kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жаратылыстану ҚМЖ

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жаратылыстану панынен Қмж 3 сынып бойынша дайын

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жаратылыстану ҚМЖ»



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

Жануарлар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

4 сынып


Сабақтың тақырыбы:

13 сабақ. Қоректік тізбек түрлері. БЖБ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.1.1 қоректік тізбектегі өсімдіктердің рөлін анықтау

Сабақтың мақсаты

Тірі ағзаларды қоректену түрлеріне қарай ажыратады

Қоректік тізбек құрастырып үйренеді

Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы:ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ

Отан, ел, туған өлке туралы білу және пайымдау

Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз

табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы

алғашқы түсініктің болуы


Апта дәйексөзі: Отанды сүю отбасыңнан басталады



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут





Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

22 минут













































Сабақты қорыту

6минут


















Қосымша тапсырма

2минут








Кері байланыс

5 минут




Сабаққа дайындық жасау

Психологиялық ахуалды жақсарту


«Жылы жүрек, күміс күлкі» әдісі

Қол ұстасып, бір-біріне қарап жақсылық тілейді



Өткенді пысықтау


Адам, өсімдік және жануарлар арасында қандай байланыс бар деп ойлайсың?

Жауап:

Жануарлар өсімдікпен қоректенеді. Адамдар жануарлардың еті мен сүтін, жүнін, терісін пайдаланады.



Тақырыпты ашу

ФС тапсырмасы

1-тапсырма

Екі түрлі қоректік тізбекті салыстыр. Олардың айырмашылығы мен ұқсастықтарын ата.

Жауап:

Қоректік тізбектің бірінші буынын мүк, қына, бұталар құрайды. Оларды қорек ететін өсімдікқоректілер тізбектегі екінші буынды құрайды. Мысалы, бұғы делік. Тізбектің келесі буыны – жыртқыш жануар, яғни аю болуы мүмкін. Қоректік тізбек құруда ағзалардың тіршілік ортасының ерекшелігі мен қоректену түрі ескеріледі.



Жаңа тақырып

2-тапсырма


Қоректік тізбек жаса

Мысалы:

Ағаш—құрт—құс

Шөп—марал—қасқыр



Жұптыө жұмыс

ЕҚБ және ЕБҚ

«Қоректік тор» сызбасын сыз.

Табиғаттағы қарым -қатынасты көрсете отырып, айтып бер.


Үлгі сурет







3-тапсырма

Қай сөз артық?



Артық сөз: 1. Балық 2.гүл 3.түйе 4.жылқы 5.тауық 6.алхоры


Үй тапсырмасы

Айналаңдағы табиғаттың қарым -қатынасын бақылап, жазып кел.






ҚЖ:

«Кезбе тілші» әдісі

  1. Табиғатты қарым қатынас туралы не білдің?

  2. Табиғаттағы қарым -қатынас бұзылса не болады деп ойлайсың?

  3. Табиғатты сақтауды адам рөлі қандай?







Бір-біріне күлкі сыйлайды







Өз жауаптарын айтады






Тақырып бойынша түсінігін айтып береді





Тақырыпты өмірмен байланыстыра отырып өз ойын жеткізеді





Қоректік тізбек жасайды









Қоректік тор сызады





















Артық сөзді табады








Үй тапсырмасын алады








Сұраққа жаап береді









Кері байланыс жасайды



Мақтап, мадақтап отыру


Дескриптор:

Табиғаттағы өзара байланысты біледі-1б

Өз ойын еркін жеткізді-1б



Дескрипторы:

Қоректік тізбек туралы біледі-1Б

Қоректік тізбектің құрылымымен танысады-1Б

Энергияның қоректік тізбек арқылы таралуын түсінді-1б





Дескриптор:

Қоректік тізбек жасай алды-1б

Табиғаттағы қарым-қатынасты түсінді-1б





Дескриптор:

Қоректік тор сызды-1б

Өзінің білім деңгейіне сай жұмыс жасады











Дескриптор:

Қоректік тізбектегі артық сөздерді таба білді-1б

Табиғаттағы қарым-қатынасты түсінді-1б





Дескриптор:

Айналадағы дүниені бақылай алады-1б

Көрген жағдайлардан қорытынды жасауды біледі-1б




Дескриптор:

Сұрақтарға жауап берді-1б

Табиғаттағы өзара қарым- қатынасты түсінді-1б








«Бағдаршам түстері» әдісі



суреттер







Суреттер









оқулық





оқулық














оқулық





Жұмыс парағы






Оқулық










Кесте








Оқулық










Микрофон











Кері байланыс парақтары



































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

Жануарлар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

4 сынып


Сабақтың тақырыбы:

14 сабақ. Сенің өлкеңде қандай жануарлар бар? Қандай жануарлар жойылып бара жатыр?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.2.1 өз өлкесіндегі жануарларды жіктеу

4.2.2.7 жойылу шегінде тұрған жануарларға мысал келтіру

4.2.2.6 белгілі бір тіршілік ортасындағы қоректік тізбектің моделін құрастыру

Сабақтың мақсаты

Өз өлкесінің жануарларын топтарға жіктеп үйренеді

Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы:ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ

Отан, ел, туған өлке туралы білу және пайымдау

Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу,

заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру


Апта дәйексөзі: Отанды сүю отбасыңнан басталады



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут





Өткенді пысықтау

5 минут






Сабақ

тың ортасы

22 минут



















































Сабақты қорыту

6минут















Қосымша тапсырма

2минут















Кері байланыс

5 минут




Сабаққа дайындық жасау

Психологиялық ахуалды жақсарту

«Менің ойымша...» әдісі

Оқушы өз ойынша табиғаттағы байланыс туралы айтады

Сөзін «менің ойымша» деп бастайды



Өткенді пысықтау


Үй тапсырмасы

Айналаңдағы табиғаттың қарым -қатынасын бақылап, жазып кел.




Тақырыпты ашу

1-тапсырма

Өз өлкеңде қандай жануарлар тіршілік етеді?


Жауап:

Түркістан облысында тасбақа, жылан,қарсақ, түлкі, кесіртке және т.б. тіршілік етеді






Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

Қазақстанның жануарлары картасындағы жануарлармен танысады

Оларды нөмірімен атап шығады







2-тапсырма

Өлкеміздегі жануарлар қалай тіршілік етеді? Олар немен қоректенеді?

Қоректік тізбек жаса

Жауап:

Мысалы, шөп—қоян—түлкі

Шұбалшын—құстар—қасқыр,түлкі



ЕБҚ

Жылқы малына қоректік сызба жаса



ЕҚБ:

Адамның өмірінде жануарлардың алатын орны туралы баяндама жаса






3-тапсырма

Өз өлкеңде мекендейтін бір жануар туралы таныстырылым жаса.



Үлгі: Қасқыр


Жыртыш Ет жейді сұр түсті








ҚЖ:

Қазақстандағы қорықтар туралы айт. Онда қандай жануарлар мекендейді?




«Сен қай аралда тұрсың?»







Табиғат туралы өз көзқарасын білдіреді





Үй тапсырмасын айтады








Өз өлкесіндегі жануарлар туралы айтады








Тақырып бойынша түсінігін айтып береді





Тақырыпты өмірмен байланыстыра отырып өз ойын жеткізеді





Суреттермен жұмыс жасайды


Қоректік тізбек жасайды





Жеке жұмыс жасайды











Таныстыры

лым жасайды

















Қорықтар туралы айтады











Кері байланыс жасайды



Мақтап, мадақтап отыру


Дескриптор:

Айналадағы дүниені бақылай алады-1б

Көрген жағдайлардан қорытынды жасауды біледі-1б





Дескриптор:

Өз өлкесіндегі жануарлар туралы біледі-1б

Олардың тіршілігі туралы айта алды.-1б







Дескриптор:

Қазақстандағы жануарлар әлемін біледі-1б

Олардың тіршілігі туралы айта алды.-1б





Дескриптор:

Қоректік тізбек жасай алады-1б

Табиғаттағы қарым-қатынасты түсінеді-1б

Өз өлкесіндегі жануарлар тіршілігі туралы айта алды-1б



ҚБ:

Тамаша!








Дескриптор:

Өз өлкесінің жануарларын топтарға жіктеп үйренді-1б

Өз өлкесінің жануарларын таныстыра алды-1б

Жануарлар тіршілігі туралы білді-1б









Дескриптор:

Қазақстандық қорықтар туралы біледі-1б

Қорықтардың пайдасы туралы айта алды-1б











«Аралдар» әдісі



суреттер









Суреттер













оқулық









Қазақстан

ның жануарлары картасы







оқулық












оқулық










Сызба
















Қорықтар

дың суреті














Кері байланыс парағы


































































































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Естествознание

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Жаратылыстану ҚМЖ

Автор: Сапахова Сауле Кенесбаевна

Дата: 31.05.2026

Номер свидетельства: 686867
