III Сергіту с?ті: С?зж?мба? шешу.<< Салк?ре?>> к?йінен ?зінді.О?ушыны? сауса?тармен ж?мыс жасау, ?олды демалдыру ?шін жатты?у саба?ы есебінде ?теміз.
IV Жа?а саба? : Д?улеткерей <<?осал?а>> ?лшемі : 4/4.Орташа екпінде ойналады. Лига белгісі к?п кездеседі.Шы?арманы т?сінікті болу ?шін 5 б?лікке б?ліп аламыз. 1,2,3,4,5 цифр аралы?ы деп.Б?л такт аралы?ын ?айта-?айта санай беормес ?шін.?рі уа?ытты тиімді пайдалану ?шін ?олайлы. Жа?а саба?ты бастамас б?рын к?йді алдымен толы? ойнап к?рсету керек.О?ушы к?йді? мазм?ны мен характерін сезінуі тиіс.Шы?арманы? авторына, шы?у тарихына то?талу керек. К?йді? к?рделі жерін ?оршау?а алып.о?ушы?а т?сінікті болу ?шін бірнеше рет ?айталату керек. Осы б?лікті о?ушы?а ?йде бірнеше рет ?айталау?а беру керек. Негізінде шы?арманы цифр?а б?ліп ойнау тиімді ?рі же?іл болады.
V Жа?а саба?ты пысы?тау: О?ушымен жа?а саба?ты пысы?тау ?шін музыкада?ы жеті дыбысты пайдалана отырып.?тілген жа?а саба?ты о?ушыны? ?алай ?абылда?анын тексеру ?шін осы с?ра?-жауап ретінде бай?ау?а болады.Жеті нотаны? артына ?тілген саба??а байланысты с?ра?тар бар. О?ушы бір нотаны алып к?рсетіп ол ?андай нота екенін.нешеге саналатынын айтады ж?не с?ра??а жауап береді.Осылай о?ушыны? музыкалы? сауатын дамытамыз.
Просмотр содержимого документа
«Д?улеткерей "?осал?а" »
Сыныбы : 2-сынып
Күні: 18.11.
Пәні: домбыра
Сабақтың тақырыбы: Дәулеткерей Қосалқа
Сабақтың мақсаты: Оқушыға эстетикалық тәрбие беру.
-білімділігі : Оқушының музыкалық білімін арттыру.
-дамытушылығы: музыкалық сауатын ашу.
Сабақтың көрнекілігі : шығарма авторының портреті,сөзжұмбақ,домбыра туралы көрнекіліктер,нота ұзақтығына байланысты көрнекіліктер.
Сабақтың түрі : Жаңа сабақ.
Жеке оқушымен жұмыс.
Сабақтың әдісі : Сұрақ- жауап,түсіндіру.
Сабақтың барысы : І Ұйымдастыру кезеңі ( 2 мин.)
ІІ Үй тапсырмасын сұрау ( 15 мин)
ІІІ Сергіту сәті ( 5 мин.)
ІV Жаңа сабақ (15 мин.)
V Жаңа сабақты пысықтау( 3 мин.)
VІ Үйге тапсырма (2 мин.)
V Қорытынды (3 мин.)
I Ұйымдастыру кезеңі : Оқушының сабаққа дайындығын байқау.Сабаққа қажетті оқу-құралдарын тексеру. Аспаптың ( домбыра )құлақ күйін келтіру.
II Үй тапсырмасын сұрау. Шығарма авторы Дәулеткерей туралы қысқаша түсініктеме.Күйлеріне тоқталып өту.Үйге Дәулеткерейдің күйі 1 – 2 цифр аралығын яғни 1 – 24 такт аралығын нотамен санап ойнап келу. Шығарманың өлшемі,темпі,динамикалық белгілеріне қарап ойнау.
III Сергіту сәті: Сөзжұмбақ шешу. күйінен үзінді.Оқушының саусақтармен жұмыс жасау, қолды демалдыру үшін жаттығу сабағы есебінде өтеміз.
IV Жаңа сабақ : Дәулеткерей Өлшемі : 4/4.Орташа екпінде ойналады. Лига белгісі көп кездеседі.Шығарманы түсінікті болу үшін 5 бөлікке бөліп аламыз. 1,2,3,4,5 цифр аралығы деп.Бұл такт аралығын қайта-қайта санай беормес үшін.әрі уақытты тиімді пайдалану үшін қолайлы. Жаңа сабақты бастамас бұрын күйді алдымен толық ойнап көрсету керек.Оқушы күйдің мазмұны мен характерін сезінуі тиіс.Шығарманың авторына, шығу тарихына тоқталу керек. Күйдің күрделі жерін қоршауға алып.оқушыға түсінікті болу үшін бірнеше рет қайталату керек. Осы бөлікті оқушыға үйде бірнеше рет қайталауға беру керек. Негізінде шығарманы цифрға бөліп ойнау тиімді әрі жеңіл болады.
V Жаңа сабақты пысықтау: Оқушымен жаңа сабақты пысықтау үшін музыкадағы жеті дыбысты пайдалана отырып.өтілген жаңа сабақты оқушының қалай қабылдағанын тексеру үшін осы сұрақ-жауап ретінде байқауға болады.Жеті нотаның артына өтілген сабаққа байланысты сұрақтар бар. Оқушы бір нотаны алып көрсетіп ол қандай нота екенін.нешеге саналатынын айтады және сұраққа жауап береді.Осылай оқушының музыкалық сауатын дамытамыз.