Ия, балалар а?аш т?біне жау?ан ?ар аз т?сіп, а?ашы сирек жерге
?ар ?алы? жауады? ?ар ?стінде ?р т?рлі хайуанаттар іздері к?рініп жатады. А?аш бастары бас киім кигендей,?ар ?те ?алы?. Келе жат?анда ая? астына аппа? ма?та жайып таста?андай болып к?рінеді. К?зде аспан с?рланып, жер ?арайып., а?аштар жала?аштанып т?рса, ?ыс т?скенде жерді? беті аппа?, ауа таза, аспан к?біне ашы? болады. ?ыс си?ыршыдай ?зенді м?збен жабады да, Аяз- ата ?ыспен бірге келеді.
О?улы?пен ж?мыс. Ендеше Абай атамыз ?ысты ?алай суреттеді екен? О?ып к?рейік. Абай ата туралы балалар?а айт?ызу.
Просмотр содержимого документа
«ашы? саба? адебиет»
Сабақтың тақырыбы: Қыс. Абай.
Сабақтың мақсаты: 1 Оқушыларға қыс мезгілі жайлы түсінік бере отырып,
Сабақтың тақырыбын ашу, талдау жұмыстарын жүргізу, мазмұнын игеру.
2Ойын толық жеткізіп сөйлеу дағдылары мен жазбаша тілдерін дамыту.
3Табиғат әсемдігін бақылай білуге, зер салып, байқампаздыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: оқулық, суреттер, плакат, портрет.
Өту әдісі: іздену, сұрақ- жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі:
Адамның күлкісі –әлемдегі ең ғажайып құбылыстардың бірі. Адам күлкінің көмегімен таныса да қоштаса да алады. Жымиыс біздің сезіміміздің ашылуына жол ашады. Күлкі арқылы көңіл күйлеріңді білдіріп көріңдерБір- біріңе жымиыңдар. Рахмет ! Ендеше сабағымызды бастайық.
IV. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
V. Жаңа сабақ: Кіріспе Кітапта берілген жұмбақтарды шешуЖұмбақ тапсырмалар қысқы ойын түрлерінің суреттерінің артында жазылады.
Шешуі болған сөздерге назар аударып , қай мезгілге қатысты екенін айту.
Ия, балалар ағаш түбіне жауған қар аз түсіп, ағашы сирек жерге
Қар қалың жауады? Қар үстінде әр түрлі хайуанаттар іздері көрініп жатады. Ағаш бастары бас киім кигендей ,қар өте қалың. Келе жатқанда аяқ астына аппақ мақта жайып тастағандай болып көрінеді. Күзде аспан сұрланып, жер қарайып., ағаштар жалаңаштанып тұрса, қыс түскенде жердің беті аппақ, ауа таза , аспан көбіне ашық болады. Қыс сиқыршыдай өзенді мұзбен жабады да, Аяз- ата қыспен бірге келеді.
Оқулықпен жұмыс. Ендеше Абай атамыз қысты қалай суреттеді екен? Оқып көрейік. Абай ата туралы балаларға айтқызу.
VI.Жаңа материал бойынша түсінгендерін зерттеу кезеңі.
Сұрақ- жауап.
Автор қысты кімге теңеп тұр ?
(Қысты адамға , кәрі шалға теңейді.)
Шалдың киімдері қандай ?
(Ол ақ киімді, үстін ақ қырау басқан.)
Киім деп отырғаны не?
(Ол- жауған қар, қатқан мұз)
Автор суреттеп отырған шалды кімге ұқсатуға болады?
(Ақ киімді, ақ сақалды аяз- атаға.)
Өлеңдегі шалдың мінезі қандай?
(Ол ештеңені көрмейді , аямайды, бәрін тоңдырады.)
Түрі, түсі қандай?
(Түсі ақ қырау сияқты, түсі суық.)
« Түсі суық» дегенді қалай түсінесіңдер?
(Қатал, ашулы, адамның түсі суық болады)
VII. Бекіту кезеңі: « Сөзбен сурет салу, 1- 2- 3- шумактар бойынша
« Егер сендер суретші болсаңдар, мына көріністерді қалай салар едіңдер?
Ауызша сөзбен сурет салғызу. Денесі ұзын, ақ сақалды. Мінезі қатал, ештеңені көрмейтін, соқыр адм сияқты. Үстін ақ қырау, мұз басқан, сондықтан жүргенде сықырлайды. Бұлттай қасы жауып, екі көзін дегенде.
Қыста бұлт қар болып түседі. Егер жел болып тұрса, ұйытқып жауады.
Шығармашылық тапсырма. « Жазық орманды даланы, ауыл көрінісін, көз алдарыңа елестетіңдер.
Жазық дала орманды дала ауыл корінісі әңгімелеп беру.
1-2 минут көздерін жұмғызып , « Жер аппақ, теп- тегіс, ағаштар қар жамылғандай, бүкіл орман тыныштықта.