| САБАҚ:   1-бөлім Білім. Ғылым. Инновация.   1-бөлімше. Білімді мыңды жығар 
 | Мектеп: «№117 ЖББМ» КММ | 
  | Күні: 03.09.2018 жыл. | Мұғалімнің аты-жөні: Шалбаева Құндыз Маратовна | 
  | СЫНЫП: 8 «А, Б,В, Г, Д, Е »(Т2) А2+ | Қатысқандар: 18 | Қатыспағандар: 0 | 
  | Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 8. 8.1.1.1 мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау; | 
  | 
 Сабақ мақсаттары: | 8.2.1.1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау;   | 
  | 8.5.1.1 болжалдық сан есімдерді жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану. | 
  | Барлығы: болжалдық сан есімдерді жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолданады; | 
  |  
 
 
 
 
 Күтілетін нәтижелер: 
  
  Жаңа сөздер:  
  Сабақта қолданылатын материалдар:  Оқыту әдістері: | Көбі: мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжайды; | 
  | Кейбірі: тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрайды;   | 
  | Тақырыпқа қатысты мәліметтерді табады, жұппен жұмыс жүргізеді, адам өміріндегі білімнің пайдасын түсінеді.   | 
  | күйбең, ақиқат, жаратылыстану, ұтқыр, болмыс;   | 
  |  Интерактивті тақта, слайдтар, А4 парағы, маркерлер, плакат, тақырыпқа қатысты қанатты сөздер, смайликтер. | 
  |  Түсіндіру, сұрақ- жауап, «Шаттық шеңбері» тренингі,   «Ойлан-жұптас-бөліс» тәсілі. | 
  | Дереккөздері: |  Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік. | 
  | Тапсырмалар: 
 
 
 | 
  | Жоспарланған уақыт   | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар   | 
  |  Басы  
 Өткен сабақты тексеру |  «Шаттық шеңбері» Оқушылар шеңберге тұрады, бәрінің арқасына А4 форматты қағаз жапсырылады. Бәрі оңға бұрылады, арқасын беріп тұрған оқушының парағына өзінің тілегін сурет арқылы білдіреді.   
 Үй тапсырмасы: Кемшіліктерін анықтайды, түзетеді, бағалайды. |  
  
  
  
  
  5-бет.    
  
  Қазақ тілі мен әдебиеті  «Мектеп»    
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  Интербелсен  ді тақтада сабақтын мақсаты жазылған  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  5- бет Жаңа сөздер  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
    
  5-бет.  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
 
 | 
  |  
  
  Уәждеу және жаңа тақырыпты жариялау, өткен сабақты бекіту      13 мин  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  Ортасы    Жаңа материалды меңгеру  
  23 мин 
 | Ойтүрткі Талқылау бағытын өзгерту мақсатында «Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақтар: 
     | Бағалау критерийлері | Ойлау дағдыларының деңгейлері |   |  - сұрақтардың мағанысын түсінеді; - сұрақтарға жауап береді; | Білу |   
   Білімнің адам өміріне қандай пайдасы бар? ........................... «Білімді мыңды жығар» дегенді қалай түсінесіңдер? ................................................................ Білімге құштар адам бос уақытын қалай өткізеді?  ................................................ т.б.      | Сонымен сабағымыздың тақырыбы:    «Білімді мыңды жығар», сабақтың тақырыбы тақтада көрсетілген Дескрипторлар  - сұрақтардың мағанысын түсінді; - сұрақтарға жауап берді; | 
 | 
 |   Қалыптастырушы бағалау: мұғалім ұжымдық жұмыста    «Қол шапалақтау» әдісімен бағалайды (теориялық сұрақтарды бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына) оқушылардың сабаққа дайындығын нақтылайды  Кері байланыс: оқушылар өздері білтін «Білім, ғылым» туралы мақал-мәтел, тақпақ айтады.   Сөздікпен жұмыс     | Бағалау критерийлері | Ойлау дағдыларының деңгейлері |   |  - жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды;  - ауызша жаттығу жүргізеді; - сөзтіркесін, сөйлем құрайды; |  Білу;  Түсіну;  Қоладану;   Айту; |   Күйбең - суета  Ақиқат - истина  Жаратылыстану - естествозание  Ұтқыр ұғым- разумные пониятие    Болмыс - натура    Қоғамтану – обществознание  Бағдар - направление  Дескрипторлар  1. Жаңа сөздерді тыңдады, қайталады  2. Ауызша жаттығу жүргізді  3. Сөзтіркесін, сөйлем құрады  
  ЖЖ  Мәтін алды жұмыс  АЙТЫЛЫМ. 1-тапсырма. Суретке қарап қоғамтану, жаратылыстану, бағдар, білім алу оқып үйрену сөздерін байланыстырып жұбына сұрақ-жауап жұмысын жүргізу.  
     | Бағалау критерийлері | Ойлау дағдыларының деңгейлері |   |  аударады;  сөздерді пайдаланып сұрақ дайындайды; береді; |  Білу Қолдану |   
  Дескрипторлар  
  Қалыптастырушы бағалау: Жұппен жұмыста  әр жұп бірін- бірі бағалайды.  Кері байланыс: «Басбармақ» әдісі арқылы    оқушылардың басбармақтарын көрсету арқылы тапсырманы қалай түсінгендері жайлы кері байланыс жүргізіледі.  Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін.  Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін.    Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім  
  Ж    Мәтінмен жұмыс  ТЫҢДАЛЫМ. 2 -тапсырма. Жеке жұмысты орындау    
     | Бағалау критерийлері | Ойлау дағдыларының деңгейлері |   |  сөзін тыңдайды; анықтайды; | Қолдану (орындау, қолдану) |   
  Дескрипторлар   | 
  |  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  Соңы  Бағалау және сабақты қорытындылау  
 |  Қалыптастырушы бағалау: Бірін- бірі «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі бойынша пікірлерімен бөліседі.  Кері байланыс:«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды (екі жұлдыз- екі ұнаған нәрсе, бір тілек – жақсартуды қажет ететін нәрсе).    
  Ж  Айтылым. 3- тапсырманы орындау     | Бағалау критерийлері | Ойлау дағдыларының деңгейлері |   |  берілген сөздерге назар аудару;   мағынасын түсіну; керекті сөздермен байланыстыру; |  Білу Қолдану |   
  Дескрипторлар    Қалыптастырушы бағалау: мұғалім мадақтау сөзі арқыл бағалайды.    Кері байланыс: Сөздердің баламасын сұрау.    
  Айтылым. 4- тапсырманы орындау     | Бағалау критерийлері | Ойлау дағдыларының деңгейлері |   |  |  Білу  Қолдану Айту |   
  Дескрипторлар    Қалыптастырушы бағалау: «Кезбе тілші» әдісі арқылы оқушылар жасаған жұмыстарын жұп бойынша бірін -бірі бағалайды.    
  Кері байланыс:. Оқушылар «Желкенді кеме» әдісі бойынша үлестірмелі қағазды толтыру, өз жұмысына талдау жасау, өз- өзіне есеп беру   Егер саған сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң, желкенді жасыл түске боя; Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң, желкенді сары түске боя; Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса, желкенді қызыл түске боя;   
 |  
  
  
  
  
  
  
  
  6-бет.  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  6- бет    
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
 | 
  |  
  Үйге тапсырма:      Оқулықтағы 5-6 бет, Жаңа сөздері жаттау; | 
  |  Қосымша ақпарат | 
  |  Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |  Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?    
  
 |  Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). | 
  |  |  Тапсырмалардығы түрлі әдістерді тиімді қолдану арқылы оқушылардың білімін бағалаймын |  Жаңа Қазақстандық Патриотизмді қабылдауға бағытталған «Мәңгіліек Ел » жалпыұлттық идеясының базалық құндылықтары | 
  |  Рефлексия  Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?    Бүгін оқушылар не үйренді?  Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?  Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)    
 |  Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.  Менің ойымша сабақтың мақсаты мен міндеті орындалды.  Оқушылар жаңа сөздермен танысты, әр сөздің абстракциялық суретін салды; сөздерді дұрыс түсінді; орфоэпиялық нормаға сәйкес дыбыстады; сөз және сөйлем ішінде орынды қолдануына қарай талдады; сұрақ-жауап арқылы сабақты пысықтады.  Сабақ жоғары деңгейде өтті деп ойлаймын. Топтық және жұптық жұмыс аясында, сондай-ақ бүкіл сынып орындайтын жұмыста мұғалімнің жетекшілік етуімен оқыту мен өзара қарам-қатынастың маңызы зор болды.  
  
  
  
  
  
  
    | 
  |  
 | 
  |  
  
  
 |