Казталов ауданы, БҚО.
       | Күні: | Сыныбы:9 | 
  | Тақырыбы: | Батыс Қазақстанның қалалары   | 
  | Мақсаты: | Оқушыларға Батыс Қазақстанның қалалары туралы білім бере отырып, өз бетімен білім алуына жағдай жасау. | 
  | Күтілетін нәтиже: |  Қалалар туралы өз беттерімен білім алады.Сыни ойлауға үйренеді.Ынтымақтастық, өзін бағалау қалыптасады. | 
  | Ресурстары: | Интерактивті тақта, бейнетаспа, слайд,тірек сызбалар, дидактикалық материалдар, фото суреттер, карталар, кестелер  | 
  | Дифференциация: | 7 модульді өзара ықпалдастыру, патриотизмді қалыптастыру, өз бетімен жұмыс, ынтымақтастық атмосферасын құру, топтық сайыс, АКТ тиімді пайдалану, қосымша ақпараттарға талдау, т.б. | 
  | Сабақ барысы: | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | 
  | Ұйымдастыру кезеңі 
 
 Психологиялық дайындық: 
 (2 минут) 
 
 
 
 
 
 
 Топқа бөлу: (2 минут) 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Сабақтың ұраны: | Оқушылармен амандасу   
 
   Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру тренингі н өткізеді.   
 
 
 
 
 
 
 
 Топқа бөліну, топ ережесін еске түсіру. Бағалау критерийлерімен таныстыру.   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Бір ауыз сөз болса да дауыстап айт, ең бастысы үнсіз қалма! 
 | Оқушылар мұғаліммен амандасады, көңіл-күйлері көтеріледі.   
  «Мен сізге ризамын» тренингі Мақсаты: оқушыларды бір-бірімен қарым-қатынасын жақсартуға, бір-бірін сыйлауға, құрметтеуге, қадірлеуге үйрету.       Оқушылар шеңбер бойына бой түзеп, бір-бірінің қолынан ұстап тұрып, «Мен сізге ризамын, себебі...» деп өз ойлары мен тілектерін айтулары керек. Осылай барлық оқушы бір-бірінің барлық жақсы қасиеттерін атап өтуі керек.   Туған жер туралы мақалдардың жалғасын табу арқылы 4 топқа бөлінеді.  топ: Туған жердей жер болмас, Туған елдей ел болмас.
 2 топ: Туған жер — тұғырың, Туған ел — Қыдырың.
 
 3 топ: Акқу көлін аңсайды,Адам туған жерін аңсайды.
 4 топ: Басқа жердің отынан туған жердің түтіні артық. 
 
 
 
 
 
 
 Әр оқушының алдына мақсат қою. | 
  | Тұсаукесер | Мұғалім өткен сабақта берген тапсырмасы бойынша оқушыларды жаңа сабаққа бағыттайды.    топ: Орал топ:Атыраутоп: Ақтөбетоп Ақтау | Оқушылар үйге берілген тапсырма бойынша Батыс Қазақстанның қалалары туралы қосымша деректер, слайдтар, суреттер дайындап келеді. Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын хабарлайды. | 
  | Жаңа сабақ жоспары: 10 минут | Жаңа сабақтың тақырыбы тақтаға жазылады. Топтық жұмыс жүргізуге мұғалім уақыт береді.   Қосымша ресурстар таратылады. Әрбір топ өздеріне берілген қалалар туралы зерттеу жүргізеді, ес картасын қорғайды, таныстырылым жасайды. . | Оқушылар оқулықтағы « Батыс Қазақстанның қалалары» тақырыбымен және қосымша ресурстармен (уикипедия мәліметтері) танысады, топта талқылайды, өзара пікірлеседі, ортақ пікірге келеді. Әрбір топ ес картасын дайындайды, қорғайды. | 
  | Видеоролик:  3 минут | «Туған қалам-Орал» видеоролик көрсетіледі. | Оқушылар интерактивті тақтадан тамашалайды. | 
  | Тапсырмалар 15 минут |  Оқушыларға топтық орындауға тапсырмалар беріледі. 1. Кестені толтыру деңгейлеп берілген тапсырмаларды толтыру, әр облысқа сипаттама беру:         | р/с | Салыстыру жоспары | Батыс Қазақстан | Атырау | Ақтөбе | Маңғыстау |   | 1 деңгей | Географиялық орны, жер көлемі | 
 | 
 | 
 | 
 |   | 2 деңгей | 1.Табиғат жағдайы 2.Халық саны, табиғи өсуі, ұлттық құрамы, тығыздық, урбандалуы, діни құрамы 3.Шаруашы-лығы (өнеркәсібі, ауыл шаруашылығы) | 
 | 
 | 
 | 
 |   | 3 деңгей | 1. Сыртқы байланыс (экспорт, импорт) | 
 | 
 | 
 | 
 |   тапсырма:  Батыс Қазақстанның қай жерінде өндіріледі?     | Полиэтилен | 
 |   | Пластмасса | 
 |   | Тіс пасталары | 
 |   | Ферроқорытпалар | 
 |   | Мұнай жабдықтары | 
 |   | Суперфосфаттар | 
 |   | Арматура   | 
 |   | Стабилизатор   | 
 |   
 3 тапсырма: Венн диаграммасы диаграмманы толтыру екі облыстың ортақ қасиеттерін табу, салыстыру  топ:  2 топ: 
  
 
 
 
 
  топ:   
 
 
 4 топ: 
 
 
 
 4 тапсырма: «Дұрыс оқы» ойыны АУТЫРА- ҚАТЕБӨ- ТАУҒЫСМАҢ САЙРПІКЕМ- РАЛО- ҚАЖЙЫ- | 
  | Картамен жұмыс: 4 минут | Кескін картамен жұмыс жасауға тапысрма береді. «Картаны жина» ойыны. Мұғалім Қазақстанның экономикалық аудандарының бөлшектерін ортаға тастайды. Оқушылар тез арада Батыс Қазақстан экономикалық ауданын тауып, құрап шығуы керек. | Оқушылар кескін картаға Батыс Қазақстан экономикалық ауданының облыстарының шекараларын белгілейді, облыс орталықтарын түсіреді. | 
  | Қорытындылау 5 минут | «Менің сүйікті қалам-Орал» тақырыбында эссе жазуды тапсырады. 
 | Оқушылар эссе жазады. | 
  | Бағалау 2 минут | Формативті бағалау түрлері: отшашу, мадақтау, бағдаршам, өзін-өзі бағалау парағы   
 Оқушыларды сабақ барысында мадақтап, қолдау, басқа топтарға қол шапалақтау, өзін-өзі бағалау парағын қоыртындылау. 
 
            | Оқушы-ның   аты-жөні | Тақырыпты оқып түсіндім | 1 тапсырма | 2 тапсырма | 3  тапсырма | 4 тапсырма | Кескін картамен жұмыс | Эссе жазу | Қоры-тынды баға |   | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 |   | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 |   | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 |   | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 |   | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 |  
 
 | 
  | Үйге тапсырма 1 минут | §50, 338- бет, 1-2 тапсырмалар және қалалар туралы жаңа мәліметтер жинақтау, уикипедияға қосу. 
 | Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазып алады. | 
  | Кері байланыс 1 минут | Мұғалім оқушыларға стикерлер таратады. 
 | Оқушылар    «Не үйрендім, не үйренгім келеді» бойынша өз пікірлерін жазып қалдырады. Смайликтер бойынша көңіл-күйлерін білдіреді. Мұғаліммен қошатасады. |