|  
 |  Мектеп: Қайназар ауылындағы №2 ОМ | 
  |  Күні: |  Мұғалімнің аты-жөні: Уркунбаева М.А. | 
  |  Сынып:8 |  Қатысқандар саны: |  Қатыспағандар саны: | 
  |  Сабақ тақырыбы | Су ресурстарының экологиялық проблемалары. | 
  | Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 9.3.3.4. Су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдап,шешу жолдарын ұсынады (жергілікті компонентті қосымша негізінде) | 
  | Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар:Су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдайды,шешу жолдарын саралайды Оқушылардың басым бөлігі: Құрлық суларының шаруашылықтағы проблемалық маңызын талқылайды. Кейбір оқушылар: Жергілікті жер бойынша өз өлкелерінің су экологиялық мәселелерін ашып талдайды. | 
  |  Бағалау критерийлері |  1. Су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдап,шешу жолдарын саралап ұсынады.  2.Құрлық суларының шаруашылықтағы проблемалық маңызын талқылай алады. 3.Жергілікті жер бойынша  өз өлкелерінің экологиялық мәселелерін ашып талдай алады. | 
  |  Тілдік мақсаттар | Оқылым – оқушылар мәтінді оқып,талдап, Айтылым-тыңдалым - талдайды Жазылым- Эссе жазады,. оқушылар құрлық суларының маңызын жазады | 
  | Құндылықтарға баулу | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығы бағытында: Қазақстан халқының өмір сапасының тұрақты жақсаруы бағытында,өнеркәсіп, ауыл шаруашылық салаларында суды тиімді пайдалануға, бірлік пен ынтымақтастықты сақтай отырып,  азаматтық жауапкершілікке баулу. | 
  | Пәнаралық Байланыстар | Биология – су ресурстарының экологиясы | 
  | Бастапқы білім   | 8.3.3.2 Құрлық суларының негізгі түрлерінің шаруашылық маңызы | 
  | Сабақ барысы | 
  | Сабақтың кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | 
  | Сабақтың басы 
 1 мин 
 
 10 мин 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 6 мин | 
 
 Ұйымдастыру кезеңі; Мозайка әдісі арқылы 3 топқа бөлу: 1-топ өзен- көлдер , 2-топ: жер асты сулары, 3-топ: мұздықтар 
 ТЖ. Тапсырма №1 «Су ресурстарының экологиялық проблемаларын анықтап, шешу жолдарын ұсыну» Оқулықпен жұмыс., мәтінді оқиды, оқыған соң кестені толтырады. «Төрт сөйлем» әдісі (кестедегі сөйлемдер) бойынша: пікірлесу, дәлелдеу, мысал келтіру, қорытындылау – тапсырмасы.  
       | Еліміздегі суға қатысты экологиялық мәселе | Пайда болу себебі | Экологиялық мәселенің салдары   | Шешу жолдары |   | 
 
 | 
 | 
 | 
 |   
  Дескрипторлар:   - Еліміздегі су ресурстарының экологиялық проблемаларын анықтайды. -Экологиялық мәселелердің себептерін жазады. - Экологиялық мәселелердің салдарын анықтайды. - Экологиялық проблемаларды шешу жолдарын ұсынады.    
 ҚБ. «Көршіңді бағала» әдісі (дескриптор арқылы) |  
  
  
  
  
  
 Мәтін | 
  |  Сабақтың ортасы  10 мин  
  
  
  
  
  
  
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  
 
  3 мин | ЖЖ.Тапсырма №2 «Кешенді постер» әдісі  Құрлық суларының шаруашылықтағы проблемалық маңызын «кешенді постер» әдісі арқылы талқылау,шешу жолдарын жазу.  ( Құрлық суларының шаруашылықтағы проблемалық маңызын 1 бағанға,шешу жолдарын келесы топ екінші бағанға жазады)  Өзен-көл    
  Жер асты сулары  
  Мұздықтар  
 Дескрипторлар:     Өзен-көл суларының шаруашылықта қолданылу мақсатын,проблемасын жазады Жер асты суларының шаруашылықта қолданылу мақсатын,проблемасын жазады Мұздықтардың шаруашылықта қолданылу мақсатын,проблемасын жазады Өзен-көл суларының проблемасының шешу жолдарын ұсынады. Жер асты суларының проблемасының шешу жолдарын ұсынады. Мұздық суларының проблемасының шешу жолдарын ұсынады. ҚБ.«Үш мадақтау бір әрекет»әдісі | Кітап | 
  | Сабақ соңы  
  7 мин  
  
  
  
 2 мин  
 1 мин | ЖЖ.Тапсырма №3. «5 минуттық эссе» әдісі. жергілікті жердегі өзеннің экологиялық жағдайына эссе жазу,проблемаларын қамту,талдау. Дескриптор: -Жергілікті жер бойынша өз өлкелерінің су экологиялық мәселелерін талдады. -Өзекті мәселелерді қамтыды.  ҚБ. Оқушылар өзара бірін-бірі тексеру.«Екі жұлдыз,бір тілек»  ҚҚҚ әдісі 
 2. Үй тапсырмасы.§28 оқу.қосымша материалдарды жинақтау 
  
 |  
 | 
  |  Саралау – Сіз оқушыларға қандай тəсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |  Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |  Пəнаралық байланыстар.  Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық- коммуникациялық технологияларды қолдану | 
  |  - оқушылар берілген мәтінді оқи отырып , кестені толтыру арқылы жинақтап, өз мүмкіндіктерін көрсетіп жұмыс жасай алады. |  Сабақ барысында оқушылардың жұптық және жеке, топтық жұмыстарға қатысуын бақылаймын .Тапсырмаға байланысты бағалау критерийі мен дескриптор, сондай –ақ өзара бағалау, бір сөйлеммен түйіндеу ,кері байланыс арқылы бағалау түрлерін жүзеге асырамын. |  Бөлмені желдетіп, оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне мән беріліп, АКТ қолданғанда ережеге сай жұмыс істейді | 
  | Жалпы баға  
 Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?  
 Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 
 
 
 Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? 
 |