Тест
1 . Септік жал?ау. ..
а) затты? к?птігін білдіру ?шін
?) с?здерді бір-бірімен байланыстыру ?шін
б) затты? біруге т?н екендігін білдіреді
2. Мына с?з ?ай септікте т?р?
Адам
а) атау септік
?) ілік септік
б) шы?ыс септік
3. Мына с?з ?ай септікте т?р?
?олымда
а) жатыс септік
?) табыс септік
б) к?мектес септік
4. Септік жал?ауларын ата?дар:
а) –лар, -лер, - дар, -дер, -тар, - тер.
?) –ым, -ім, - ы?, -і?, - ы?ыз, - і?із, - ы, і.
б) –ны?,- ні?, - ды?, - ді?, - ті?, - ?а, - ге, -ды, - ді.
5. Мына с?з ?ай септікте т?р:
?иярды?
а) ілік септік
?) шы?ыс септік
б) барыс септік
6. Септік жал?ауларын ата?дар:
а) ым, ім.
?) дар, дер.
б) ны?, ні?
7. С?йлемді д?рыс толы?тыры?дар.
.. ?ясына ?алы? ?амысты?,.. арасына, жерге салады.
а)ш?пті?
?) тыш?анды
б) ?ыр?ауыл
8. Жатыс септікті? с?ра?тарын тап:
а) кімде?, неде?
?) кімнен?, неден?
б) кім?, не?
9. Барыс септікті? жал?аулары.
а) -ны, -ні, -ды, -ді
?) -?а, -ге, -?а, -ке
б) -мен, -бен,-пен.
10. К?мектес септікті? с?ра?тары
а) кімде?, неде?
?) кімне?, неден?
б) кіммен?, немен?
11. Жал?ау дегеніміз не?
а) с?зді? б?лінбейтін б?лігі ?) с?зді? ма?ынасын ?згертуші б?лігі
б) с?йлемдегі с?здерді? байланысы
в) с?з бен с?зді байланыстыратын ?осымша
12. Ж?рна? дегеніміз не?
а) с?з бен с?зді байланыстыратын ?осымша
?) с?з ма?ынасын ?згертетін ?осымша
б) адамны? к??іл – к?йін сезімін білдіретін с?йлем
в) жауап алу ма?сатымен айтыл?ан с?йлем
Просмотр содержимого документа
«тесты по казахскому языку 4 класс»
Сабақтың тақырыбы: Қыс. 3.12
Сабақтың мақсаты:
а) Өлеңді мәнерлеп жатқа оқуға төселдіре отырып, жыл мезгілдері, қыс туралы түсініктерін тереңдету.
ә) Дұрыс байланыстыра сөйлеп, өз ойын жеткізе білуге баулу.
б) Табиғатты қорғауға, сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекіліктері: жыл мезгілдеріне байланысты суреттер, қыс тақырыбына салынған суреттер.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Өтілген материалдармен жұмыс.
«Қар» мәтіні оқылып, мазмұны айтылады.
III.Жаңа материалмен жұмыс.
Кіріспе әңгіме.
Мына жұмбақтың шешімін табыңдар.
Ұстай қалсаң еріп кетер,
Әуре болса теріп бекер. (Қар)
Қыста ғана болады,
Ұстасаң қолың тоңады. (Қар)
а) Сурет бойынша әңгіме.
-Суретте жылдың қай мезгілі бейнеленген?
- Қыс мезгіліне жататын айларды ата. Қыскы ойындар туралы не білесіңдер?
2) Өлеңді оқу.
• Мұғалімнің мәнерлеп жатқа оқуы.
• Оқушылардың іштей оқуы.
• шумақтап екі жолдан оқуы.
3) Өлеңді талдау.
- Өлең неге «Көңілді қыс» деп аталады?
- Қыс мезгілі несімен көрікті?
- Адам қимылына тән суреттелген тұсты тауып оқы.
- Қандай қысқы ойындардың аты аталған?
IV .Бекіту.
1) Қыс, аяз, қар туралы жұмбақтар шешкізу.
2) Оқушыларды II топқа бөліп шығармашылық тапсырмалар беру.
I топ «Көңілді қыс» тақырыбына сурет салады.
II топқа жұмбақтарды құрастыру немесе өлең шығаруды ұсынуға болады.
V. Бағалау.
VI. Үйге тапсырма: Өлеңді мәнерлеп жатқа оқу.
Еңбек түбі - береке.