физика зертхана 7 сыныпқа арналған сыныптан тыс шара 
            
                Просмотр содержимого документа
                
                «Физикалық зертхана»
            
            
                                                                
  
 
  
 
  
 
  Сабақтың тақырыбы: Физикалық зертхана
  Мақсаты
  Білімділік: Оқушылардың арасында физикадан ойлау дәрежесін арттыра  
   түсу, теориялық білімді тереңдету, физикаға бейімі,  
   қызығушылығы бар оқушылардың практикалық дағдысын  
   дамыту, шығармашылық қабілеттерін тереңдету, ғылым  
   жолына бағыт-бағдар беру.
   Дамытушылық:Оқушылардың ақыл-ой танымдық және шығармашылық  
    қабілеттерін дамыту ,ғылыми көзқарасын бекіту.
  Тәрбиелік:Оқушыларды адамгершілік қасиетке,азаматтылыққа,жоғары  
   саналыққа баулу.
  Сабақ барысы:  
    І. Криптограмма: «Сәуле шығару және спектрлер».
  
 
                      | 1 | 2 | 3 | 2 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 
 | 9 | 5 | 10 | 11 | 5 | 12 | 7 | - | 
  | 
 | 12 | 5 | 13 | 2 | 14 | 5 | 12 | 12 | 7 | 8 | 
 | 15 | 5 | 16 | 17 | 7 | - | 
  | 3 | 5 | 8 | 18 | 5 | 19 | 7 | 6 | 
 | 20 | 3 | 18 | 24 | 21 | 
 | 15 | 22 | - | 
  | 6 | 4 | 
 | 11 | 23 | 16 | 5 | 19 | 18 | 7 | 8 | 
 | 6 | 24 | 25 | 20 | - | 
 | 
  | 3 | 20 | 6 | 18 | 24 | 
 | 6 | 5 | 10 | 12 | 7 | 16 | 7 | 
 | 14 | 19 | 23 | - | 
  | 26 | 24 | 11 | 12 | 24 | 19 | 18 | 20 | 
 | 12 | 27 | 11 | 20 | 6 | 18 | 20 | 6 | 21 | 
 
   
 
  -  Табиғат туралы ғылым – 1,2,3,2,4,5, ( физика) 
-  Сәуле шығару түрі – 4,5,12,23,18,16,28,9,2,6,24,11,26,6,26,2,29. 
 (катодолюминесценция)
  -  Электрмагниттік сәуле шығару шкаласы – 19,5,18,2,23,11,22,21,16,24 
 (радиосәуле)
  -  1901 жылы Нобель сыйлығын алған неміс физигі – 19,24,6,12,25,24,6. 
 (Рентген)
  -  Сәуле шығару түрі – 15,7,16,21,16,7,10 (жылулық) 
-  Спектрдің түрі – 27,3,20,16,20,11,11,20,3. (үзіліссіз) 
-  Қоршаған орта – 12,5,13,2,14,5,12. (табиғат) 
-  Түсті жолақ – 11,17,24,4,12,19. (спектр) 
-  Үнді дауыссыз дыбыс – 8. (ң) 
 
 
  Криптограмманың жауабы: Физиканың мақсаты – табиғаттың жалпы заңдарын іздеу және солардың негізінде нақтылы процестерді түсіндіру.
  
 
  ІІ.Движение по диагонали
  От «Энергия никуда не исчезает и не создается из ничего, она только превращается из одного вида в другой или переходит от одного тела к другому»
  
 
                | 
 | 
 | е | р | д | а | н | е | г | о | е | т | 
  | 
 | н | г | у | н | и | с | е | , | а | с | у | 
  | э | и | к | е | т | о | ч | о | щ | я | р | г | 
  | я | и | и | е | з | и | н | а | и | д | о | т | 
  | н | с | а | д | н | а | р | з | в | й | и | о | 
  | ч | з | а | з | т | в | о | а | и | д | т | л | 
  | е | е | и | о | е | д | д | л | о | о | е | а | 
  | т | я | л | р | н | и | и | х | д | т | к | о | 
  | с | ь | п | о | в | п | е | н | о | д | г | м | 
  | к | о | г | о | е | р | о | г | р | у | у | 
 | 
 
     
  ІІІ.Движение «по циркулю»  
  «Энергия движения и взаимодействия частиц, из которых состоит тело, называют внутренней энергии тела».
  
 
              | 
 | л | о | , | н | а | з | ы | в | А | 
  | а | е | я | ч | а | с | т | и | ц | Ю | 
  | л | т | и | е | н | и | я | и | , | Т | 
  | е | т | в | ж | н | е | р | в | и | В | 
  | т | и | т | и | э | 
 | г | з | з | Н | 
  | й | о | с | в | д | я | и | а | к | У | 
  | е | т | й | е | д | о | м | и | о | Т | 
  | и | с | о | с | х | ы | р | о | т | Р | 
  | г | р | е | н | э | й | е | н | н | е | 
 
   
 
  
 
  ІҮ.Физикалық тәжірибелер:
  -  «Түпсіз» бокал. 
-  Суға батпайтын тиын. 
-  Судан құрғақтай шығу. 
-  Реактивтік қозғалыс. 
-  Піскен жұмыртқаны шикісінен қалай айыруға болады? 
 
 
  Ү.Жұмбақтар.