Բաց դասի պլան 
  
 Դաս`                   ՏՀՏ-ի կիրառմամբ 
 Դասարան`        9րդ   
 Թեմա`                 Հայկական հարցը Փարիզի խաղաղության խորհրդաժողովում: Սևրի
                               պայմանագիրը
  
 Դասի նպատակը 
 Սովորողին ներկայացվող պահանջները՝   
 Իմանան`  
 -  Փարիզի խորհրդաժողովի հրավիրման ժամանակը
 -  Հայկական պատվիրակությունների գործունեությունը Փարիզի
     խորհրդաժողովում
 -  Միացյալ և անկախ Հայաստանի հռչակումը
 -  Հայկական հարցը Սան Ռեմոյի կոնֆերանսում
 -  Սևրի պայմանագիրը և Հայաստանը
  Կարողանան ՝      
  - ներկայացնել   փաստերը, վերլուծել, համադրել, հակադրել
 - ցուցաբերել հանդուրժողականություն, համախմբվածություն  ընդհանուր                                  
   գաղափարի շուրջ
 -Աշակերտների մոտ ձևավորել հայրենասիրություն, ազգային արժանապատվության զգացում.
  Հիմնական հասկացություններ և անուններ`  
 <<Միացյալ Հայաստանի հռչակագրի ակտ>>,  Սան Ռեմո, Վուդրո Վիլսոն, արբիտր (իրավարար), Հայաստանի հովանավորության մանդատ, Արևելյան լեգեոն (հայկական լեգեոն),  ճակատամարտ, պատերազմ,  ինքնավար Կիլիկիա
 Դասի տիպը ` ինտեգրված 
 Մեթոդներ՝         հարցման, ստուգելու, բացատրելու, ցուցադրելու, խմբային,
                              գործնական աշխատանք, համակարգչային ցուցադրություն,        
                               վերլուծություն
  Միջառարկայական կապեր `
 Հայաստանի աշխարհագրություն, համաշխարհային պատմություն, ռազմագիտություն
 Ուսումնական նյութեր՝       գրքեր, տետրեր, քարտեզ, նկարներ, լրացուցիչ
                                                 գրականություն, սահիկներ
  Դասի ընթացքը 
 Կազմակերպչական մաս`         
                                                           Խթանման փուլ`                     
 Մտագրոհի  միջոցով անդրադառնալ առաջին աշխարհամարտի ավարտական փուլին::
 Դասահարցում՝ /3-4 աշակերտ / համակարգչային ցուցադրությամբ  
 - աշակերտները սահիկների միջոցով  ներկայացնում են իրենց աշխատանքը 
                                                              Կշռադատման փուլ`              
 -  <<Պատմական  հիշողությունների  հինգ  օղակներ>>-ի միջոցով՝ Սևրի պայմանագրի առանձնահատկությունները.
  
      Պատմական փոփոխություններ, 
 եզրակացություններ 
 ԵԶՐԱԿԱՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
      
                                                                 
                                            Թեմայի ամփոփում  - հարցերի միջոցով:
 1.Երբ է ստորագրվել Սևրի պայմանագիրը;
 2.ՀՀ-ի անունից ով ստորագրեց այն
 3.Ինչ էր նախատեսվում պայմանագրում
 4.Ով  պետք է գծեր Հայաստանի սահմանները
 5.Երբ նա կատարեց այդ գործը
 6. Ինչու չիրականացավ Սևրի պայմանագիրը
  
                                                  Գնահատում`                           
 Նոր նյութի հաղորդում `       Իրադրությունը Կիլիկիայում և կիլիկիահայությունը:   
   
                                                 
                                                  2.   Տնային աշխատանքի հանձնարարում:       
            
                Просмотр содержимого документа 
                «План открытого урока» 
             
            
                                                              Արտալսարանային աշխատանք 
  Ինչ՞պես եմ պատրաստվում դասին 
  
  Նախ վերցնում եմ թեմատիկ պլանը , կազմված Չափորոշչին և ծրագրին համապատասխան:Նկատի եմ ունենում ժամաքանակը, օգտագործում եմ տարբեր մեթոդներ,հնարներ, դասագիրք, քարտեզ ,նկարներ,լրացուցիչ գրականություն:  
 
 Դասի պլան  
 гÛáó ä³ïÙáõÃÛáõÝ
 ¸³ë³ñ³ÝÁ-  VIII  
 »ٳݪ 
 Ð³Û Ùß³ÏáõÛÃÇ í»ñ»ÉùÁ: ÎñÃáõÃÛáõÝÁ:
 ¸³ëÇ Ýå³ï³ÏÁª 
  ¶³Õ³÷³ñ ï³É ѳÛÏ³Ï³Ý Ùß³ÏáõÛÃÇ Ù³ëÇÝ 19-ñ¹ ¹³ñÇ »ñÏñáñ¹ Ï»ëÇÝ,
 Â»Ù³Ý Ûáõñ³óÝ»Éáõó Ñ»ïá ³ß³Ï»ñïÁ å»ïù ¿ Çٳݳª
    ² ٳϳñ¹³Ï – Ùß³ÏáõÛÃÇ Ï³ñ¨áñ³·áõÛÝ ÷³ëï»ñÝ áõ ·áñÍÇãÝ»ñÇÝ,
  ´ ٳϳñ¹³Ï – Ùß³ÏáõÛÃÇ Ï³ñ¨áñ³·áõÛÝ µÝ³·³í³éÝ»ñÁ, ÏñÃ³Ï³Ý Ñ³ëï³ïáõÃÛáõÝÝ»ñÁ,
  ¶ ٳϳñ¹³Ï – Ùß³ÏáõÛÃÇ Ï³ñ¨áñ³·áõÛÝ ëï»Õͳ·áñÍáõÃÛáõÝÝ»ñÁ ¨ ³ñí»ëïÇ ·áñÍ»ñÁ:
 ÊݹñÇÝ»ñÁ ª 
   ² ٳϳñ¹³Ï – µ³ó³ïñ»É Ùß³ÏáõÛÃÇ í»ñ»ÉùÇ å³ï׳éÝ»ñÁ
  ´ ٳϳñ¹³Ï – í»ñÉáõÍ»É ³ñ¨»É³Ñ³Û ¨ ³ñ¨Ùï³Ñ³Û Ùß³ÏáõÛÃÇ ÁݹѳÝáõñ ·Í»ñÁ ¨ ³é³ÝÓݳѳïÏáõÃÛáõÝÝ»ñÁ,
  ¶ ٳϳñ¹³Ï – ·Ý³Ñ³ï»É Ùß³ÏáõÛÃÇ ¹»ñÁ ѳ۳å³Ñå³ÝáõÃÛ³Ý ¨ ³½·³ÛÇÝ Ñá·¨áñ ³ñÅ»ùÝ»ñÇ Ñ³ñëï³óÙ³Ý ¹»åùáõÙ:  
 ÐÇÙÝ³Ï³Ý Ñ³ëϳóáõÃÛáõÝÝ»ñÁª 
  ¾çÙdzÍÝÇ Ðá·¨áñ Ö»Ù³ñ³Ý, ÞáõßÇÇ ¨ ºñ¨³ÝÇ Ç·³Ï³Ý ¹åñáóÝ»ñ, ì³ñ³·³ «Ä³é³Ý·³íáñ³ó¦ í³ñųñ³Ý, γñÇÝÇ ê³Ý³ë³ñÛ³Ý í³ñųñ³Ýï  
   Ø»Ãá¹Ý»ñÁª
 гñó áõ å³ï³ë˳Ý, ½ñáõÛó, §äðÆ¼Ø²¦, §Øï³·ñáѦ ¨ ³ÛÉÝ:
 γѳíáñáõÙÁª 
 ø³ñ﻽, ѳٳϳñ·Çã, ³ïɳë, ·ñù»ñ ¨ ³ÛÉÝ:
 ¸³ëÇ ÁÝóóùÁ
  γ½Ù³Ï»ñåã³Ï³Ý Ù³ë
 ²Ý¹ñ³¹³ñÓ Ý³Ëáñ¹ ¹³ëÇÝ
 îݳÛÇÝ ³é³ç³¹ñ³ÝùÝ»ñÇ í»ñÉáõÍáõÙ
 Üáñ ¹³ëÇ Ñ³Õáñ¹áõÙ
   ÊóÝáõÙ 
   
ØÞ²ÎàôÚÂ
   ²Ûë ÷áõÉáõ٠ϳï³ñíáõÙ ¿ §Øï³·ñáѦ í³ñÅáõÃÛáõÝÁ, å³ñ½»Éáõ, û DZÝã ·Çï»Ý »ñ»Ë³Ý»ñÁ Ùß³ÏáõÛÃÇ Ù³ëÇÝ:  
 
 
 
 ÆÙ³ëïÇ ÁÝϳÉáõÙ
  гݷ³Ù³Ý³ÉÇó Ý»ñϳ۳óíáõÙ ¿ ¹³ëÇ Ï³ñ¨áñ³·áõÛÝ ÷³ëï»ñÝ áõ ѳëϳóáõÃÛáõÝÝ»ñÁ:
 Îßé³¹³ïáõÙ 
   ²Ûë ѳïí³Íáõ٠ϳï³ñíáõÙ ¿ §ä³ïÙ³Ï³Ý ÷³ëï»ñÇ ³ÕÛáõë³Ï¦ í³ñÅáõÃÛáõÝÁª ³é³ÝÓݳóÝ»Éáí ¹åñáóÝ»ñÇ ëï»ÕÍÙ³Ý Ãí»ñÝ áõ í³Ûñ»ñÁ:
 ¶Ý³Ñ³ïáõÙª 
  ¶Ý³Ñ³ïíáõÙ »Ý ³é³í»É ³ÏïÇí ³ß³Ï»ñïÝ»ñÁ, ÇÝãå»ë ݳ¨ áñå»ë Ëñ³ËáõëáõÙ ·Ý³Ñ³ïíáõÙ »Ý ³é³í»É å³ëÇíÝ»ñÁ, ï³Éáí ݳ¨ Éñ³óáõóÇã ³é³ç³¹ñ³ÝùÝ»ñ:
 ²Ý¹ñ³¹³ñÓª 
  êï»ÕÍ»É Ý»ñ³é³ñÏ³Û³Ï³Ý ¨ ÙÇç³é³ñÏ³Û³Ï³Ý Ï³åª Ñ³Ûáó »Ï»Õ»óáõ å³ïÙáõÃÛáõÝÇó, ·ñ³Ï³ÝáõÃÛáõÝÇó, ³ß˳ñѳ·ñáõÃÛáõÝÇó, ѳٳß˳ñѳÛÇÝ å³ïÙáõÃÛáõÝÇó:   
 Üáñ ѳÝÓݳñ³ñáõÃÛáõÝÝ»ñª 
   ¶ñ»É ¶¨áñ· ¸ Î. äáÉë»óÇ Ï³ÃáÕÇÏáëÇ ÏÛ³ÝùÇ ¨ ·áñÍáõÝ»áõÃÛ³Ý Ù³ëÇÝ: