kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

«Негізгі логарифмдік тепе – те?дік ж?не логарифмні? ?асиеттері»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Логарифмдеу дегеніміз-санны? немесе ?рнекті? логарифмін табу, амалы, ал логарифмге кері амал – потенциалдау. Потенциалдау деп санды немесе ?рнекті оны? логарифмі бойынша табу амалын атайды.

Негізі 10 болатын санны? логарифмі онды? логарифм де аталады. Онды? логарифмді жазу ?шін Ig белгісі ?олданылады.
Негізі е болатын санны? логарифмі натурал логарифм деп аталады.Натурал логарифмді жазу ?шін In белгісі ?олданылады

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«нугуманова Ашық сабақ»

Бекітемін: _________________

Мектеп директоры С.Т.Сүйесінова

«__14__» _қаңтар 2016 жыл



Новоишим қазақ орта мектебі









Ашық сабақ


Тақырыбы:

«Негізгі логарифмдік тепе – теңдік және

логарифмнің қасиеттері» (жүйелеу сабағы)



Пәні: алгебра

Сыныбы: 11





Өткізген: математика пәнінің мұғалімі

Нұғыманова А.Қ











2015 – 2016 оқу жылы

Сабақтың тақырыбы: . Негізгі логарифмдік тепе-тендік. Логарифмнің қасиеттері.

Сабақтың мақсаты: Логарифмдік тепе-тендіктерді,қасиеттерді ҰБТ-дің тапсырмаларында тиімді пайдалану, бір жүйеге келтіру .

   Сабаққа керекті құрал-жабдықтар: Интерактивті тақта,компьютер,бағалау парағы,карточкалар.

Сабақтын түрі: Білім мен дағдыны жүйелеу сабағы.

Сабақтың әдісі: Сын тұрғысынан ойлау (жеке, жұппен жұмыс істеу)
Қолданылатын стратегиялар: Білемін, білгім келеді, үйрендім. Топтастыру
Сабақ барысы:

«Сен ғылымға болсаң ынтық,

Бұл сөзімді әбден ұқ:

Білгеніңнің жақсысын қыл,

Білмегенді біле бер»

Ш.Құдайбердиев.

Ұйымдастыру кезеңі:

А) Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу
Ә) сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

І. Үй тапсырмасын тексеру

240


ІІ. Ой қозғау


Анықтама: b саны шығу үшін а негізі шығарылатын х дәреже көрсеткішін b оң санының а негізі бойынша логарифмі деп атайды.


Логарифмдеу дегеніміз-санның немесе өрнектің логарифмін табу, амалы, ал логарифмге кері амал – потенциалдау. Потенциалдау деп санды немесе өрнекті оның логарифмі бойынша табу амалын атайды.

Негізі 10 болатын санның логарифмі ондық логарифм де аталады. Ондық логарифмді жазу үшін Ig белгісі қолданылады.
Негізі е болатын санның логарифмі натурал логарифм деп аталады.Натурал логарифмді жазу үшін In белгісі қолданылады


ІІІ. Білім жарысы: «Кім көп біледі?»

Логарифмнің қасиеттері:
10. Негізі а болатын 1 санының логарифмі 0-ге тең: Ioqa1=0

20. Негізі а болатын а санының логарифмі 1-ге тең : Ioqaа=1
30 .Дәреженің логарифмі дәреже көрсеткішін дәреже негізінің логарифміне көбейткенге тең: Ioqabп=пIoqab

40. Бөлшектің логарифмі алымының логарифмі мен бөлімінің логарифмінің айырымына тең:
50. Негіздері бірдей бірнеше оң санның көбейтіндісінің логарифмі көбейткіштердің логарифмдерінің қосындысына тең:
Ioqa (bс)= Ioqab+ Ioqaс

60. Жаңа негізге көшу формуласы: ,

70.
ІV. Есептеңдер:


  1. Log16913

 

2. log 101000001/2  

1) -2, 5 2) 2 3)2, 5

3. log210 – log25

1)5  2) 1  3)4

4. log64 + log69

1)0  2) 2  3) 3

5. 32 log3 27

1) 3 2) 9  3) 27

6. 5
log53 

1) 5  2) 3  3) 25

7. log
2log381

1)1 2)3  3) 2

8. 4
log23 

1) 3  2) 9  3) 2

Дұрыс жауаптары: 0,5 ; 2,5; 1; 2; 27; 3; 2; 9.

Деңгейлік ҰБТ тапсырмалары 2012 жылғы әдістемелік жинақ

А 1. Өрнектің мәнін табыңдар: Жауабы: 8

В 1. Өрнекті ықшамдаңдар: Жауабы: 9

С 1. Өрнектің мәнін табыңдар: Жауабы:


V.Математикалық диктант «иә» немесе «жоқ»
1. Негізі 2 болатын х санының логарифмі х-тің кез келген мәнінде бар болады – жоқ

2. Негізі 2 болатын 16 санының логарифмі 4-ке тең- иә

3. log a ( bc) = log b + log c тепе-теңдігі а,в,с-ның кез келген мәнінде дұрыс болады-жоқ

4. Негізі а болатын логарифмдердің айырмасы негізі а болатын бөліндінің логарифміне тең-иә

5. Теріс санның да логарифмі болады-жоқ

6. Нөлден үлкен бөлшек санның да логарифмі болады – иә

7. Негізі а болатын а санының логарифмі 0-ге тең - жоқ

VI. Тест жұмысы

1. Есептеңдер:

2. Теңдеуді шешіңдер:

А) 4; В) 1/2; С) 0; D) 1; Е) 16.

3. Теңдеуді шешіңдер: log х-1 9 = 2

А) 4; В) 2; С) 3; D) 1; Е) 0.

4.Өрнектің мәнін тап: log2log2log4 16?

А) 2; В) 4; С) 1; D) 8; Е) 0.

5.Теңдеуді шешіңдер: log 4 (4х – 16) = 1

А) 5; В) 3; С) 4; D) 6; Е) 8.

Тест жауабы:

Тапсырмалар

1

2

3

4

5

В

В

А

Е

А



VII. Логарифмдік комедия. (қатесін тап)

дұрыс теңсіздігін алайық. Бұдан шығады . функциясы өспелі болғандықтан, аламыз. Бұдан. lg қысқартқаннан кейін, 23 шығады.

Қай жерде қате бар?

Жауабы: lg

VIII. Бағалау парақшаларын жинау

IX. Сабақты қорытындылау

X. Үйге тапсырма : №222 В деңгейі

XI. Рефлексия.



Сабақты қорытыңдылау. Оқушылар кестені толтырады.


Логарифмнің анықтамасы

Логарифм қасиеттері

Логарифмді есептеу

Логарифмдік теңдеуді шешу

Мен білемін





Менің қолымнан келеді





Менің үйренгім келеді







Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні Бағалау критерийі: «5» - 30 бен 40 ұпай
«4» - 20 бен 30 ұпай
«3» - 10 бен 20 ұпай

Үй есебі

Бәрі дұрыс-5,біреуі қате-4,екеуі дұрыс-3

Ой қозғау

дұрыс жауапқа-1 ұпай

Кім көп біледі?

Қасиеттері

дұрыс жауапқа-1 ұпай

Есептеңдер

дұрыс жауапқа-1 ұпай

Деңгейлік ҰБТ есептері

дұрыс жауапқа-1 ұпай

Математи-калық диктант

дұрыс жауапқа-1 ұпай

Тест

дұрыс жауапқа-1 ұпай

Жалпы ұпай саны


Баға




















Просмотр содержимого презентации
«логарифм»

Алгебра және анализ бастамалары 11- сынып Математика пәнінің мұғалімі Нұғыманова Ағайша Қоспанқызы

Алгебра және анализ бастамалары

11- сынып

Математика пәнінің мұғалімі

Нұғыманова Ағайша Қоспанқызы

14.01.2016  Сынып жұмысы Негізгі логарифмдік тепе – теңдік және логарифмнің қасиеттері

14.01.2016

Сынып жұмысы

Негізгі логарифмдік тепе – теңдік және

логарифмнің қасиеттері

Сабақтың мақсаты: Логарифмдік негізгі тепе-теңдікті, логарифмнің қасиеттерін ҰБТ тапсырмаларында тиімді пайдалану,  бір жүйеге келтіру

Сабақтың мақсаты:

Логарифмдік негізгі тепе-теңдікті,

логарифмнің қасиеттерін

ҰБТ тапсырмаларында тиімді пайдалану,

бір жүйеге келтіру

Үй тапсырмасын тексеру № 240 В деңгейі

Үй тапсырмасын тексеру

№ 240 В деңгейі

«Сен ғылымға болсаң ынтық, Бұл сөзімді әбден ұқ: Білгеніңнің жақсысын қыл, Білмегенді біле бер» Ш.Құдайбердиев.

«Сен ғылымға болсаң ынтық,

Бұл сөзімді әбден ұқ:

Білгеніңнің жақсысын қыл,

Білмегенді біле бер»

Ш.Құдайбердиев.

Негізі Логарифм Ой қозғау Санның логарифмі Неліктен Потен-циалдау

Негізі

Логарифм

Ой қозғау

Санның логарифмі

Неліктен

Потен-циалдау

Білім жарысы “ Кім көп біледі ?”

Білім жарысы “ Кім көп біледі ?”

. Білім жарысы “ Кім көп біледі ?” Логарифмнің қасиеттері:  1 0 . Негізі а болатын 1 санының логарифмі 0 -ге тең: Ioq a 1=0  2 0 .  Негізі а болатын а санының логарифмі 1 -ге тең :   Ioq a а=1  3 0 .Дәреженің логарифмі дәреже көрсеткішін дәреже негізінің логарифміне көбейткенге тең:  Ioq a b п =пIoq a b  4 0 . Бөлшектің логарифмі алымының логарифмі мен бөлімінің логарифмінің айырымына тең:  ,   5 0 . Негіздері бірдей бірнеше оң санның көбейтіндісінің логарифмі көбейткіштердің логарифмдерінің қосындысына тең:   Ioq a (bс)= Ioq a b+ Ioq a с 6 0 . Жаңа негізге көшу формуласы:   ,  7 0 .

.

Білім жарысы “ Кім көп біледі ?”

Логарифмнің қасиеттері: 1 0 . Негізі а болатын 1 санының логарифмі 0 -ге тең: Ioq a 1=0

2 0 . Негізі а болатын а санының логарифмі 1 -ге тең : Ioq a а=1 3 0 .Дәреженің логарифмі дәреже көрсеткішін дәреже негізінің логарифміне көбейткенге тең: Ioq a b п =пIoq a b

4 0 . Бөлшектің логарифмі алымының логарифмі мен бөлімінің логарифмінің айырымына тең:

,

5 0 . Негіздері бірдей бірнеше оң санның көбейтіндісінің логарифмі көбейткіштердің логарифмдерінің қосындысына тең: Ioq a (bс)= Ioq a b+ Ioq a с

6 0 . Жаңа негізге көшу формуласы:

,

7 0 .

Есептеңдер  (әрбір дұрыс жауап 1 ұпай)   Log 169 13    2. log  10 100000 1/2    1) -2, 5 2) 2 3)2, 5   3. log 2 10 – log 2 5  1)5  2) 1  3)4   4. log 6 4 + log 6 9  1)0  2) 2  3) 3   5. 3 2  log 3  27  1) 3 2) 9  3) 27   6. 5 log 5 3    1) 5  2) 3  3) 25   7. log 2 log 3 81  1)1 2)3  3) 2 8. 4 log 2 3    1) 3  2) 9  3) 2

Есептеңдер  (әрбір дұрыс жауап 1 ұпай)  

  • Log 169 13

 

2. log  10 100000 1/2  

1) -2, 5 2) 2 3)2, 5 3. log 2 10 – log 2 5

1)5  2) 1  3)4 4. log 6 4 + log 6 9

1)0  2) 2  3) 3 5. 3 2  log 3  27

1) 3 2) 9  3) 27 6. 5 log 5 3  

1) 5  2) 3  3) 25 7. log 2 log 3 81

1)1 2)3  3) 2 8. 4 log 2 3  

1) 3  2) 9  3) 2

Дұрыс жауаптары

Дұрыс жауаптары

  • 0,5
  • 2,5
  • 1
  • 2
  • 27
  • 3
  • 2
  • 9
Деңгейлік ҰБТ тапсырмалары 2012 жылғы әдістемелік жинақ А  1. Өрнектің мәнін табыңдар : В  1. Өрнектің мәнін табыңдар :  С  1. Өрнекті ықшамдаңдар:

Деңгейлік ҰБТ тапсырмалары 2012 жылғы әдістемелік жинақ

А 1. Өрнектің мәнін табыңдар :

В 1. Өрнектің мәнін табыңдар :

С 1. Өрнекті ықшамдаңдар:

Дұрыс жауабы А- 8 В- 9 С-

Дұрыс жауабы

А- 8

В- 9

С-

Математикалық диктант: «иә» немесе «жоқ»  Әрбір дұрыс жауапқа 1 ұпай     1. Негізі 2 болатын х санының логарифмі х-тің кез келген мәнінде бар болады 2. Негізі 2 болатын 16 санының логарифмі 4-ке тең 3. log  a  ( bc) = log  a  b + log  a  c тепе-теңдігі а,в,с-ның кез келген мәнінде дұрыс болады 4. Негізі а болатын логарифмдердің айырмасы негізі а болатын бөліндінің логарифміне тең 5. Теріс санның да логарифмі болады 6. Нөлден үлкен бөлшек санның да логарифмі болады 7. Негізі а болатын а санының логарифмі 0-ге тең

Математикалық диктант: «иә» немесе «жоқ»

Әрбір дұрыс жауапқа 1 ұпай

1. Негізі 2 болатын х санының логарифмі х-тің кез келген мәнінде бар болады

2. Негізі 2 болатын 16 санының логарифмі 4-ке тең

3. log  a  ( bc) = log  b + log  c тепе-теңдігі а,в,с-ның кез келген мәнінде дұрыс болады

4. Негізі а болатын логарифмдердің айырмасы негізі а болатын бөліндінің логарифміне тең

5. Теріс санның да логарифмі болады

6. Нөлден үлкен бөлшек санның да логарифмі болады

7. Негізі а болатын а санының логарифмі 0-ге тең

Дұрыс жауабы 1. Негізі 2 болатын х санының логарифмі х-тің кез келген мәнінде бар болады – жоқ 2. Негізі 2 болатын 16 санының логарифмі 4-ке тең- иә 3. log  a  ( bc) = log  a  b + log  a  c тепе-теңдігі а,в,с-ның кез келген мәнінде дұрыс болады- жоқ 4. Негізі а болатын логарифмдердің айырмасы негізі а болатын бөліндінің логарифміне тең- иә 5. Теріс санның да логарифмі болады- жоқ  6. Нөлден үлкен бөлшек санның да логарифмі болады – иә 7. Негізі а болатын а санының логарифмі 0-ге тең - жоқ

Дұрыс жауабы

1. Негізі 2 болатын х санының логарифмі х-тің кез келген мәнінде бар болады – жоқ

2. Негізі 2 болатын 16 санының логарифмі 4-ке тең- иә

3. log  a  ( bc) = log  a  b + log  a  c тепе-теңдігі а,в,с-ның кез келген мәнінде дұрыс болады- жоқ

4. Негізі а болатын логарифмдердің айырмасы негізі а болатын бөліндінің логарифміне тең- иә

5. Теріс санның да логарифмі болады- жоқ

6. Нөлден үлкен бөлшек санның да логарифмі болады – иә

7. Негізі а болатын а санының логарифмі 0-ге тең - жоқ

Тест жұмысы 1. Есептеңдер:  А) 9;  В) 18; С) 3; D) 0; Е) 10. 2. Теңдеуді шешіңдер:  А) 4; В) 1/2; С) 0; D) 1; Е) 16. 3. Теңдеуді шешіңдер: log х-1 9 = 2  А) 4; В) 2; С) 3; D) 1; Е) 0. 4.Өрнектің мәнін тап: log 2 log 2 log 4 16?  А) 2; В) 4; С) 1; D) 8; Е) 0. 5.Теңдеуді шешіңдер: log 4 (4х – 16) = 1  А) 5; В) 3; С) 4; D) 6; Е) 8.

Тест жұмысы

1. Есептеңдер:

А) 9; В) 18; С) 3; D) 0; Е) 10.

2. Теңдеуді шешіңдер:

А) 4; В) 1/2; С) 0; D) 1; Е) 16.

3. Теңдеуді шешіңдер: log х-1 9 = 2

А) 4; В) 2; С) 3; D) 1; Е) 0.

4.Өрнектің мәнін тап: log 2 log 2 log 4 16?

А) 2; В) 4; С) 1; D) 8; Е) 0.

5.Теңдеуді шешіңдер: log 4 (4х 16) = 1

А) 5; В) 3; С) 4; D) 6; Е) 8.

Дұрыс жауаптары Тапсырмалар 1 2 В В 3 4 А Е 5 А

Дұрыс жауаптары

Тапсырмалар

1

2

В

В

3

4

А

Е

5

А

Логарифмдік комедия

Логарифмдік комедия

3 шығады. Қай жерде қате бар?" width="640"

Логарифмдік комедия. (қатесін тап)

функциясы өспелі болғандықтан,

аламыз. Бұдан

lg қысқартқаннан кейін, 23 шығады.

Қай жерде қате бар?

Жауабы : lg  қысқартудан кейін теңсіздік  таңбасы өзгертілген жоқ, ол  таңба өзгертілуі тиіс еді.

Жауабы : lg

қысқартудан кейін теңсіздік

таңбасы өзгертілген жоқ, ол

таңба өзгертілуі тиіс еді.

Білімді өрге жүзер  Оқушыларды бағалау

Білімді өрге жүзер

Оқушыларды бағалау

Логикалық есеп Заңдылықты тағайындап 5х-ті есептеңдер,  мұндағы А) 5 В) 10 С) 15 Д) 20 Е) 25 2 х 4 3 27 64 8 х

Логикалық есеп

Заңдылықты тағайындап 5х-ті есептеңдер,

мұндағы

А) 5

В) 10

С) 15

Д) 20

Е) 25

2

х

4

3

27

64

8

х

Үйге тапсырма: № 222 С деңгейі Үйге тапсырма: №222 С деңгейі

Үйге тапсырма:

№ 222 С деңгейі

Үйге тапсырма: №222 С деңгейі

Сабақ аяқталды

Сабақ аяқталды

Сау болыңыздар

Сау болыңыздар


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
«Негізгі логарифмдік тепе – те?дік ж?не логарифмні? ?асиеттері»

Автор: Нугуманова Агайша Коспановна

Дата: 21.01.2016

Номер свидетельства: 280291


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
2060 руб.
3170 руб.
1870 руб.
2880 руб.
1610 руб.
2480 руб.
1550 руб.
2380 руб.
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства