| Сынып: | 10 «Б» сынып Күні: 20.10.2017ж | 
  | Пәні: |  Қазақстан тарихы | 
  | Сабақтың тақырыбы: | Сақтардың әлеуметтік-қоғамдық құрылысы | 
  | Негізгі түйінді идея: |  Сақтардың ,Елге,жерге деген құрметтеу қасиеттерін сақтау | 
  | Оқу мақсаты: | Сақ тайпаларының қоғамдағы орны,материалдық мәдениеті,тарихи маңызы жайында білу,түсіну   | 
  | Табыс критерийлері | 
  | Барлық оқушылар: | Көпшілік оқушылар: | Жекелеген оқушылар: | 
  | а)Жаңа білімді игереді ә)сұрақтарға жуап бере алады б) Сақ қоғамдық бөлінісі жайында біледі, 
 | а) Өз ойын еркін жеткізе алады ә) Сақтардың мәдениетіндегі «Аң стилі» жайында саралай алады б) Сақ тайпа көсемдернің Тәуелсіздік жолындағы күресінің тарихи маңызын меңгереді,талдай алады. | а) Тақырыпты менгерген мазмұндап талдай алады б)Өмірмен байланыстыра алады в)Тың ойларын ортаға салады | 
  | Уақыты | Кезеңдері | Тапсырма   | мақсаты | Мұғалім не істейді | Оқушылар не істейді   | Ресурстар | 
  | 1 мин 
 
 
 
 
 
 
 3мин 
 
 
 | Ұйымдастыру   | Топқа бөлу | Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру Ынтымақтастықта жұмыс істеуге ынтасын ояту | Ынтымақтастық атмосферасын құру 
 
 
 
 Оқушыларды Б.з.б Х-VI ғасырдағы Еуразиядағы далалық тайпалары арқылы 1,2,3,4 топқа бөледі 1. Исседондар 2. Аргиппейлер 3. Аримасплар 4.Дайлар Орналасу жер аумағына байланысты 4 топқа бөлініп алады | 
 
 
 
 
 
 Топқа бөлінеді.Топ ережесін еске түсіреді Топ басшысын сайлап алады | 
 
 
 
 
 
 Фото суреттер | 
  | 4 мин   | Ұй тапсырмасын сұрау | Әр топтан жеке оқушы жауап береді. | Өткен тақырыпты еске түсіру |  Скиф Үштігі (үш тағаны) дегеніміз не?«Аң стилі» дегеніміз не?Сақ тайпалары орналасқан жер аумағына байланысты бөлінісіне тоқталып кетіңіздерСарарқаны мекендеген тайпаларға тоқталып кетіңіздерСақ тайпалары жайында жазылған деректеге тоқталып кетізідер | Әр топ мүшелері топқа қойылған сұрақтарға жауап береді | Слайд,фото суреттер | 
  | 
 10 мин | Негізгі кезең тапсымалары(қолдану) | Топтастыру стратегиясы | Білімнің негізгі түйінін беру,нақты,дәлелді мысалдар келтіру.ең негізгі мәселені меңгеру дәрежелерін байқау | Топтық жұмыс:   құжаттың бір түрін дайындау  4 топ – Сақтардың діни наным-сенімдеріне мақала Бағыт-бағдар береді,бақылайды Қорғайды соңында түйіндеп кетеді 
 | Әр топтағы оқушылар жоспар бойынша жұмыс жасайды 1-топ 2-топ 3-топ 4-топ Постерге жазып,өз пікірлерін қорғайды | Оқулық «Қазақстан тарихы», слайд, қосымша ақпарат,телефон | 
  | 2мин | Негізгі бөлім | Жылдармен жұмыс | Ұшқыр ойларын,ойлау қабілеттерін дамыту | Тарихи деректермен жұмыс Обалар және қорымдар | Тыңдайды, тез әрі нақты жауап береді | Слайд   Фото суреттер | 
  | 10мин 
 | 
 | Өзіндік зерттеу. Баяндайды | Оқушылардың топтық белсенділігін және бір-біріне деген достық қарым-қатынасын нығайту |  “Тұлғаны таны” сәйкестендіру    | Скиф даласынан шыққан ғұлама ғалым: |   | Б.з.б 519ж Дарий патшаға қарсы соғысқа соғысқан сақ көсемі |   | 1998-1999ж Берел кезеңінің №11 обасын ашқан археолог |   | Грек-Македон басқыншылықтарыны қарсы күрескен сақ жауынгері |   | Томирис пен Кир шайқасы туралы жазған   |   
 | Оқушылар салыстырады,зерттейді. | АКТ,телефон,планшет,iPad | 
  | 10мин |  
 | Жеке жұмыс Жаңа сөздермен жұмыс (таным дерек) | Жан-жақты зерттей білуге,танымдық дерек көзін таба білуге үйрену | Сақтардың қоғамдық құрылысы Абыздар Жауынгерлер Малшылармен егіншілер  
  
 | Оқушылар дәптермен оқулықпен жұмыс жасайды | Дәптер,Қазақстан тарихы оқулық,қосымша ақпарат,слайд | 
  | 10 мин  
 | Жаңа сабақты бекіту (жинақтау) | Дәптермен жұмыс | Оқушылардың алған білімдері бойынша шығармашылығын дамыту,оны қолдана білуге жетелеу | «Тайпа» диаграммасы Балық қаңқасы арқылы өтілген тақырыпқа бекіту жасайды.  
 |  Жазады Қаңқаны тотырады. | Дәптер Балық қаңқасы фото сурет   | 
  | 2 мин | Бағалау | Формативті бағалау, Суматифті бағалау | Оқушылардың өзіндік көзқарасы,өзін-өзі және өзгені бағалауға дағдыландыру |  Топ басшысының топты бағалауы, мадақтайды,мараппаттайды Бағалау формасы балдық жүйесі арқылы бағалау, Мұғалімнің қорытынды бағалауы        | «Герадот жазбалары» | «Құжаттың түрін толтру» | «Тарихи деректермен жұмыс» | «Тұлғаны таны» | « Балық қаңқасын» толтыру |  |
 |
  | 2 | 4 | 3 | 2 | 3 |   
 13-15 – «5» 4-8 – «3» 9-12 – «4» 1-3 – «2» | Топ басшысы   Үйге:   | АКТ оқулық, қосымша мәлімет | 
  | 1 мин | Үйге тапсырма |  
 | Оқушыларға үй тапсырмасын нақтлай отырып беру | 14 оқу,мазмұндау Тарихи тұлғамен жұмыс  
 |  
 | Оқулық,қосмша ақпарат | 
  | 1мин | Керібайланыс |  
 | пікірін қалыптастыру,білім мазмұнын бағалауға үйрету | Оқушылардың бір-біріне қолдау көрсетуін «Қол» кері байланыс парақшасы арқылы ![]()  1.Бас бармақ-неден қиналдым 2.Балан үйрек-кімге көмектестім 3.Ортан терек-көңіл-күйім 4.Шылдыр шүмек-қандай жетістік жасадым 5.Кішкентай бөбек-нені үйрендім | Параққа толтыру | стикерлер | 
  | Сабақтан кейінгі ойланатын сұрақтар: | 
  | Не сәтті болды?  
 |  Сабақ барысында «балық стратегиясын» құрастыру сәтті болды.Оқушылар балық қабырғаларын толықтыру арқылы Сақ тайпасының құрылуымын жасап шығарды. | 
  | Не сәтті болмады?  
 | Топтық тапсырма жасау барысында ,постер кезінде тыныштықты бұзылды,бір,бін тыңдамау байқалды. | 
  | Нені жақсартуға болады?  
 | Топтық тыныштықты топ басшыларына ескерту арқылы тыныштандыруға болады.Берілген тапсырмаларды жүйелі орындауға бейімдеу | 
  | Мен өз дағдыларымды нені дамыта алдым?  
 | Оқушылардың сақ тайпа құрылымдары бойынша еркін өз ойларын айтуы; Топтық тапсырма бойынша жүйелі жұмыс жасалды | 
  | Нені өзгертуге болады?  
 |  
 |