | 
 | 
  | 2 | Күз жылдың үшінші мезгілі, тоғызыншы айдан басталады.  | 
 | 
 | 
  | 3 | Күзде құстар ұшып келеді, қар астынан алғашқы гүлдер бой көтереді.  | 
 | 
 | 
  | 4 | Күздің соңғы айы қазан, ол айда алғашқы қар жауады. | 
 | 
 | 
  | 5 | Күз өнімге бай, жапырақтар алтын түстес болады.  | 
 | 
 | 
 
  2 тапсырма: Мәтін арқылы жетекші сұрақтарға жауап беріп, негізгі ойды анықтаңыз.
     | Сұрақтар | Жауап | 
  | Күзде табиғат қандай болады? | 
 | 
  | Адамдардың көңіл күйі қандай? | 
 | 
  | Құстар қайтеді? | 
 | 
 
  3![]() тапсырма: Тірек сөздерді қолданып, сюжетті суреттің желісі бойынша әңгіме құрастырыңыз.
 тапсырма: Тірек сөздерді қолданып, сюжетті суреттің желісі бойынша әңгіме құрастырыңыз.
  Тірек сөздер: сарғайған шөп, түрлі түсті жапырақтар, сұр бұлт, салқын күн,  
  мол өнім, сұр бұлт, дымқыл тұман, жасыл шөп, бәйшешек жоқ, жапырағынан айырылған ағаш қурай, қаз, тырна қатарланып қайтады.
  *1 тапсырма: Берілген ақпараттың ақиқат/жалған екенін анықтаңдар.
       | № | Ақпарат | ақиқат | жалған | 
  | 1 | Күзде жел соғады, күн қысқарады, жауын-шашын көбейеді.  | 
 | 
 | 
  | 2 | Күз жылдың үшінші мезгілі, тоғызыншы айдан басталады.  | 
 | 
 | 
  | 3 | Күзде құстар ұшып келеді, қар астынан алғашқы гүлдер бой көтереді.  | 
 | 
 | 
  | 4 | Күздің соңғы айы қазан, ол айда алғашқы қар жауады. | 
 | 
 | 
  | 5 | Күз өнімге бай, жапырақтар алтын түстес болады.  | 
 | 
 | 
 
  2 тапсырма: Мәтін арқылы жетекші сұрақтарға жауап беріп, негізгі ойды анықтаңыз.
     | Сұрақтар | Жауап | 
  | Күзде табиғат қандай болады? | 
 | 
  | Адамдардың көңіл күйі қандай? | 
 | 
  | Құстар қайтеді? | 
 | 
 
  3![]() тапсырма: Тірек сөздерді қолданып, сюжетті суреттің желісі бойынша әңгіме құрастырыңыз.
 тапсырма: Тірек сөздерді қолданып, сюжетті суреттің желісі бойынша әңгіме құрастырыңыз.
  Тірек сөздер: сарғайған шөп, түрлі түсті жапырақтар, сұр бұлт, салқын күн,  
  мол өнім, сұр бұлт, дымқыл тұман, жасыл шөп, бәйшешек жоқ, жапырағынан айырылған ағаш қурай, қаз, тырна қатарланып қайтады.
  *1 тапсырма: Берілген ақпараттың ақиқат/жалған екенін анықтаңдар.
       | № | Ақпарат | ақиқат | жалған | 
  | 1 | Күзде жел соғады, күн қысқарады, жауын-шашын көбейеді.  | 
 | 
 | 
  | 2 | Күз жылдың үшінші мезгілі, тоғызыншы айдан басталады.  | 
 | 
 | 
  | 3 | Күзде құстар ұшып келеді, қар астынан алғашқы гүлдер бой көтереді.  | 
 | 
 | 
  | 4 | Күздің соңғы айы қазан, ол айда алғашқы қар жауады. | 
 | 
 | 
  | 5 | Күз өнімге бай, жапырақтар алтын түстес болады. | 
 | 
 | 
 
  2 тапсырма: Мәтін арқылы жетекші сұрақтарға жауап беріп, негізгі ойды анықтаңыз.
     | Сұрақтар | Жауап | 
  | Күзде табиғат қандай болады? | 
 | 
  | Адамдардың көңіл күйі қандай? | 
 | 
  | Құстар қайтеді? | 
 | 
 
  3![]() тапсырма: Тірек сөздерді қолданып, сюжетті суреттің желісі бойынша әңгіме құрастырыңыз.
 тапсырма: Тірек сөздерді қолданып, сюжетті суреттің желісі бойынша әңгіме құрастырыңыз.
  Тірек сөздер: сарғайған шөп, түрлі түсті жапырақтар, сұр бұлт, салқын күн,  
  мол өнім, сұр бұлт, дымқыл тұман, жасыл шөп, бәйшешек жоқ, жапырағынан айырылған ағаш қурай, қаз, тырна қатарланып қайтады.