| Пән: қазақ әдебиеті Мектеп: № 4 жалпы білім беретін орта мектебі Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мұғалімнің аты-жөні: Саймағанбетова Б Күні: 26.02.19ж Қатысқандар саны: Сынып: 6 «В» Қатыспағандар саны: |
| Сабақ тақырыбы | Қ.Әбдіқадыров Шығарманың көркемдік ерекшелігі |
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.1. 6.2.1.1 Әдеби шығарманың жанрын , көркемдік ерекшелігін ,сюжетін анықтау . Әдебиет теорясына талдау білу |
| Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: әдеби шығармалар туралы жалпылама біледі Көптеген оқушылар: әдеби шығармадағы автор көркемдік бейнесін ажырата алады, идеясындағы ойды тарқатып айта алады Кейбір оқушылар:әдеби шығармадағы кейіпкер бейнесіне сипаттама жасай алады. |
| Жетістік критерийлері | 1.Шығармадағы Қажымұқанның бейнесін сипаттайды. 2.Әдеби шығарманың көркемдік ерекшелігін анықтайды. |
| Тілдік мақсаттар | Қызылжар –қазіргі Петропавл Кіреші –жүк тасушы Пұт-16 кг-ға тең Городовой-қала бастығы Полицмейстер- полиция бастығы Кіресін алу-ат –көлігін жалдамалы жұмысқа беру |
| Құндылықтарды дарыту | Ортақ тарих, мәдениет және тіл |
| Пәнаралық байланыстар | Қазақстан тарихы |
| АКТ қолдану дағдылары | слайд |
| Бастапқы білім | Қажымұқан хикаясы |
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
| Сабақтың басы | Сабақ басында: 1 тапсырма «Сұрақ-жауап» әдісі 1 Мұқан қай облыстан келген еді? 2 Ол қанша ақшаға жалданып жұмыс жасады? 3 Не себепті атты өлтіріп алды? 4 70 тиынды қайда жіберетін болды? 5 Мұқан неден қатты қорықты? 6 Оқиғада қай мезгіл суреттеледі? Дескриптор: -Оқушылар сұрақтарға жауап береді Қ.Б. «Бағдаршам»әдісі «Миға шабуыл»әдісі Қалың бет ,бура түсті қара нардай, Жұп-жұмар ,жуан діңгек,бойшаң дардай Өзге жұрт ергежейлі ол келгенде, Айбынды ,жолбарысқа болар пардай. С.Сейфуллин Жаңа сабақ Шығарманың көркемдік еркешелігі | Оқулық, интербелсенді тақта |
| Сабақтың ортасы | 1 бағалау критериі: Шығармадағы Қажымұқанның бейнесін сипаттайды. 1 топ Үзіндіден теңеу, эпитеттерді табу 2 топ Үзіндіден қыс көрінісін іздестіру 3 топ Кейіпкерлер сипаты 4 топ Мұқан мен Масликовтың үзіндідегі суреттелуі Дескриптор: -Оқушылар мәтінді оқиды; -Оқушылар тапсырманы орындайды. Қ.Б. «Бағдаршам»әдісі «Ширату» сәті Қызық деректер келтіру Сөздікпен жұмыс Қызылжар –қазіргі Петропавл Кіреші –жүк тасушы Пұт-16 кг-ға тең Городовой-қала бастығы Полицмейстер- полиция бастығы Кіресін алу-ат –көлігін жалдамалы жұмысқа беру Дескриптор: Оқушылар жаңа сөздерді дәптерлеріне көшіріп жазады. 2 бағалау критериі: Әдеби шығарманың көркемдік ерекшелігін анықтайды. Деңгейлік тапсырма 1. Литотаға мысал келтір 2. Кейіптеуге мысал келтр 3. Эпитетті тап Дескриптор: -Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Қ.Б. «Бас бармақ»әдісі | Оқулық ,интербелсенді тақта |
| Сабақтың соңы Үй тапсырмасы Рефлексия | «Сезімді ояту» әдісі Дескриптор: -Оқушы өз ойымен бөліседі. Қ.Б. «Бас бармақ »әдісі Өз шығарашылығынан Қыжымұқан туралы өлең немесе ойтолғау жазып келу «Стикердегі ой» әдісі | |
| Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру дейгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
| Қолдауды қажет ететін оқушыларға: Өз бетінше болжам әдісі қолданылды. «Сұрақ-жауап», «Сөздікпен жұмыс», «Миға шабуыл»әдістері Орташа қолдау қажет ететін оқушыларға: «Мәтінмен жұмыс» , деңгейлік тапсырмалар. Қолдау аз қажет ететін оқушыларға: Деңгейлік тапсырмалар, «Сезімді ояту»әдістері | «Бағдаршам »әдісі, қолдау , мадақтау сөздері «Бас бармақ» әдісі , | Партада отыру тәртібімен таныстырып өту |
| Сабақ бойынша рефлексия | |
| -Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? | |
| -Бүгін оқушылар не білді? | |
| -кластағы ахуал не болды? | |
| -Мен жоспарлаған саралау жоспарлары тиімді болды ма? | |
| -мен берілген уақыт ішінде үлгердім ба? | |
| Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?)1: Қалыптастырушы бағалау .қошеметтеу. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?) 1: 2: |