|  Пән: Жаратылыстану  Сынып: 5 |  Мектеп: «Қазанның ХХХ жылдығы» | 
  |  Күні:   |  Мұғалімнің аты-жөні :    Тәжібай Дилорам | 
  |  Сабақтың тақырыбы:    Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлері |  Қатысқандар:  Қатыспағандар саны:   | 
  |  Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты |  5.4.2.2  тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттау 
 | 
  |  Ойлау дағдысының деңгейі |  Білу және түсіну | 
  |  Сабақ мақсаттары |  Барлық оқушы: Тірі ағзалардың төрт әлемнен тұратынын білу  Көпшілігі: Жасуша құрылымын білу, барлық тірі ағзалар жасушадан тұратынын сипаттау  Кейбірі: Биоценоз туралы түсінік қалыптастыру және мысал келтіру | 
  |  Бағалау критерийлері   | 3. Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін анықтайды және сипаттайды. | 
  |  Тілдік мақсат |  Тірі ағза – живой организм – living organism ; бактерия – бактерия – bacterium; саңырауқұлақ – гриб – mushroom; жануар – животное – animal; өсімдік – растение – plant; жасуша – клетка - cage;  биосфера - биосфера - biosphere | 
  |  Құндылықтарды дарыту   |  «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының аясында жоғары деңгейлі зияткер оқушыларды дайындау және білім мен ғылымды біріктіру мақсатында жануарлар мен өсімдіктер әлемімен таныстыру | 
  |  Пәнаралық байланыстар |  Биология: тірі ағзалардың қасиеттерін біледі Тарих: тіршіліктің пайда болу тарихымен танысады 
 | 
  |  Алдыңғы меңгерілген білім   |  Оқушының бойында жануарлар және тірі ағзалар туралы түсінік қалыптасқан | 
  |  Сабақ барысы   | 
  |  Сабақтың жоспарланған кезеңдері   |  Сабақта жоспарланған іс-әрекет  
 |  Ресурстар | 
  |  Сабақтың басы    5 минут 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 3 минут |  1Ұйымдастыру кезеңі:  Шаттық шеңберін құру  «Ыстық алақан» әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын орнатамын  
  2. Топқа бөлу: Суреттерден мозайка құру арқылы оқушыларды топқа бөлемін.    І топ – «Аққу»  ІІ топ – «Түймедақ»  ІІІ топ – «Түйе»   3. «Ішкі және сыртқы шеңберлер» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтаймын. Оқушылар бір-біріне қарап ішкі және сыртқы шеңбер құрып тұрады. Ішкі шеңбердегі оқушылар сұрақ қояды сыртқы шеңбердегі оқушылар жауап береді. Жауап бере алған оқушы ішкі шеңберге өтеді.   Бағалау: мадақтаймын, кері байланыс беремін |  
 
 
 
 
 
 Суреттер 
 
 
 | 
  |  Сабақ ортасы    2 минут   
 15 минут 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 7 минут 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 8 минут |   1. Кубик лақтыру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашып аламын. Кубикте жануарлар мен өсімдіктердің суреті бейнеленген.   2. «Ақылдың алты қалпағы» әдісі   
  
  
   Ақ қалпақ: Тірі ағзалар туралы не білесің? Сары қалпақ: Тірі ағзалардың пайдасы бар ма? Болса қандай? Қара қалпақ: Тірі ағзалардың бізге қандай зияны тиуі мүмкін? Қызыл қалпақ: Тірі ағзалардың қай түрін жақсы көресің? Жасыл қалпақ: Тірі ағзалардан біз не аламыз? Көк қалпақ: Бүгінгі сабақта не үйрендік?  Дескриптор:  Бағалау: марапаттаймын, «Бас бармақ» әдісімен топтар бір-бірін бағалайды, кері байланыс беремін     3-тапсырма: Қандай белгілері бойынша тірі ағзалар топтарға бөлінген? Кестені толтыр       |  Бактериялар |  Саңырауқұлақтар   |  Жануарлар   |  Өсімдіктер   |   |  
  
  
 |  
 |  
 |  
 |   Дескриптор:   - Белгілері бойынша тірі ағзаларды топтарға бөледі; - Тірі ағзаларды топтарына орналастырады;   - Жануарлар мен өсімдіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажыратады.  Бағалау: мадақтаймын, өзін-өзі бағалайды, кері байланыс беремін  
  4-тапсырма «Суреттер сөйлейді» ойынымен сабақты қорытындылаймын.  Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін анықтаңыз және сипаттаңыз.    Дескриптор:    Бағалау: мадақтаймын, өзара бағалайды, кері байланыс беремін  
 |    
  Оқулық  Қалпақтар    
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
   
  
  
  
  
  
  
  Интерактивті тақта  Кеспе-таратпа  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  Суреттер  Кесте    
  
  
  
  
  
  
 | 
  |  Сабақтың соңы  5 минут |  Рефлексия «Алма ағашы» әдісі  Оқушыларға сабақ басында қызыл және жасыл түсті алма беріледі. Сабақ соңында оны алма ағашына іледі. Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын, көңіл күйім көтеріңкі. Қызыл алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл күйім жоқ. Неге...?    
  
  
 |    
 |