старший вчитель математики  
  ліцею”Еко”№198 м.Києва  
  Цесаренко Олена Юріївна
 
 
 
 
  Тема:Множини.6 клас «Росток»
  Теза : «Математика-це спосіб називати
  речі одним ім’ям»
  С.Д.Пуассон
  Мета: систематизувати навички і уміння учнів формувати множини;розрізняти їх види,знаходити кількість підмножин даної множини;знаходити об’єднання,переріз множин,доповнення множини;будувати діаграми Ейлера.
  Тип: узагальнюючий урок
  Хід уроку.
  1.Усне опитування:
  -  Введіть поняття множини,елементу множини.Навести приклади з оточуючих предметів 
-  Які множини вам відомі 
-  Поняття підмножини 
-  Дії над множинами(об’єднання,переріз,доповнення) 
 2.Вправи .
  
 
  1) Чи можна об’єднати дані предмети в одну множину?
  
  
 
  2)Утворіть множини з набору елементів
  
 
  
 
  
 
  
  
 
  
 
  3) Які з множин скінченні,нескінченні,зліченні?
  
 
   
 
  
 
  
 
  
 
  4)Знайдіть об’єднання,переріз множин А і В; доповнення множини В до А і навпаки.
  
  5)Допоможіть їжачку знайти пару однакових чисел
  
 
  
  
 
  6)Запишіть множину А,що складається з дільників числа 36 та множину В,що містить
  Прості числа першої двадцятки.Знайдіть об’єднання,переріз множин А і В; доповнення множини В до А і навпаки.
  7)Побудуйте за допомогою діаграм Ейлера об’єднання,переріз множин А і В.
  8)Щоб хмаринка не плакала доповніть її капельками ,що відповідають числам першої сотні,які кратні 18.
  
  9)Нехай задано множини А і В.Складіть з набору чашок всі правильні дроби із чисельником 35,а з равликів – неправильні дроби із чисельником 28.Чи можливий переріз множин?(Скоротіть дроби)  
  
 
  
 
  

  1
 0)Знайдіть підмножини множини С={ , , }.Яка іх кількість? Теж саме завдання для множини Р={квітка,равлик,бегемот,яблуко}.Придумайте свою задачу(бажано з числами)
0)Знайдіть підмножини множини С={ , , }.Яка іх кількість? Теж саме завдання для множини Р={квітка,равлик,бегемот,яблуко}.Придумайте свою задачу(бажано з числами)
  Нагадування:не забуваємо включати Ø і саму задану множину.
  
 
  3.Підсумуємо урок виконанням тематичної роботи
  
 
  Тематична робота по темі «Множини»
  1 варіант
  1.Задано множину А={1,а}.Яка кількість підмножин даної множини?
   
 
  2.Перерізом множин А і В є
   
 
  3.Який із записів вірний,якщо А={1,а}і В={1,2,а}.
       | А | В | С | Д | 
  | АϵВ | А∩В | А˂В | А В | 
 
  
 
  4.Які з даних множин зліченні
       | А | В | С | Д | 
  | Множина цілих чисел кратних 7 | Множина всіх точок кола | Множина всіх точок всередині кола | Множина всіх точок відрізка | 
 
  
 
  5.Встановіть відповідність між завданнями А-В та відповідями 1-4
  А.Множина квадратних коліс
  Б.Множина ознак огірка
  В.Множина ознак снігу
  1.Він хрумтить.2.Порожня множина.3.Відсутність апетиту.4.На сонці сяє.
  
 
  6. Запишіть  множини А,В,С, елементами яких є непарні числа від 14 до 24; числа,  кратні 5 від 10 до 35; прості числа від 10 до 24 відповідно. Знайдіть:а)переріз множин А і В;б)об`єднання множин А і С;в)доповнення до множини А елементами множин В і С.
  7.Побудуйте діаграму Венна для попереднього завдання ,щодо пунктів а) і б).
  2варіант
  1.Задано множину А={1,в,а}.Яка кількість підмножин даної множини?
   
 
  2.Об'єднанням множин А і В є
   
 
  3.Який із записів вірний,якщо В={1,2,а}.
       | А | В | С | Д | 
  | аϵВ | В а | а˂В | а В | 
 
  
 
  4.Які з даних множин скінченні
       | А | В | С | Д | 
  | Множина цілих чисел кратних 7 | Множина всіх цифр | Множина всіх натуральна чисел | Множина всіх точок відрізка | 
 
  
 
  5.Встановіть відповідність між завданнями А-В та відповідями 1-4
  А.Множина ознак захворювання
  Б.Множина ознак груші
  В.Множина зелених бегемотів
  1.Соковита 2.Порожня множина.3.Відсутність апетиту.4.На сонці сяє.
  
 
  6. Запишіть множини А,В,С, елементами яких є парні числа від 13 до 23; числа, кратні 3 від 10 до 35; прості числа від 10 до 24 відповідно.Знайдіть:а)переріз множин АіВ;б)об`єднання множин АіС;в)доповнення до множини А елементами множин ВіС.
  
 
  7.Побудуйте діаграму Венна для попереднього завдання ,щодо пунктів а) і б).