білімділігі: ??гімені? мазм?ны бойынша талдау жасау. Шы?арма?а сын т?р?ысынан ойлап,тал?ылау?а ?йрету. дамытушылы?ы: Жазушыны? а? мен адам арасында?ы тартысын суреттеуі ар?ылы тіршілік ?шін к?ресті? ?те к?рделі де ?иын ?рекет екенін д?лелдеу.О?ушыларды? с?йлеу м?дениеттілігін,?з бетінше ой ?орытып т?жырым жасай білу белсенділігін арттыру.
?здеріні? ж?ректерін жарып шы??ан жылы лебіздерін шума?ты ?ле? жолдарына айналдыру немесе «Бес жолды ?ле? стратегиясы»бойынша ?ле? ??растыру.
V тапсырма. «Алтын санды?» бекеті.
Б?л бекетте «?ас?ыр,А??ас?а,К?ксерек» с?здерін та?даулары бойынша суырып,ма?ыналы с?здер ??рау.Кім к?п с?здер айтады Сол топ бекеттен ал?а ?арай суырылып шы?а келеді.
VІ тапсырма.«Кім??ашан??айда?»бекеті (Сипаттау)
?йге тапсырма: К?ксеректі о?у
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«М?хтар ?уезов «К?ксерек» »
Мұхтар Әуезов «Көксерек»
Сабақтың мақсаты:
білімділігі: Әңгіменің мазмұны бойынша талдау жасау. Шығармаға сын тұрғысынан ойлап,талқылауға үйрету. дамытушылығы: Жазушының аң мен адам арасындағы тартысын суреттеуі арқылы тіршілік үшін күрестің өте күрделі де қиын әрекет екенін дәлелдеу.Оқушылардың сөйлеу мәдениеттілігін,өз бетінше ой қорытып тұжырым жасай білу белсенділігін арттыру.
тәрбиелігі: Табиғатты қорғай білуге,қасқырға деген көзқарасты қайта қарау; адамгершілікке, ұжымшылдыққа тәрбиелеу;
Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап,дәлелдеу,топтық жұмыс,өзіндік шығармашылық жұмыс.
Сабақтың түрі: Бекіту сабақ(Ойын сабақ )
Көрнекілігі: Тірек сызбалар, тақырыпқа байланысты суреттер, слайд
Сабақтың барысы:
Ι. Ұйымдастыру бөлімі:
ΙΙ.Үйге берілген тапсырманы тексеру:
«Қасқыр неге ұлиды?» (ертегі не әңгіме жазу):
Қасқыр туралы естіген, білгендерін жинау
ІІІ.Жаңа сабақ:
І тапсырма.«Проблемалық сұрақтар»бекеті
Бүгінгі қорытындылаушы сабақта шығармада көтерілген актуалды мәселелер
1.Әңгіме тек Көксерек айналасында ғана ма?
Жауабы: Әңгіме тақырыбы «Көксерек» деп аталғанымен тек қасқыр тағдырымен қоса адам мен табиғат арасындағы күрделі проблемалар көтерілген.
2.Әңгіме арқылы басты ойды ашатын ең негізгі оқиғалар қайсысы?
Жауабы: Басты ойды ашатын ең негізгі оқиға-табиғатқа қарсы жасалған қиянат.
3.Ауыл адамдарының іс-әрекетін ақтауға бола ма?
Жауабы: Ауыл адамдарының іс-әрекетін ақтауға болмайды.Жазушы табиғатқа қиянат жасағандарды «екі аяқтылар», «көргіш көздер» деп атайды.
4.Жалпы табиғатқа шабуыл жасау,оның тылсым тыныштығын бұзу мәселесіне қалай қарайсыңдар?
Жауабы: Құрмаштың қайғылы тағдыры адамдардың қатыгездігінен болды.
6.Кінәлілер кімдер?Кім қатал,кім өктем?Көксерек пе,әлде ауыл адамдары ма?
Жауабы: Кінәлілер-адамдар.Адам табиғатқа қиянат жасап,өктемділік көрсетті.
Көксеректі ызаландырған «екі аяқтылар».
ІІ тапсырма. «Өз ойыңды тізбекте»(ойтолғау)бекеті
Конверттердің біреуін таңдап,ашыңдар,қағаз бетіне өз ойларыңды тізбектеңдер.
1.Қасқырды қолға үйретуге болады ма?
2.Оқиғаны сендер қалай аяқтар едіңдер?
3.Құрмаш өліміне кім кінәлі?
ІV тапсырма «Поэзия»бекеті. «Бес жолды өлең стратегиясы»
Өздерінің жүректерін жарып шыққан жылы лебіздерін шумақты өлең жолдарына айналдыру немесе «Бес жолды өлең стратегиясы»бойынша өлең құрастыру.
V тапсырма. «Алтын сандық» бекеті.
Бұл бекетте «Қасқыр,Аққасқа,Көксерек» сөздерін таңдаулары бойынша суырып,мағыналы сөздер құрау.Кім көп сөздер айтады Сол топ бекеттен алға қарай суырылып шыға келеді.