kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Мұхтар Әуезов «Абай жолы романы»

Нажмите, чтобы узнать подробности

вркурпу кукпкуы пы укп укпппппппппппппппппппппп укккакууу

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Мұхтар Әуезов «Абай жолы романы»»

Ашық сабақ,баяндама,шебер сынып,авторлық жасауға тапсырыс бергіңіз келсе 87027984413. ҚМЖларды қолдансаңыз еңбекке баға берсеңіз.

Табысыңыз қызыққа жұмсалсын

Қысқамерзімдіжоспар-1

     

Бөлім:

Қайта өрлеу дәуірі

Педагогтіңаты-жөні


Күні:


Сынып:6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қайта өрлеу дәуірі өнердің дамуын қалай өзгертті?

Оқубағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.2.2.3 Антикалық мәдениетпен байланыс орнату арқылы Қайта өрлеу дәуірінің мәдениетін (бейнелеу, мүсін өнері) сипаттау;

6.2.3.2 гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау

Сабақтың мақсаты

Ренессанс мәдениетін сипаттау;

Ортағасырлық мәдениетпен (бейнелеу өнері, мүсін) салыстыру;

Гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау;

Құндылықтар

Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу

      Сабақтыңбарысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтіңәрекеті

Оқушыныңәрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут





3 минут







БЫМ/С Орта ғасыр суреттері мен Ренессанс бейнесін бейнелейтін бейнематериалды төмендегі сұрақтар арқылы талқылау.

1.Кескіндеме дегеніміз не?

2.Суреттің қандай элементтерін көрдік?

3.Орта ғасыр суреттері несімен ерекшеленеді?

4. Орта ғасыр мен Ренессанс картиналарын қалай салыстыруға болады?

Бейнематериалды көрсету арқылы сабақтың тақырыбын анықтатып,мақсатыменбағалау критерийлерін оқушыларға таныстыру.

Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер сол заман тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты.

мадақтау

Презентация

Бейнематериалмен жұмыс:
Италия-Византиялық өнер https://www.youtube.com/watch?v=tTfzCRf9Kzk

Сабақтың ортасы



15 минут





10 минут












7 минут

М Оқушыларға«Орта ғасыр» мен «Ренессанс» дәуірінің суреттерініңнегізгі белгілеріне қарап, «аскетизм» және «гуманизм» деп екі топқа бөліп, терминнің мағынасын түсіндіру.

Оқушыларға 8 ғасырдағы Византиялық Христосты керу суретін жәнеОртағасырлық Христосты керу суретінҚайта өрлеу дәуірінің Христосты керу суретін ұсынып, «Суреттің ерекшелігі неде?», -деген сұрақ төңірегінде ой- талқы ұйымдастыру.
Арасы 200 жыл өткен «1300жылғы ортағасырлық әулие Мария және бала Христос суретін» және «1500 жылғы Қайта өрлеу дәуірінің әулие Мария және бала Христос суретін» ұсынып, Орта ғасыр мен Ренессанс дәуіріндегі екі суреттің ұқсастығы мен айырмашылығын Венн диаграммасында салыстырту.

Таратпа материал бойынша оқушылар 200 жылдан астам уақыт бойы еуропалық мәдениеттегі маңызды өзгерістерді анықтайды. Олар бұл өзгерістер Ренессанстың дамуына қалай әсер ететінін болжайды.  Оқушылар осы кезеңдер арасында Европада қандай оқиғалар өткенін айтып, оларды «Уақыт сызығында» орналастырады.




Қайта өрлеу дәуірінің ұлы суретшілері: Рафаэль Санти, Леонардо да Винчи,Микеланджелоның өнер туындыларымен таныстырып, кестені толтырту.

Оқушылар Қайта өрлеу дәуірінің ұлы суретшілері: Рафаэль Санти, Леонардо да Винчи, Микеланджелоның өнер туындылары туралы ақпаратты кестеде толтырады;


Суретшілер


Рафаэль Санти,

Леонардо да Винчи

Микеланджело

туындылары




Қорытынды...................


ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

Мәтінгмен жұмыс




Дескрипторлар:

«Орта ғасыр» мен «Ренессанс» дәуірі суреттерінің негізгі белгілеріне қарап, «аскетизм» және «гуманизм» терминдерінің мағынасын түсінеді;

Екі кезеңде салынған Христосты ағашқа керу суреттерінің негізінде ой талқы ұйымдастырады;

Орта ғасыр мен Ренессанс дәуіріндегі «Әулие Мария және бала Христос» суретінің ұқсастығы мен айырмашылығын Венн диаграммасында салыстырады;

1300-1500 жылдар аралығындағы еуропалық мәдениеттегі


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»


«Жұлдызшалар»



«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»



«Бармақпен»


Презентация


Қосымша 1





Қосымша 2





Қосымша 3





Қосымша 4



Ақпараттық

кесте


Сабақтың аяғы

5 минут

2 минут


Кері байланыс

«Борт журналы»

Бұл тақырып туралы бұрын мен не білемін?

Бұл тақырып туралы жаңа ақпарат

білдім


  • Мәтіннен

  • Сабақта

  • Сыныптастарымнан

  • мұғалімнен



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау;



А4, конспект


Үй тапсырмасы

Қайта өрлеу дәуірі өнердің дамуын қалай өзгертті?








Ашық сабақ,баяндама,шебер сынып,авторлық жасауға тапсырыс бергіңіз келсе 87027984413. ҚМЖларды қолдансаңыз еңбекке баға берсеңіз. Табысыңыз қызыққа жұмсалсын



Қысқа мерзімді жоспар-2

     

Бөлім:

Қайта өрлеу дәуірі

Педагогтіңаты-жөні


Күні:


Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Шығыстағы Ренессанс әлемдік мәдениетті қалай байытты?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.2.3.2 гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау;

Сабақтыңмақсаты

Ұлықбек, Әлішер Науаи, Бабыр еңбектеріндегі идеялардыңорта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау,ерекшеліктерін сипаттау.

Құндылықтар

салауатты өмір салтын ұстану

      Сабақтыңбарысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтіңәрекеті

Оқушыныңәрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут




3 минут




БЫМ/СОқушыларға ортағасырлықтарихи тұлғалардың портреттерін көрсет3лед3

-Бұл адамдарды ортақ не байланыстырады?,-деген сұрақ төңірегінде ой бөлісуге шақыру. Осы ой-бөлісудің негізінде сабақ тақырыбына болжам жасату.Суреттерді көрсету арқылы сабақтың тақырыбын анықтатып, мақсатын және бағалау критерийлерін оқушыларға таныстыру.


Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты.

мадақтау

Мұғалім презентациясы






Сабақтың ортасы



15 минут





10 минут












7 минут

Мәтінмен жұмыс

  1. Ұлықбек

  2. Әлішер Науаи

  3. Бабыр

Оқушылар ортағасырлық ғалымдар туралы мәтінді жеке оқып, топта сұрақтар төңірегінде талдау жасайды.

1.Неліктен Ұлықбектің ғылыми еңбектері сол замандағы діни өкілдердің қоғамдық сана-сезіміне ықпал етті?

Ұлықбек обсерваториясының бүгінгі күнгі маңыздылығы неде?

2.Бабыр өзінің танымал еңбегі «Бабырнама» арқылы орта ғасырлық мәдениеттің дамуына қандай үлес қосты?«Бабырнама» еңбегінің қазақ халқы үшін маңыздылығы неде?

3.Әлішер Науаи өз еңбектері арқылы халыққа қандай идеяларды жеткізгісі келді?

Әлішер Науаи еңбектерінің бүгінгі күнгі маңыздылығы қандай? Әр топ сұрақтар бойынша зерттеген жұмыстарын сынып алдында жариялайды.

Жариялаған ақпараттарын топтастырып, тақырыпты толық меңгеру үшін оқушылар жеке «Үш жақты күнделік» толтырады.

«Үш жақты күнделік» толтыр.

Тарихи тұлғалар

Еңбектері

Қоғам туралы көзқарасы

Ұлықбек




Бабыр




Әлішер Науаи




ЕББҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды.

«Маңызды дерек»

Захир әд-дин Мұхаммед Бабыр «Бабырнаманы» жазғандағы мақсатын: «Үшбу сөзді шағым жазайын немесе қайы­рымдылығымды білдірейін деп емес немесе мақтан үшін жазбадым, шындықты, болған оқиғаны ешбір қоспасыз сол қал­пын­да қағазға түсіріп отырмын. Сондықтан тумаларымның, бауырларымның жақсы-жаман істерін, алыс-жақын адамдардың кемшілігін де, артықшылығын да бүкпесіз айтып отырмын. Оқырман да, оқырманды құлақ салып тыңдаушы да кешірім етер дей­мін!» деп түсіндіреді.

Ең маңызды ақпарат

Неліктен?

Сұрақ?




Қорытынды

ЕББҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын.


Дескрипторлар:

Ұлықбектің ғылыми еңбектері сол замандағы діни өкілдердің қоғамдық сана-сезімінеқалай ықпал еткенін анықтайды;

Ұлықбек обсерваториясының бүгінгі күнгі маңыздылығын анықтайды;

«Бабырнама» еңбегі арқылы орта ғасырлық мәдениеттің дамуына қандай үлес қосқанын анқтайды;

Әлішер Науаи өз еңбектері арқылы халыққа қандай идеяларды жеткізгісі келгенін анықтайды;

Бабыр, Әлішер Науаиеңбектерінің қазақ халқы үшін маңыздылығын анықтайды;


Дискриптор:

-Захир әд-дин Мұхаммед Бабыр «Бабырнаманы» жазғандағы мақсатын: «Үшбу сөзді шағымна талдау жасайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»


«Жұлдызшалар»



«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»



«Бармақпен»




Ақпараттық мәтіндер







Презентация



Қосымша 1







Қосымша 2





«Үш жақты түсіндірме» кестесі








«маңызды дерек» кестесі








суреттер




Сабақтың аяғы

5 минут





2 минут


Сабақты қорытындылау:

Кері байланыс:

Кім? Не? Неліктен? Қашан ?Қайда?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау;



А4, конспект


Үй тапсырмасы

Шығыстағы Ренессанс әлемдік мәдениетті қалай байытты? сұрағы төңірегінде 2 сөйлеммен ой тұжырымдату.






Ашық сабақ,баяндама,шебер сынып,авторлық жасауға тапсырыс бергіңіз келсе 87027984413. ҚМЖларды қолдансаңыз еңбекке баға берсеңіз. Табысыңыз қызыққа жұмсалсын





Қысқа мерзімді жоспар-3

     

Бөлім:

Қайта өрлеу дәуірі


Педагогтіңаты-жөні


Күні:


Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтыңтақырыбы

Шығыстағы Ренессанс әлемдік мәдениетті қалай байытты?


Оқубағдарламасынасәйкесоқытумақсаттары

6.2.2.4 Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау

Сабақтыңмақсаты

Ұлықбек, Әлішер Науаи, Бабыр еңбектеріндегі идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау,ерекшеліктерін сипаттау.

Құндылықтар

Шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну

      Сабақтыңбарысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтіңәрекеті

Оқушыныңәрекеті

Баға

лау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут



3 минут



Қызығушылықты ояту

Шығыс Ренессанс дәуірі өкілдерінің үлесін көрсететін суреттерді көрсетіңіз (Ұлықбек обсерваториясы, ақындар мен философтардың еңбектері) және «Шығыс ренессансы» ұғымына анықтама беріңіз.

Суреттерді көрсету арқылы сабақтың тақырыбын анықтатып, мақсатын және бағалау критерийлерін оқушыларға таныстыру.

Ұлықбек обсерваториясы, ақындар мен философтармен танысады

Мадақ

тау

Мұғалім презентациясы



суреттер



Сабақтың ортасы



15 минут





10 минут












7 минут

М. Шығыс Ренессансының кезеңдерін көрсету. «Шығыс Ренессансы» дәуіріне анықтама беру;

• ҮІІ-ІХ ғ.ғ. – араб философиясының қалыптасу кезеңі;

• ІХ-ХІІ ғ.ғ. – Ерте Ренессанс кезеңі;

• ХІҮ-ХҮ ғ.ғ – кейінгі Шығыс Ренессансы кезеңі.

«Mine map»

ЕББҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады;

Шығыстың ортағасырлық ғалымдарының мәдениетке қосқан үлесін «Mine map»ментальды картасында талдау.

Қарастырылатын бағыттар:

Атқарған қызметтері

Еңбектері

Мәдениетті дамуға қосқан үлесі.

Ментальды карта жасауға ұсыныстар:

  • Негізгі тақырып ортаға жазылады

  • Сөйлемдердің орнына негізгі ойды айқындайтын сөздер ғана жазылады

  • Сөздер ортадан шеттерге қарай таралатын бұтақтарға жазылады.

  • Негізгі бұтақтарға иллюстрацияларда қосуға болады.

«Карусель» әдісі арқылы

Нұсқаулық: Әр салаға ақпараттар кілтті сөздер арқылы жазылады. «Mine map» сызбасын жазған, сызбаны түсіндіреді. Белгіленген уақыт аяқталған соң, топ мүшелері келесі топтың түсіндірмесін тыңдайды. Стикер санын көп жинаған топ ең үздік оқушылар болып саналады.

Ақпараттарды кестеге жеке толтырыңдар.

Орта ғасырлық

ғалымдар

Атқарған қызметтері

Еңбектері

Мәдениетті дамуға қосқан үлесі.

Ұлықбек




Бабыр




Әлішер Науаи




ЕББҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді

бағалау критерийлері:

3 сала бойынша ақпараттарды толық жазуы;

Спикердің баяндау шеберлігі;

Уақытты тиімді пайдалануы;

Жұмысты жариялау

Шығыстың ортағасырлық ғалымдары Ұлықбек, Бабыр, Әлішер Науаидің атқарған қызметтерін «Mine map» ментальды картасында талдайды;

Шығыстың ортағасырлық ғалымдары Ұлықбек, Бабыр, Әлішер Науаидің еңбектерін «Mine map» ментальды картасында талдайды;

Шығыстың ортағасырлық ғалымдары Ұлықбек, Бабыр, Әлішер Науаидің мәдениетті дамуға қосқан үлесін «Mine map» ментальды картасында талдайды;

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»


«Жұлдызшалар»



«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»



«Бармақпен»




https://kk.wikipedia.org/wiki/%





https://baq.kz/kk/news/asil_kazina_tarihi_nasindar/ulikbek_dankimen_aspandagan_ezhelgi_zhane_kazirgi_samarkand20170519_124000


Сабақтың аяғы

5 минут


2 минут


Кері байланыс

Не білдім?

Не үйрендім?

Сұрағым бар.

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау;



А4, конспект


Үй тапсырмасы

Шығыс Ренессанс дәуірі өкілдері туралы рефераттар әзірлеу








4 тоқсан бойы тегін қолданған әріптестер ораза айында еңбекті бағалар мүмкін! 87027984413

Қысқа мерзімді жоспар

     

Бөлім:

Реформация


Педагогтің аты-жөні


Күні:


Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мартин Лютердің наразылығы Еуропаны қалай өзгертті?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.2.1.1 адамның дүниетанымы мен қоғамдық өмірдегі дін рөлінің өзгеру себептерін анықтау;

6.2.1.2 тарихи процестердің контекстінде «гуманизм», «реформация», «протестантизм», «лютеранство», «кальвинизм», «контр- реформация», «кезуиттер ордені» ұғымдарын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Мартин Лютердің реформациясы мен қоғамдағы дін рөлінің өзеру себептерін талдау.

Құндылықтар

қоғам игілігі үшін қызмет ету

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


БЫМ/СОқушыларға Мартин Лютердің Виттенбург соборы қақпасына өз қарсылығын шегелеуі суретін көрсету арқылы төмендегі сұрақтар төңірегінде ой бөлісуге шақырту.

  • Не көріп тұрсындар?

  • Қандай қорытындыға келдіңіз?

  • Қандай сұрақтар туындады?

Суретті көрсету арқылы сабақтың тақырыбын анықтатып, мақсаты мен бағалау критерийлерін оқушыларға таныстыру.

Оқушылар Мартин Лютердің Виттенбург соборы қақпасына өз қарсылығын шегелеуі суретіне өз ойларын ортаға салады

мадақтау

Мұғалім презентациясы









Жаңа сабақ

Реформация, протестант, римдік-католиктік шіркеу,индульгенция, реформация, контрреформация, иезуиттер ордені, гуманизмтерминдері туралы алдын-ала анықтама беріп, түсініктерін қалыптастыру. Терминнің мағынасын түсіну үшін төмендегідей терминмен жұмыс жасау арқылы оқушылардың деңгейін анықтауға болады.

  • Терминді анықтауда кілтті сөздерді белгіле.

  • Берілген терминге мазмұны ұқсас терминдерді таңда.

  • Берілген терминдерді мазмұны жағынан біріктіретін терминді анықта

Бүкілсынып оқушыларына мәтін таратылып, мәтіндегі ақпаратты меңгертіп, тақырып идеясын түсініп, талдау үшін «Мәтіннің пирамидасын» толтырту.

Мәтіннің «Пирамидасын» толтыр.


1. Не туралы?

2. Ерекшеліктері.

3. Орны мен уақыты.

4. Негізгіоқиғалар.

5. Негізгікейіпкерлер.

6. Сіздіңэмоцияңыз.

7.Мәтін туралыөзпікіріңіз

Пирамида толтыру үшін арнайы критерийлер берілген, соған жауап бере отыртып толық, жүйелі орындату.

ЕББҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады;

Оқушылар Мартин Лютердің реформациясы барысында қоғамда орын алған үш өзгерісті кестеде орындайды.

Саяси өзгеріс, экономикалық өзгеріс, әлеуметтік өзгеріс

Мартин Лютердің реформациясы барысында қоғамда орын алған үш өзгерісті анықтап, кестеде толтыр.


Саяси салада

Экономикалық салада

Әлеуметтік салада.

Мәдени салада







ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі.

Дескрипторлар:

Терминді анықтауда кілтті сөздерді белгілейді;

Берілген терминге мазмұны ұқсас терминдерді таңдайды;.

Берілген терминдерді мазмұны жағынан біріктіретін терминді анықтайды;

Тақырып идеясын түсініп, талдау үшін «Мәтіннің пираидасын» берілген критерийлер бойынша толтырады;

Мартин Лютердің реформациясы барысында қоғамда орын алған саяси, экономикалық, әлеуметтік өзгерістерді кестеде орындайды;


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»


«Жұлдызшалар»



«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»



«Бармақпен»




Презентация



Қосымша 1





http://el.kz/kz/news/archive/content-4077





Қосымша 2







Қосымша 3





















Қорытынды

Сабақты қорытындылау:

СИНКВЕЙН құру. Мартин Лютердің наразылығы Еуропаны қалай өзгертті?

Рефлексия:

Сөйлемдерді жалғастырыңыз:

... өз көзқарасымды өзгерттім.

мен ... туралы көп білдім.

мен ... таң қалдым.

мен ... сезіндім.



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау;



А4, конспект


Үй тапсырмасы

Мартин Лютердің наразылығы Еуропаны қалай өзгертті?






Қысқа мерзімді жоспар-5

     

Бөлім:

Ғылыми революция


Педагогтің аты-жөні


Күні:


Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Коперниктің теориясы қаншалықты бірегей болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.2.4.2 жаратылыстану ғылымдарының келешектегі дамуы үшін кейінгі орта ғасырлар кезеңінде Жердің құрылысы туралы жасалған ғылыми жаңалықтардың маңыздылығын анықтау;

Сабақтың мақсаты

Барлығы:

Жер және басқа планеталар Күнді айналып жүреді деген тұжырымын дәлелдегенін айтады.

Басым бөлігі:

Ғалымдардың көзқарасының діни көзқараспен қарама қайшылықтарын анықтайды.

Кейбірі:

Кейінгі ортағасырдағы Еуропа ғалымдарының Жердің құрылымы туралы теорияларының бірегейлігін негіздейді.

Құндылықтар

технологиялық және цифрлық дағдыларды ілгерлету

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Ой шақыру:«Стоп - кадр» әдісі

Бейне жазба көрсету.

Ой шақыру мақсатында тақырыптың маңыздылығын ашу үшін оқушыларға суреттер көрсетіледі

 

Клавдий Птолемей (б.з. 100-168) - астроном, математик және географ, Коперникке дейінгі көпшілік мақұлдаған Ғаламның геоцентрлік моделін құрастырушы

Николай Коперник (1473 - 1543) - астроном, дәрігер, математик, экономист жәнезаңгер. 20-шы ғасырға дейін мақұлданған Ғаламның гелиоцентрлік моделін шығарған


 





Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер 20-шы ғасырға дейін мақұлданған Ғаламның гелиоцентрлік моделі жетістіктерімен байланысты.

мадақтау

Мұғалім презентациясы




Суреттер










Жаңа сабақ

1-тапсырма «Айналмалы бекет»әдісі

Н.Коперник, Д.Бруно, Г.Галилейдің әлемдік ғылымның дамуына қосқан үлесі

Мәтін бөлініп беріледі. Оқушылар мәтінді оқып, талқылайды

  1. Коперник Николай

  2. Бруно Джордано

  3. Галилей Галилео

2-тапсырма

« Т- кестесі» әдісі. Кестемен жұмыс

Ғалымдар

Қандай жаңалықтар ашты

Тарихи маңызы

Н.Коперник



Д.Бруно



Г.Галилей



Еңбектерінің тарихи маңызы..............

ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады.

Бір сөйлеммен түйіндеу


Галилео, Коперник, Бруноның суреттерін ұсыныңыз.

- «Оларды не біріктіреді?» сұрағын қойыңыз.

ЕББҚ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады;

Дескриптор

-Коперниктің кім екенін біледі.

-Коперниктің ашқан жаңалығының тарихи маңызын түсінеді

Бруно Джордано өмірімен танысады.

-Бруно Джордано әлемнің құрылымы жөніндегі түсінікке енгізген жаңалығы туралы біледі.

Галилейдің тұңғыш телескоп құрастырушы екенін біледі.

-Ашқан жаңалықтарымен танысады.

-Тарихи маңызын анықтайды.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»






«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»


«Бармақпен»

Ақпараттық мәтіндер





Тақырыптық кесте







Суреттер


Бейне жазба



Портреттер,

суреттер


Қорытынды

Кері байланыс

«Аяқталмаған ой...» пайдаландым.

  1. Бүгін мен білдім.......

  2. Маған қиындық туғызды....

  3. Маған ұнады.....

  4. Мен үйрендім...

  5. Маған маңызды болып көрінді..


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау;



А4, конспект


Үй тапсырмасы

Галилео, Коперник, Брунон туралы қосымша қызықты мәліметтер жинау





Қысқа мерзімді жоспар-6

     


Бөлім:

Ғылыми революция


Педагогтің аты-жөні


Күні:


Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Коперниктің теориясы қаншалықты бірегей болды?


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.2.4.1 адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлығы:Жер және басқа планеталар Күнді айналып жүреді деген тұжырымын дәлелдегенін атайды.

Көбі: Ғалымдардың көзқарасының діни көзқараспен қарама қайшылықтарын анықтайды.

Кейбірі: Кейінгі ортағасырдағы Еуропа ғалымдарының Жердің құрылымы туралы теорияларының бірегейлігін негіздейді.

Құндылықтар

Әдеп нормаларын ұстау

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


Ой шақыру:

-Суретте не бейнеленген?

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты.

мадақтау

Мұғалім презентациясы


суреттер









Жаңа сабақ

Мәтінмен жұмыс жасату.

1)Мәтінді жекелей оқу (2 минут).

«IDEAL» тәсілі бойынша мәтінмен жұмыс жасайды (3 минут)

I – мәтін мазмұнындағы проблеманы анықтау

D – проблеманы сипаттау

E – проблеманы шешу жолданын анықтау

A – проблеманы шешу үшін әрекет жасау (мәселені шешу жолын көрсету)

L – қорытынды жасау, атқарылған жұмысқа рефлексия жасау

Тапсырма 1. «Сөзді тап» әдісі 

тақырыпқа байланысты сөздері бар қиынды қағаздар қобдишаға салынады..

Қобдишадағы сөздер: Жер мен Күн, Қан төгілмейтін өлім, телескоп, Шіркеу түсінігі,Ғылыми революция

ЕББҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды;

Тапсырма 2.

«Ұлы ғылыми ашылулар тарихы» кинофилимі фрагмені көрсетіледі, кинофильмді талдауға арналған аналитикалық жұмыс парағы таратылып талдауға уақыт беріледі 







ЕББҚ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады;

Тапсырма 3.(Т) «Бұрыштар» тәсілі. 

Оқушыларға Неліктен Коперник өзінің ашқан жаналықтарын жариялай алмады? –деген сұрақ ұсынады және мүмкін төрт жауабынсыныптың төрт бұрышына орналастырылады.

1.Коперниктің жаңалығы Күн мен планеталар Жерді айналып жылжуға мәжбүр деген пікірге қайшы болды.

2.Жер және басқа планеталар Күнді айналлып жүреді деген тұжырымын дәлелдей алмады.

3.Коперник қайтыс болып кеткендіктен жарияаланбай қалды.

4.Жаңа ілім оны шіркеу қуғынына ұшыратып қана қоймай, жаппай кінәлауға және келемеждеуге душар етуі мүмкін болды.

ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

Дискрипторлар:

-Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды;

-Коперник өзінің ашқан жаналықтарына талдау жасайды;



Сұрақтарға жауап береді




Ұлы ғылыми ашылулар туралы мәліметтерді аналитикалық жұмыс парағына толтырады











Оқушылар өздеріне дұрыс деген жауаптың қасына барып тұрады, таңдаған жауаптарын топтық жұмыста тұжырымдайды және өздерінің көз қарастарын дәлелдейді.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»


«Жұлдызшалар»



«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»



«Бармақпен»




Қобдишадағы қағаз қиындысындағы

сөздер

https:

//www.youtobe.

com/

wath?v=g5HeRiLSo8









кесте









кинофильмді талдауға арналған аналитикалық жұмыс парағы









үлемстірмелі ақпараттық карточкалар


Қорытынды

Кері байланыс

« Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.

Тапсырманы орындау кезінде сіз үшін не кедергі болды?

Тапсырманы орындауға не көмектесті?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау;



А4, конспект


Үй тапсырмасы

ХV-ХVI ғасырларда Әлем құрылымы жөніндегі ортағасырлық көзқарастардың пайда болуы кездейсоқ еместігін «Фишбоун»(Балық қанқасы) диаграммасына салып дәлелдеу.





Қысқа мерзімді жоспар-7

    

Бөлім:

Қайта өрлеу дәуірі, Реформация ,Ғылыми революция


Педагогтің аты-жөні


Күні:


Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Орта ғасырлар тарихы бойынша қорытынды сабақ

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.3.2 - гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау;

6.2.1.1 - адамның дүниетанымы мен қоғамдық өмірдегі дін рөлінің өзгеру себептерін анықтау;

6.2.4.2 - жаратылыстану ғылымдарының келешектегі дамуы үшін кейінгі орта ғасырлар кезеңінде Жердің құрылысы туралы жасалған ғылыми жаңалықтардың маңыздылығын анықтау;


Сабақтың мақсаты

Бөлімдер бойынша негізгі оқыту мақсаттарын қайталау

Құндылықтар

Қазақстанның қауіпсыздыгін қамтамасыз етуге дайын болу

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


БЫМ/СОқушыларға Қайта өрлеу дәуірі өнері, Шығыстағы Ренессанс, Мартин Лютердің наразылығы, Коперниктің теориясы суреттерін көрсету.Оқушылардан бұл суреттерді не біріктіретінін және оқиғаларды хронологиялық бірізділікке салуды сұрау.

Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты.

мадақтау

Мұғалім презентациясы









Жаңа сабақ

Оқушыларғакілтті сөздер немесе терминдер аты жазылған карточканы таңдауды және сол кілтті сөзге қатысты ақпараттарды шығармашылық түрде таныстыруды сұрау. (презентация, рөлдік ойын, постер, суреттер, кластер, тірек сызбалар және т.б).


Ренессанс



Гуманизм



Индульгенция



Реформация,



гелиоцентристік





«Тарихи тұлғаны тап» ойыны .

Мұғалім тарихи тұлғалар туралы шағын мінездемені оқиды және кім туралы екенін табуды сұрау. Егер оқушылар бірден таба алмаса, мұғалім тұлғаның ерекшеліктерін қоса отырып мінездемені оқуды жалғастырады.

Бұл ойыннан кейін «Ыстық орындық» ойынын ұйымдастыруға болады.

Тапсырманы орындау үшін оқушыларға берілген А3 қағазының төрт бұрышына қоғамның барлық салалары бойынша

(саяси, экономикалық, әлеуметтік,мәдени) өзгерістерді жазуды ұсыну.


қоғамның барлық салалары

саяси

Экономикалық

әлеуметті

мәдени

1.


2.

1.


2.

1.


2.

1.


2.

Қорытынды ой түйін:



ЕББҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

Оқушылар өз жұмыстарында курс бойынша өтілген материалды жүйелейді.

Дескрипторлар:

Оқушылар бір мемлекетті таңдап, шығармашылық тұрғыдан таныстырады;

Оқушылар мұғалім жасырған бір тұлғаны анықтайды;

Оқушылар тарихи тұлғаның рөліне еніп сыныптастарының сұрақтарына жауап береді;

Картада стикерлермен ұлы теңіз саяхатшыларының (Чжен Хе, Х.Колумб, Васко да Гамма, Ф.Магеллан) бірінің бағытын көрсетеді;

Қоғамның барлық салалары бойынша (саяси, экономикалық, әлеуметтік,мәдени) өзгерістерді жазады;

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»


«Жұлдызшалар»



«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»



терминдер аты жазылған карточка



тақырыптық кестелер






Тұлға суреттері









Қоғамдық салалар бойынша кесте

Қорытынды

Кері байланыс

«Вlob tree»

Аты- жөні: _____________________

Бүгінгі сабақта өзіңізді қай жерден көресіз? Себебі?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау;



А4, конспект


Үй тапсырмасы










































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Классному руководителю

Категория: Мероприятия

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Мұхтар Әуезов «Абай жолы романы»

Автор: Сатыбалдин Бахтияр Айтжанұлы

Дата: 22.04.2025

Номер свидетельства: 668873
