Sana:24 .12.2019
 Sinf :2-‘G’  
 Fan:Matematika
 Mavzu: 10 soni ishtirokida ko’paytirish va bo’lish
 Mavzuga oid tushuncha :ko’paytirish ,bo’lish
 Mavzuning qisqacha ta’rifi:10 soni ishtirokida ko’paytirish va bo’lish
 O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi
 Darsturi: Yangi bilim beruvchi
 Dars jihozi :Multimediya ilovasi,mavzuga oid ko’rgazmalar,archarasmi, tarqatma materiallar
 Dars metodi: suhbat,tushuntirish,Zinama-zina,baliq skileti
 Darsning maqsad va vazifalari
 Ta’limiy:O’quvchilarga 10soni ishtirokida ko’paytirish va bo’lishni o’rgatish
 Tarbiyaviy:Vatanparvarlik ruhida tarbiyalash
 Rivojlantiruvchi:O’g’zaki hisoblash malakasini shakllantirish
      | Darsning borishi | Bajariladigan ish mazmuni | Metodi | 
  | 1-bosqich   Tashkiliyqism 
 | O’quvchilar bilan salomlashiladi Davomat aniqlanadi O’quvchilarni va sinfni darsga tayyorgarligi nazorat qilinadi Pochtachi va Qorqiz kirib keladi | Suhbat | 
  | 2-bosqich   O’tilganlarni takrorlash | 101 –betdagi 6-masala 7- misol Matematik diktant | Og’zaki | 
  | 3-bosqich Yangi mavzu bayoni | 10 soni ishtirokida ko’paytirish va bo’lish | Tushuntirish multimedia ilovasi Sahna ko’rinishi 
 | 
  | 4-bosqich Yangi mavzuni mustahkamlash | Darslik bilan ishlanadi 2-misol 3-masala 4-4 | 
 Baliq skileti Qorqiz masalasi | 
  | 
 | 4-misol 
 5-tenglamalarni yeching 6-misol   | Archa bezagi 
 Xavfsizlik qoidalari Charxpalak | 
  | 
  5- bosqich | O’quvchilar darsdagi ishtirokiga ko’ra baholanadi | 
  |  6-bosqich   | Uyga vazifa 7-masala 8-misol | tushuntirish | 
 
 Shakllantiruvchi kompetensiya
 TK5 Sodda kundalik hodisalarni matematik tilde ifodalash usullaridan foydalana olish
 FK2 matematik ma’lumotlardan xulosa keltirib chiqara oladi,aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy rejalarni tuza oladi.
 Dars jarayoni va texnologiyasi
 Darsning borishi
 Tashkiliy qism
 O’quvchilar bilan salomlashiladi
 Let’s pupils greating with guests
 Good morning dear teachers
 Dear teachers , dear teachers
 Welcome our lesson
 Our lesson, our lesson.
  
 
 Sinfga Pochtachi va Qorqiz kirib keladi
 O’quvchilar bilan salomlashishadi
 O’tilganlarni takrorlash
 6-masala
 Qo’g’irchoq 21 ta
 Koptok-?3 marta kam
 Hammasi -?
 Yechish
 21:3=7
 21+7=28
 Javob Hammasi 28 ta
 7-misol Taqqoslang
 5*1 5:5 42:42 6*1 16:16 19:1
 Yangi mavzu bayoni
  
 
 Demak: 10*2=20 yoki 2*10=20 bo’lsa ,u holda 20:2=10 , 20:10=2bo’ladi.
 S 
 
 
 ahna ko’rinishi  
Novvoy 2 ta xaridorga 10 tadan non berdi.  
  Novvoyda nechta non bo’lgan?
 Onasi 20 ta konfetni 2 ta likopchaga joylashtirdi.
 Har bir likopchaga nechtadan konfet qo’yildi?
 Yangi mavzuni mustahkamlash
 Baliq sekeleti metod yordamida yechiladi.  
 10*5=50 10*8=80 10*9=90  
 5*10=50 8*10=80 9*10=90
 50:5=10 80:8=10 90:9=10  
 50:10=5 80:10=8 90:10=9
 3.Qorqiz masalasi
 Deraza 10 ta  
 Har qaysi derazaga 4 tadan
 Hamma gul tuvaklar - ?ta
 Yechish:
 10*4=40
 Javob:Hamma gul tuvaklar 40 ta
 Dam olishd aqiqasi
  Raqamlar qo’shig’iga raqs
 
 
 
 4.Archa bezagi
 2*10= 20:2= 20:10=
 3*10= 30:3= 30:10=
 4*10= 40:4= 40:10=
 5*10= 50:5= 50:10=
 6*10= 60:6= 60:10=
 7 
 
 
 *10= 70:7= 70:10=  
8*10= 80:8= 80:10=
 9*10= 90:9= 90:10=
 10*10= 100:10= 100:10=
 5.Tenglamani yeching Xavfsizlik qoidalari
 29+x=60 x-26=40 80-x=53
 58-x=50 41+x=64 x-15=35
 6.CHarxpalak
 10*4=40 70:10=7
 10*5=50 30:10=3
 10*7=70 40:10=4
 10*9=9020:10=2
 10*8=80 60:10=6
 10*6=60 50:10=5
 Baholash O’quvchilar darsdagi ishtirokiga ko’ra baholanadi.
 Uyga vazifa
 7-masala, 8-misol 102-bet
 5 yashikka 10kg dan
 Hammasi- ?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
  KATTAQO`RG`ON SHAHAR
  17-IXTISOSLASHTIRILGAN DAVLAT
  UMUMTA`LIM MAKTABI
  BOSHLANG`ICH SINF O`QITUVCHISI
  RO`ZIYEVA NASIBANING
  2-“G” SINF BILAN O`TKAZGAN
  
 
 
   
 
  MAVZU:10 SONI ISHTIROKIDA KO`PAYTIRISH VA BO`LISH
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  2019-2020 O`QUV YILI
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
   