Просмотр содержимого документа
«Математика п?нінен саба? жоспары 6 сынып "Айнымалысы модуль та?басыны? ішінде берілген бір айнымалысы бар сызы?ты? те?деулер"»
«Шежін орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер
(ашық сабақ)
6-cынып
Математика пәнінің мұғалімі: Нұрғожаева А.Т
2015- 2016 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер.
Сабақтың мақсаттары:
а) Білімділік
- Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген сызықтық теңдеудің жазылуын үйрену;
- Модульдің негізгі қасиеттерін білу;
-Санның модулінің формуламен жазылуын білу;
ә) Дамытушылық
- Координаталық түзудегі екі нүктенің арақашықтығының өрнегін пайдаланып есептер шығару;
- Санның модулінің анықтамасының формуласын пайдаланып есептер шығару
- Белгісізі модуль таңбасының ішінде берілген теңдеуді шешу;
б) Тәрбиелік
- Оқушыларды математикалық сауаттылыққа, жылдамдыққа, тиянақтылыққа, өз бетімен жұмыс жасауға, ұқыптылыққа тәрбиелеу;
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
- Оқушылармен амандасып, түгендеу;
- Оқушылар назарын сабаққа аудару;
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ. /слайдтар арқылы түсіндіріледі/
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешуде:
1) Координаталық түзудегі А(а) және В(в) нүктелерінің арақашықтығы пайдаланылады: | a – в |;
2) Санның модулінің анықтамасының
а , егер а ≥ 0 болса,
-а , егер а
Модульдің негізгі қасиеттері:
|а| ≥ 0;
|- а| = |а|;
|аb|= |а| * |b|;
Мысалдар: 1) ; 2) ; 3) ;
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешудің екі тәсілін қарастырамыз:
1-тәсіл. | a - b | - координаталық түзудегі екі нүктенің арақашықтығын пайдаланып шешу.
1 – тәсілмен. Шешуі: |х - 0| = 5. Координаталық түзу бойындағы О (0) нүктесінен қашықтығы 5 бірлікке тең нүктелерді табу керек. Координаталық түзу бойында О (0) нүктесінен 5 бірлікке тең қашықтықта екі нүкте кескінделеді. Олар координаталары – 5 және 5 нүктелері
Демек, х = -5 немесе х= 5
2 – тәсілмен. Шешуі:
Егер болса, 2) Егер х
х =5 -х =5
х = -5
Демек, х = 5 немесе х = - 5.
Жауабы: - 5; 5
2 – мысал. |х - 3| = 4 теңдеуі берілсін.
1 – тәсілмен. Шешуі: |х - 3| = 4 теңдеуінің түбірлері – координаталық түзу бойындағы координатасы 3 – ке тең нүктеден қашықтығы 4 бірлікке тең нүктелердің координаталары. Координаталық түзу бойындағы координатасы 3 нүктесінен координаталары – 1 және 7 нүктелерінің арақашықтығы 4 бірлікке тең
Онда – 1 және 7 сандары берілген теңдеудің түбірлері болып табылады, х= - 1 немесе х = 7.
2 – тәсілмен. Шешуі.
Егер болса, 2) Егер х-3
х – 3 = 4, -(х - 3 )= 4,
х =7. х - 3= - 4,
х = -1.
IV. Сабақты бекіту.
№ 907
1) теңдеуінің түбірі координаталық түзу бойындағы 0 нүктесінен 8 –ге тең қашықтықта кескінделген – 8 және 8 сандары
2) 0 нүктесінен 9 – ға тең қашықтықта кескінделген - 9 және 9 сандары