1)Білімділік: о?ушылар?а еліміздегі кино ж?не театрды? тарихы, жалпы даму ба?ыты, жетістіктері, к?терілетін м?селелері туралы ма?л?мат беру, етістікті? райлары туралы ал?ан білімдерін пысы?тау;
2)Дамытушылы?: о?ушыларды? ?аза?стан кино ?неріне деген ?ызы?ушылы?тарын арттыру, д?ниетанымын ке?ейту, с?здік ?орларын байыту, с?йлеу м?дениетін дамыту, тілдік материалдарды сатылай кешенді талдау да?дыларын жетілдіру;
Деректі кино – шынайы ?мірлік кино ?неріні? бір т?рі. Деректі фильмні? негізі – ?мірде бол?ан шынайы о?и?алар.
Деректі кино киношежіре ж?не ??жатты? кино болып б?лінеді. ?аза?станда?ы ал?аш?ы деректі фильмдер 1920 жылы т?сіріле бастады. Деректі кинотаспалар тарихи ??ндылы?ымен ?ымбат.
С?здік ж?мысы
Деректі кино документальное кино
Шынайы настоящее
Жо?тау оплакивание умершего
?лі те?із мертвое море
??ндылы? ценность
Киношежіре летопись кино
Уа?ыт ?зе?гісінде В стременах времени
Еркін елді? ?рпа?ы Рожденные в Независимой
2)Отанды? режиссерлерді? т?сірген деректі фильмдерімен танысамыз.
Д?птермен ж?мыс. Берілген деректі фильмдерді жазып алу.
Просмотр содержимого документа
«Ашы? саба?. "Деректі фильм". 7-сынып»
Деректі кино. 7-сынып.
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік:оқушыларға еліміздегі кино және театрдың тарихы, жалпы даму бағыты, жетістіктері, көтерілетін мәселелері туралы мағлұмат беру, етістіктің райлары туралы алған білімдерін пысықтау;
2)Дамытушылық:оқушылардың Қазақстан кино өнеріне деген қызығушылықтарын арттыру, дүниетанымын кеңейту, сөздік қорларын байыту, сөйлеу мәдениетін дамыту, тілдік материалдарды сатылай кешенді талдау дағдыларын жетілдіру;
3)Тәрбиелік:еліміздің мәдени қайраткерлерін құрметтеуге, кино өнерінің шеберлерін қадір тұтуға тәрбиелеу, шығармашылыққа баулу.
Сабақтың көрнекіліктері:интерактивті тақтада слайдтар, кино, опера өнері қайраткерлерінің суреттері, тілдік тапсырмалар
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.
Сынып оқушыларымен, он- лайн сабақты көруші басқа мектеп оқушыларымен, әріптестермен сәлемдесу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Театр және кино өнері тарихы, «Қазақфильм» киностудиясы туралы алған білімдерімізді саралап, жауап береміз. Интерактивті тақтада 9сұрақ берілген.
ІІІ.Жаңа сабақ.
Мұғалім сөзі: Балалар, кино өнеріне арналған сабағымызды жаңа тақырыппен жалғастырамыз. Сабақтың тақырыбын мына шашылған әріптерді дұрыс құрастырсаңдар, анықтаймыз.
Деректі кино – шынайы өмірлік кино өнерінің бір түрі. Деректі фильмнің негізі – өмірде болған шынайы оқиғалар.
Деректі кино киношежіре және құжаттық кино болып бөлінеді. Қазақстандағы алғашқы деректі фильмдер 1920 жылы түсіріле бастады. Деректі кинотаспалар тарихи құндылығымен қымбат.
Сөздік жұмысы
Деректі кино документальное кино
Шынайы настоящее
Жоқтау оплакивание умершего
Өлі теңіз мертвое море
Құндылық ценность
Киношежіре летопись кино
Уақыт үзеңгісінде В стременах времени
Еркін елдің ұрпағы Рожденные в Независимой
2)Отандық режиссерлердің түсірген деректі фильмдерімен танысамыз.
Дәптермен жұмыс. Берілген деректі фильмдерді жазып алу.
3)Грамматикалық тапсырмалар орындау.
1-тапсырма. Семантикалық картамен жұмыс жүргізу. Етістіктің райларын анықтау.
2-тапсырма. «Кино» сөзіне сатылай кешенді морфологиялық талдау жасау.
Кино
1.Бұл сөз -
2.Тұлғасына қарай:
3.Құрылысына қарай:
4.Сөзде
5.Лексикалық мағынасы-
6.Грамматикалық мағынасы-
7.Кино сөзінің сұрағы:
8.Мағынасына қарай:
3-тапсырма.
Сөйлемдерді сөз құрамына талдау
1.Деректі фильмге құжаттық фильмдер мен киножурналдар жатады.
2.Қай кинотеатрға барамыз?
3.Қазақтың тұңғыш ұлттық театры 1926 жылы құрылды.
4.Ш.Аймановтың фильмдері өте қызықты.
4-тапсырма. Құжат- сөзіне математикалық тәсілмен фонетикалық талдау жасау.
Берілген сөз: құжат
♦Жуан буынды сөз;
♦ Буын түрлері: құ-жат –а.б.; б.б.;
♦ Тасымал: 1)құ-жат; 2)Ø
♦ Екпін: Қазақ тілінде екпін соңғы буынға түседі: құжàт
♦ Буын үндестігі заңына бағынады: құжат сөзінің соңғы буыны жуан, қосымша да жуан буынды.
♦ Дыбыс үндестігі заңына сәйкес: соңғы дыбысы қатаң ∆ дыбысқа аяқталғандықтан,қосымша да қатаң ∆ дыбыстан басталады.
Математикалық тәсілмен дыбыстық талдау
Берілген сөз: құжат
O- дыбыс белгісі, -дауысты дыбыс белгісі, ∆- дауыссыз дыбыс белгісі. O= +∆ -?
Шешуі: 5O=2 +3∆
1) Тілдің қатысына қарай: 1) ∆Үн мен салдырдың қатысына қарай:
2 = 2(ұ,а) жуан 3∆= 2(қ,т) қатаң ∆
жіңішке Ø 1(ж) ұяң ∆, үнді ∆ Ø
2)Жақтың қатысына қарай:
2 = 1(а) ашық
1(ұ) қысаң
3)Ерін мен езудің қатысына қарай:
2 = 1(а) езулік
1(ұ) еріндік
ІV.Сабақты бекіту.
4-тапсырма. Сабақта алған білімдерін бекіту үшін тест жұмысы жүргізіледі.