| 9сынып | | |
| Сабақтың тақырыбы | Еркін және еріксіз тербелістер. Резонанс |
| Мақсаты | Таным белсенділігін арттыра отырып, ынталандыру үшін, іс-әрекеттерін тиімді ұймдастыру арқылы тақырыпты ғылымилылығымен қатар, өмірмен байланыстыра отырып түсіндіру сын тұрғысынан ойлауға үйрету |
| Жұмыс нәтижесі | Еркін және еріксіз тербелістер. Резонанс ұғымын өмірмен байланыстыра мысалдар келтіріп дәлелдейді. |
| Сілтеме | Оқулық:Физика .9-сынып Р.Башарұлы ,У.Тоқбергенова,Д.Қазақбаева,Н.Бекбасар |
| Негізгі идеясы | Еркін және еріксіз тербелістер. Резонанс бойынша мағлұмат алады. |
| Қолданылған әдістері мен тәсілдері | Тест жұмысы Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету: ЖИГСО Оқуды және оқыту үшін бағалау: екі жұлдыз, бір тілек; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; |
| Ресурстар | Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, желім, қайшы |
| Сабақтың өтілетін уақыты | 45 минут |
| Сабақ жоспары | Ұйымдастыру: топқа бөлу(түрлі –түсті суреттер арқылы топқа бөлу), мақсат қою Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша Рефлексия Үйге тапсырма |
| Үйге тапсырма | Жеке тапсырма Бес жолды өлең құрастыру |
| Ойлау ды Блум Бойын ша жіктеу | Мақсат | Тапсырма түрі. Түрткілер. | Нәтиже | Бағалау |
| Критерий лер | Дескрип-тор | Ұпай | Жиын-тық баға |
| Білу | Үй тапсырмасы «Тербелмелі қозғалыс.Тербелмелі қозғалысты сипаттайтын негізгі шамалар» тақыры бойынша білімін анықтау. Қызығушылы- ғын ояту. | Тест жұмысы | Сұрақтарға жауап беру арқылы қызығушы лығы оянады, білімін көрсетеді. | Білім көлемін зерделеу | Сұраққа толық жауап берді | 3 | |
| Сұраққа жартылай жауап берді | 2 |
| Сұраққа нашар жауап берді | 1 |
| Түсіну | Оқулық мәтінін игерту . | Оқулық бойынша топтық жұмыс Джигсо | Тақырыптың басты идеясын табу | Тақырыптың басты идеясын табу | Тапсырманы толық орындады | 3 | |
| Қателіктері болды | 2 |
| Мүлдем орындай алмады | 1 |
| Қолда ну | Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру. | Еркін және еріксіз тербелістер. Резонанс тақырыбына постер қорғау Сергіту сәті | Алған білімін тәжірибеде қолдана алады. | Іс-тәжірибе жасау дағдысын қалыптасты ру | Қалыптасқан | 3 | |
| Толық емес | 2 |
| Қиын | 1 |
| Талдау | Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау, ой шешімін табу. | 1.Еркін және еріксіз тербелістер туралы түсінік 2. Еркін және еріксіз тербелістердің айырмашылығы қандай? 3.Резонанс құбылысы туралы тусінік 4. Резонанс құбылысының пайдалы және зиянды жақтары | Салыстыру арқылы пікірталасқа түседі. | Пікірталас қа түсу | диалог құрып,қорытынды жасай ды | 3 | |
| тек диалог құрайды | 2 |
| жұмысқа қатыспайды | 1 |
| Жинақ тау | Бірлік болмай тірлік болмас. | 1. Рельстердің жалғасу аралығы 12,5м болса поезд қандай жылдамдықпен қозғалғанда вагонға ілінген тербеліс жиілігі 1,5Гц-ке тең жүк аса қатты тербеледі? 2. Бала шелекпен су әкеле жатыр. Шелектің меншікті тербеліс периоды 0,8с, баланың әрбір қадамының ара қашықтығы 60см, егер бала 0,75м/с жылдамдықпен жүрсе резонанс құбылысы байқала ма? | Қажеттілігін салыстыра нақтылайды | Жағдаяттан шыға білу құзыреті | Толық шықты | 3 | |
| Қиналды | 2 |
| Шаға алмады | 1 |
| Бағалау | Дүниетанымын кеңейту. | Класстер–құрастыру | Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді. | Логикалық ойы | Креативті | 3 | |
| Ойы жүйелі, тың ойы емес | 2 |
| Жалпыға ортақ ой | 1 |