| Орта мерзімді жоспар қазақ тілі мұғалімі: Чалова Балкия КартаевнаМиролюбовка ауылы Көкпекті ауданы Шығыс Қазақстан облысы | Күні : 02.02.2015ж Пәні: Қазақ тілі 7-сынып |
| Сабақтың тақырыбы: | Сөйлем. Отбасы мүшелері |
| Сілтеме: | Артықова Т.,Ермекбаева Г. |
| Мақсаты: | -Оқушылар «Сөйлем» тақырыбы бойынша өз ойларын қорыты дылап анықтайды.Отбасы мүшелеріне байланысты қатысымдық-сөйлесімдік әрекеттер жасайды. -Оқушылардың ойлау,еске сақтау қабілеттерінің,топта және жұпта жұмыс істеу дағдыларының дамуына жағдай жасау -Өзара және өзін-өзі бағалауға дағдыланады |
| Күтілетін нәтиже: | -«Сөйлем» тақырыбын толық меңгереді. -Жұппен,топпен жұмыста пікірлесу арқылы ойын еркін жеткізеді. -Өз отбасы мүшелері туралы толық мағлұмат алады |
| Сабақтың түрі: | Аралас сабақ |
| Көрнекіліктер мен құрал жабдықтар: | Интерактивті тақта,оқулық,Көрнекі суреттер,постерлер,бейнетаспалар |
| Әдіс-тәсілдер: | Жұптық,топтық,түсіндірмелі,іздену,ішінара-ізддеу,баяндау,СТО,ОүБ. |
| Сабақтың барысы: |
| Ұйымдастыру | Сәлемдесу.Сыныптағы оқушыларды түгендеу. |
| | Топқа бөлумен таныстыру сынып топқа бөлінеді |
| | Жағымды психологиялық ахуал туғызу |
| | Оқушылармен бірге бағалау критерийлерін анықтап алу |
| Үй тапсырмасын тексеру ( барлығына 2 мин) | 1.Диалог. Әр топ екі сұрақтан дайындап,бір-біріне сұрақ қояды. |
| I.Кезең |
| Кезең Берілетін уақыты: (40 мин) | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті |
| II. Кезең Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар |
| « БІЛУ» теориясы Кім?Не?Қашан?Қандай? Қалай?Не істеді? 8 мин | Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын айтады. Миға шабуыл 1.Грамматика : Сөйлем түрлері Сөйлем дегеніміз не? Сөйлемнің қандай түрлерін білесіңдер? 2.Лексика/ қатысымдық-сөйлесімдік бөлім/: Менің отбасым 3.Оқушыларға бағалау парақтары таратылады. | Оқушылар бүгінгі күнді және тақырыпты дәптерлеріне жазып қояды. Оқушымен жеке жұмыс:Отбасы туралы не білетінін дәптерге жазады. Алдымен жұпта,сосын топта талқылап,әр топтан бір оқушы жазғандарын оқиды. |
| Білемін | Білгім келеді | Үйрендім |
| «ТҮСІНУ» теориясы Неге?неліктен?Себебі? Не үшін? 7 мин | Қызығушылықты ояту: Осы тақырыпты білуіміз үшін нені меңгеруіміз керек? Қазір «Білгім келеді»бағанын толтыра қойыңыздар? | Дәптерлеріне кестені толтырады.Топта талқылап,топтан бір оқушы ойын айтады. |
| -Сөйлем дегеніміз не?Сөйлемнің қандай түрлерін білгілерің келеді?Қандай мақсат қояр едіңдер? -Осы мақсаттарға жету үшін тапсырмаларды орындауға тырысыңдар. | Оқушылар сөйлемнің түрлерін еске түсіріп,толықтырып айтады.Отбасы мүшелерін еске түсіріп ,дәптерлеріндегі жазуларын тағы да бір рет оқып шығады. |
| III.Кезең. Деңгейлік тапсырмаларды орындап балл жинау |
| « ҚОЛДАНУ» практикасы Қарапайым тапсырмаларды орындау 5 мин | Мағынаны тану 1.Оқулықпен жұмыс 2.Оқушыларға өзара тапсырмаларды орындату | Тақырыпты оқып болған соң,оөушылар түсінгендерін тізбектей айтып шығады. |
| «ТАЛДАУ» теориясы Салыстыру,айырмашылықтары неде?Ұқсастықтары неде?Тақырыптың басты идеясын ашу 8 мин | Отбасы мүшелеріне қатысты оқығандарынинтерактивті тақтаға сызба,не тіректер ,диаграмма арқылы көрсетуге итермелеу | Оқушылар топтағы айтылған ойларын жинақтап,интерактивті тақтада көрсете біледі. |
| СЕРГІТУ СӘТІ (1 мин) «Көңілді кірпі»видео клип |
| «ЖИНАҚТАУ» теориясы Қорытынды шығару,анықтама беру,кесте,сызба түрінде 10 минут | Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ой елегінен өткізіп,әр топта «Сөйлем түрлері» және « Менің отбасым» тақырыптары бойынша постер жасау тапсырылады. | Топ мүшелері әрқайсысы өз ойларын жазады.Топта талқылап ,постерге жазып түсіреді. |
| « БАҒА БЕРУ» практикасы Сен қалай ойлайсың?Не істер едің? 2 минут | -Сөйлем дегеніміз не? -Сөйлемнің қандай түрлерін білесіңдер?Тыныс белгілері -Отбасы мүшелері туралы білімдерін пысықтау | Сөйлем,сөйлем түрлері туралы білімдерін толықтырып тиянақтайды. |
| Кері байланыс /Рефлексия (2 мин) Сәтті және сәтсіз жақтарын анықтау |
| Үйге тапсырма беру : Ереже Жаттығу Сөздік сөздермен жұмыс |
| Оқушылардың білімдерін бағалау: Топ басшыларының топ мүшелерін бағалаған парағы негізінде оқушылардың білімін «Жиынтық бағалау» |