Это план -конспект для  9 класса. Тема "Экологические зоны бедствия".В плане даны  опорные схемы, инструкции-задания. yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
            
                Просмотр содержимого документа 
                «Экологиялы? апатты айма?тар.» 
             
            
                                                              
  
  Сабақтың тақырыбы:  Экологиялық апатты аймақтар  
  Сабақтың мақсаты: 
  Білімділік: Экологиялық апатты аймақтар туралы мағлұмат беру
  Грамматикалық дағдыларын қалыптастыру.
  
  Дамытушылық: Табиғат, экология туралы лексикалық қорын толықтырып, адам мен табиғат, экология арасындағы байланысты өз
  Беттерінше ой жүгіртіп ашқызу.Мәтінмен жұмыс.
  
  Тәрбиелік: Туған жер табиғатын аялап қорғауға тәрбиелеу.
  Тілге деген қызығушылығын арттыру.
  Сабақтың типі:  аралас.  
  Оқудың әдісі :көрнекілік, сұрақ –жауап, әңгімелеу, оқулықпен жұмыс,ойын.
  Сабақтың материалдық-техникалық жарақтандыруы: үлестірмелі карточкалар, инструкция-тапсырмалар, суреттер, оқулық, ҚР картасы, Венн диаграммасы.
  
  Сабақтың мазмұны мен барысы. 
  Содержание и ход урока.
  1 Ұйымдастыру кезеңі   
  Организационная часть  
  1.1.Амандасу.  
  1.2.Ауызекі сөйлесу
  -Кім кезекші.?
  -Сабақта қандай топ?
  -Неше оқушы?
  -Кім жоқ?
  -Не себептен?
  -Бүгін нешесі?
  -Апта күні?
  11 Жаңа сабақ. 
  2.1 Мұғалімнің кіріспе сөзі
  Ж.Кенебаевтің өлеңі”Азамат үні”
  Әз армандар болашаққа тұр сілтеп, 
  Жыламасын! 
  Күлсе адам, күлсін тек. 
  Жер бетінде бір-ақ ұран- 
  Ол мынау: 
  Адам ұлы адамша өмір сүрсін тек. 
  Адам үшін ауа таза,тұрсын көк. 
  Бейбітшілік, 
  Күш ,береке берсін деп., 
  Тілек аймар бір-ақ өмір- 
  Ол мынау: 
  Адам ұлы адамша өмір сүрсін тек! 
  Өлең бойынша сұрақтар
  -Не туралы?
  -Басты ойы қандай?(табиғатқа зиян келтірмеу, табиғатты сүю....)
  2.2 Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту
  Тақтада жазылып тұр
  
  
  СЕМЕЙ АРАЛ
  
  
  
  2.3.Картамен жұмыс(Қай жерде орналасқанын көрсету.)
  2.4. Сөздік жұмысы
  тұрғын-жилец өзгеру-измениться
  тағдыр-судьба жобалау-проектирование
  алап-долина ескерілмеу-не учитывать
  салдар-причины зиян-вред
  2.5.Ойын өткізу „?”
  
  
  
  А
  Балқаш
  
  Арал Семей
  
  
  Үш топ үш мәтінмен жұмыс істейді бір- бірін үйретеді
  Инструкция-тапсырма бойынша дайындалады.
  Үлістірмелі кестені толтырады.
  2.6.Өз мәтіндері бойынша грамматикалық жұмыс өткізу (Жалғауларды теріп жазып, анықтау)
  111Жаңа сабақты бекіту 
  Оқушылар мәтіндері бойынша бір-біріне сұрақ қояды.
  1V Қорытынды 
  Венн диаграммасын құру
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  V Үйге тапсырма 
  Жаңа сөздерді жаттау
  V1 Бағалау 
  
  
  
  
  
  
  
    Жаңа және тірек сөздер 
    Негізгі ойы 
    Кесте немесе тірек сызба 
    Жоспар 
       тұрғын-жилец
    
    
    
       тағдыр-судьба
       салдар-причины
       жобалау-проектировать
       ескерілмеу-не учитывать
       зиян-вред
       апатты-опасные
       өзгерістер-изменения
       алап-долина
       қалыптасып жатыр-сложилась
       сынақ-испытания
       ұйымдастыру-организовать
       қозғалыс-движение
       тартылу-высыхать
       шалшық-болото
       болжау бойынша-по предположению
       бөген-дамба
       аймақ-зона,территория
     
  
  
  
  
  
  
  Инструкция-тапсырмалар. 
  
  1.Мәтінді оқып шығыңдар. 
  2.Аударыңдар 
  3.Мәтін бойынша 3 сұрақ дайындаңдар. 
  4.Мәтінді ауызша айтуға дайындалыңдар. 
  5.Кестені толтырыңдар