|  Күні:  Мұғалімнің аты жөні: Нугманова С.А  Сыныбы: 5   Қатысқандар саны: 22  Қатыспағандар саны: - | 
  | 
 Сабақтың тақырыбы |  | 
  | Сабақтың мақсаты | Металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын түсіндіру | 
  |  Оқу мақсаты | Металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын түсіндіру | 
  |  Бағалау    критерийлері |  Оқушылар берілген мәтін негізінде темір мен қола дәуіріндегі кем дегенде 3 ұқсастық пен 3 айырмашылықты (Кәсібі мен шаруашылығындағы, еңбек құралдары мен қару-жарақтарындағы, қоғамдық құрылысындағы) анықтайды;Сыныптық талқылау жүргізу арқылы қола мен темір дәуіріндегі сабақтастықты түсіндіреді; | 
  |  Тілдік мақсаттар |  Кестемен жұмыс жүргізу арқылы адамдардың кәсібі, шаруашылығы,еңбек құралдары, қару-жарақтары, қоғамдық құрылысында орын алған ұқсастық пен айырмашылықтарды анықтайды (жазылым дағдысы);Оқушылар «Ойды аяқта» тапсырмасы бойынша «Темір өндірісі адам өмірін өзгертті. Өйткені ... Темір өндірісі адам өмірін өзгертпеді. Өйткені ...» өз ойларын негіздейді (айтылым дағдысы) | 
  |  Құндылықтарды    дамыту | Құндылықтар: - Жаһандық азаматтықты қалыптастыру - патриотизм - өз елі үшін мақтаныш - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік | 
  |  Пәнаралық    байланыстар |  Оқушылар кестемен жұмыс барысында дүниежүзі тарихы пәнінен алған білімдерін қолдана алады   | 
  |  АКТ қолдану    дағдылары | Сабақ барысында интерактивті тақта арқылы таныстырылым жасалынады және ғаламтор қолданылады.  Оқушылар таныстырылым жасау дағдыларын дамытады | 
  |  Бастапқы білім | Қола дәуірі - адамзат қоғамындағы тарихи-мәдени кезең. Ол қола металлургиясының кең қанат жайып, еңбек құралдары мен қару-жарақ жасауға арналған негізгі материалға айналуымен сипатталады.   
 | 
  | 
 Сабақтың барысы 
 | 
  | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет   
 | Ресурстар | 
  | Қызығушылық ты ояту кезеңі 
 Сабақтың басы   5 минут 
 | БЫМ Сынып оқушыларына пеш-көрікте темір өндіру үдерісі туралы түрлі-түсті суретті көрсетіп, төменде көрсетілген сұрақтар аясында сыныппен талқылау ұйымдастырыңыз.   
  
 Оқушылардың болжамдарын тыңдап, сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырыңыз. | 
 1-слайд 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 2-3 слайд | 
  | Сабақтың ортасы 35-минут   
 | БІЛУ ЖӘНЕ ТҮСІНУ ДАҒДЫСЫ САБАҚТЫҢ ОСЫ КЕЗЕҢІНДЕ ЖҮЗЕГЕ АСЫРЫЛАДЫ   М Оқушыларға ерте темір дәуіріндегі металл өндірісі туралы ықшамдалған мәтін ұсынып, зерттеу жұмысын жүргізуді ұйымдастырыңыз. 
 ТАЛДАУ ДАҒДЫСЫ САБАҚТЫҢ ОСЫ КЕЗЕҢІНДЕ ЖҮЗЕГЕ АСЫРЫЛАДЫ   Ж Оқушылар берілген мәтін негізінде темір мен қола дәуіріндегі ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау мақсатында төмендегідей кестемен жұмыс жүргізеді. Мысалы,      | 
 | Ұқсастықтары | Айырмашылықтары |   | Кәсібі мен шаруашылығын да | 1. 2. 
 | 1. 2. 
 |   | Еңбек құралдарында | 1. 2. 
 | 1. 2. 
 |   | Қоғамдық құрылысында | 1. 2. 
 | 1. 2. 
 |     Дискрипторлары:   темір мен қола дәуірінде адамдардың кәсібі мен шаруашылығындағы кем дегенде екі ұқсастықты анықтайды; темір дәуірінде адамдардың кәсібі мен шаруашылығындағы кем дегенде екі айырмашылықты анықтайды; темір мен қола дәуіріндегі еңбек құралдарының кем дегенде екі ұқсастығын анықтайды;темір дәуіріндегі еңбек құралдарының кем дегенде айырмашылығын анықтайды; темір мен қола дәуіріндегі қоғамдық құрылыстағы кем дегенде екі ұқсастықты анықтайды; темір дәуірінің қоғамдық құрылысының кем дегенде екі айырмашылығын анықтайды;  
 Ж Оқушылар бір-бірінің кестелерін алмастырып, толықтырулар енгізу арқылы талдау жасайды. Сондай-ақ, қола мен темір дәуіріндегі сабақтастықты анықтайды.  
 М Жұптық талқылаудан кейін, екі-үш оқушыға өз жұмыстарын сынып алдында оқып берулеріне мүмкіндік жасаңыз. Қола мен темір дәуіріндегі сабақтастықты анықтау үшін сыныптық талқылау ұйымдастырыңыз.  
  БАҒАЛАУ ДАҒДЫСЫ САБАҚТЫҢ ОСЫ КЕЗЕҢІНДЕ ЖҮЗЕГЕ АСЫРЫЛАДЫ    
 Ж Оқушыларға «Суретті жандандыр» деген тапсырма бойынша «Темір өндіру әдісі» туралы суреттерді ұсынып, әңгіме құрастыруды тапсырыңыз.    
    
  
       
  Дискрипторлары:  
   темір өндіру әдісін реттілігі бойынша түсіндіре алады; темір өндірудің адам үшін маңыздылығын сипаттайды; өз ойын қорытындылайды; кем дегенде 50 сөз болуы керек  
 | Жұмаханов, Т.Жұматаев Б. Ежелгі Қазақстан.Алматы: Аруна, 2011.-224б.- (Қазақстан балалар энциклопедиясы). 10-минут 
 Қосымша-2 
 
 10-минут 
 4-слайд 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Қалыптастырушы бағалау мүмкіндігі бар 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 5-слайд 
 
 
 
 
 
 15-минут 
 
 
 
 
 
 
 
   
 Қалыптастырушы бағалау мүмкіндігі бар 
 | 
  |  Қорытындылау кезеңі 
 
 Сабақтың соңы  5 минут  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
 | Б Сабақты қорытындылау мақсатында оқушыларды «Ойды аяқта» тапсырмасын беріңіз. Оқушы өз ойын кем дегенде 3 дәлел келтірулерін сұраңыз.  
 Темір өндірісі адам өмірін өзгертті. Өйткені ... Темір өндірісі адам өмірін өзгертпеді. Өйткені ...  
 Кері байланыс.    
 Оқушыларға сабақ соңында кестені толтыру ұсынылады.  
      | «+» сабақта ұнаған нәрсе жазылады: ақпарат, жұмыс түрлері, т.с.с. | «-» сабақтың ұнамаған немесе түсініксіз сәттері, оқушы пікірі бойынша оған ешқандай қажеттілігі жоқ ақпарат жазылады. | «Қызықты» сабақта естіген қызықты мәліметтерді жазады, оған қоса тақырып бойынша білгісі келетін мәселелер бойынша мұғалімге сұрақтар жазуға болады. |   | 
 | 
 | 
 |  
 | 6-слайд 
 
 
 
 
 
 
 7-слайд |