| Цели урока: | Даҕааһын аат суолтатынан икки араас тааҕын өйдөтүү, хаачыстыба даҕааһына уонна сыһыан даҕааһына |
| Образовательные | Толкуйдуу, саҥара, бэйэлэрин санааларын дакаастыы үөрэнэллэр |
| Развивающие | Толкуйдуур дьоҕуру, тылы сайыннарыы |
| Воспитательные | Атын дьон санаатын сатаан истэргэ үөрэнии |
| Тип урока | Саҥаны үөрэтэр уруок |
| Форма урока | Саҥаны үөрэтэр уруок, тылы, айар дьоҕуру сайыннарар уруок |
| Опорные понятия, термины | Барамай – предмет, сыһыан – сыһыарыы көмөтүнэн үөскээбит даҕааһын, хаачыстыба даҕааһына |
| Новые понятия | Сыһыан, хаачыстыба даҕааһыннара |
| Формы контроля | Бэйэни салайыныы, учуутал тэрийэр эйгэтэ |
| Домашнее задание | Эрчиллии 158. Хаачыстыба даҕааһыныгар уонна сыһыан даҕааһыныгар биэстии холобуру бул. |
| Этап урока | Деятельность учителя | Деятельность ученика | Используемые методы, приемы, формы | Формируемые УУД | Результат взаимодействия (сотрудничества) |
| 1 | Дорооболоһуу. Бэйэҕэ алгыс иҥэрии. Уруок сыалын-соругун оҕолорго бэйэлэригэр туруортарыы. | Дорооболоһуу. Бэйэҕэ алгыс иҥэринии. Уруокка сыал туруорунуу, ону толорорго дьулуһуу | «Мин сибэкким» | Коммуникативнай – тыла сайдар Регулятивнай – сыалы сөпкө туруорунуу | Уруокка киирии, сөптөөх сыал-сорук туруорунуу |
| 2 | Мээчиги көрдөрөн хаачыстыбатын (саҥа, эргэ, үчүгэй), тас быһыытын (төгүрүк, ньолбоҕор, халыҥ), кээмэйин (улахан, орто, кыра), өҥүн (саһархай) быһаартарыы | Саҥа үөрэтэр теманы өйдөөһүн. Чиҥэтэр үлэҕэ сөпкө салаллан киирии. Ырытар ньыманы өйдөөһүн. Этэр санааны сааһыланыы. | (Мозговой штурм) | Билэр-көрөр дьоҕура сайдар, тыл сайдыыта, толкуй, анализтаан, ырытан, тэҥнээн көрүү | Бөлөххө эбэтэр биирдиилээн арахсан санааны этэргэ бэлэмнэнии (өйгө, сурунан) |
| 3 | Ойуур, сайын, доҕор диэн тыллартан сыһыарыы көмөтүнэн даҕааһын үөскэтэллэр (ойуурдааҕы, сайыҥҥы, доҕордоох) | Биирдии-биирдии тылынан холобур этэллэр. Барамай тулалыыр эйгэҕэ, кэмҥэ, барамайга туох сыһыаннааҕын бэлиэтиирин өйдөөһүн. | дискуссия «Инфо-угадайка» | Бэйэ санаатын этинии, көмүскэнии | Күүһүрдэр эбиискэ сыстыбат (оп-ойуурдаах, сап-сайыҥҥы, доп-доҕордоох дэммэт) |
| 4 | Түмүк. Хамсыыр-харамай хайдах ойууланар эбитий? Туохтан саҕалаан? Ыарахан тыллар? | Бэйэ сыалын төһө ситиспиттэрин этэллэр. Туох өйдөммөт, ыарахан түгэн баарын, сөбүлээбит түгэни аһаҕастык этинии. | Метод самопознания. | Түмүк оҥостуу. Бэйэ иһигэр түмүккэ кэлии. | Хамсыыр-харамайы хоһуйуу ураты тылын-өһүн туһунан түмүк өйдөбүлгэ, санааҕа кэлии. |