| Бөлім | Координация және реттелу | 
  | Педагогтің аты–жөні: | Ахметова Гулзира Елубаевна | 
  | Күні: | 12.02.2022 | 
  | Сыныбы: 7 | Қатысушылар саны:   | Қатыспағандар саны: | 
  | Сабақтың тақырыбы: | Жүйке жүйесі және оның құрылымдық құрамбөліктерінің атқаратын қызметі | 
  | Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.1.7.2 - жүйке жүйесінің қызметін және құрылымдық компоненттерін атау; 7.1.7.3 - жүйке жасушасының компоненттерін анықтау 7.1.7.4 - орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру   | 
  | Сабақтың мақсаты: білу | Барлық оқушылар: -Жүйке жасушасының құрылымдық компоненттерін анықтау және сипаттау; Көпшілік оқушылар:   ЖЖ құрылымын сипаттау, қызметтерін атау;   Жүйке жасушасының бөліктерін (денесі, аксон, дендриттер және қабықша) атайды. Кейбір оқушылар:   | 
  | Құндылықтарға баулу: | Құрмет: топтық және жұптық жұмыс кезінде барлық пікірмен санаса білу; өзгелердің пікірін тыңдай білу; орынды ұсыныстар айта білу. ынтымақтастық: бірігіп іздену; бірге талқылау, талдау; жауап нұсқаларынан дұрысын таңдауда ынтымақтастық таныту.   ашықтық: өз ойын ашық әрі тиянақты, түсінікті түрде жеткізе білу; ұсынған жауаптарына нақты дәлелдемелер келтіру; қарам-қайшылықтың шешімін іздеуде ұстамдылық тану; | 
  | 
 | Сабақтың барысы | 
  | Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс–әрекеті 
 | Оқушының іс–әрекеті | Бағалау | Ресурстар | 
  | Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин 
 
 | (Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:  
 
 Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі.   | Берілген смайликтерді көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат береді. 
 ![]() 
 | Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген назарын бұру. 
 Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ алдындағы көңіл-күйін анықтау. 
 Саралау: оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында өткізіледі. 
 | Презентация, қол смайликтері   
 
 
 
 
 Таратпа материал | 
  | Жаңа сабаққа кіріспе 7 мин 
 ![]() 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 | (Ұ). Үй тапсырмасын сұрау 
 LearningApps бағдарламасында жануарлардың жүйке жүйесінің типтері мен өкілдерін сәйкестендіру:
 
     | Жүйке жүйесінің типтері   | Өкілдері   |   | 1.Түтікті жүйкелі 
 | Буылтық құрттар буынаяқтылар, тікен терілілер, моллюскілер |   | 2.Түйінді жүйкелі | Омыртқалы жануарлар |   | 3.Сатылы жүйкелі | Ішек қуыстылар (гидра) |   | 4.Торлы жүйкелі | Жалпақ құрттар (ақ планария) |  
 «Жұмбақ жасыру»: Сабақ тақырыбы мен мақсаттарын айқындау. Ол үшін оқушыларға тақтадағы суреттер ұсынылады.   | Оқушылар LearningApps бағдарламасымен сәйкестендіру орындайды. Осы арқылы өткен сабақты еске түсіруге тырысады.  
 Оқушылар сәйкестендіріп болған соң тақтадағы дұрыс жауаппен бірін –бірі тексереді.  
 ![]() 
  
 Жаңа сабақ тақырыбын суреттерге қарап, анықтауға тырысады. |  Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай орнату.  
 Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады.  
 Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу жүргізіледі. Инновациялық технологияны қолдану.   Жалпы - 1 балл  
  
  
  
 | SMART тақта  
  
 https://learningapps.org/watch?v=pu1rfb2pc22    
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
 Суреттер | 
  | Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 12 мин  
  
  
 | Презентациямен жүйке жүйесінің қызметі мен оның құрылымдық компоненттерін қысқаша қорытындылау. Twig сайтынан бейнефильм көрсету арқылы адамның жүйке жүйесінің құрылысын көру. 
  «Стоп кадр» әдісі арқылы «Бейнежазба» көрсету.«Бейнежазбадан не байқадыңдар?
 
 | Бейнежазбадан көрген ақпарат туралы өз ойларын айтады.  
  
  
 |  Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу, ақпаратты анализдей алу.  
  
 | Презентация 
 SMART тақта  
 https://twig-bilim.kz/ru  
 | 
  | Ұжымдық жұмыс  
 5 мин | Тапсырма 1. Биологиялық диктант. 
   Нейрон денелері мен қысқа өсінділердің топтасуы (ми мен жұлынның сұр затын)  құрайды. Ақ май қабығымен қапталған ұзын өсінділер – аксондар (ақ затты) түзеді. Нейронның ұзын өсінділерінің тармақталуы жүйке ұштарын – (рецепторлар) құрайды. Нейрондар: (сезімтал, қозғалтқыш, аралық ) бөлінеді. Жүйке жасушалыры: (денесінен, өсінділерден, жүйке ұштарынан) тұрады. | Таратпа қағаздарға орындап, жұмыстарын тапсырады.  
 Берілген мәлімет бойынша өздері сұрақ қойып, жауабын сыныпта талқылайды.  
 | Мақсаты: Білім алушы өз ойын талдайды және сараптайды, ойлау логикасын дамытады.  
 Жалпы– 2 балл  
 Дескрипторы: -жүйке жүйесінің құрылымдық бірлігін анықтайды;   - жүйке жүйесінің қызметін атайды;   | Таратпа материалдар 
 
 | 
  | Жеке жұмыс 4 мин  
 |     | Нейрондар қызметі | Нейрон түрлері |   | 1.Тітіркенуді жүйке импульстеріне түрлендіреді. | а)сезімтал 
 ә)аралық 
 б)қозғалтқыш |   | 2.Миға ішкі мүшелер мен сезім мүшелерінен жүйке импульстерін беруді жүзеге асырады. |   | 3.Мида бір нейроннан екіншісіне импульстерін беруді жүзеге асырады. |   | 4.Жүйке импулстерін бұлшық етке, бездерге және басқа атқарушы үшелерге береді. |    Тапсырма 2. Кестені орындау: 
 Сергіту сәті (Brain exercises) 
 | 
 Таратпа материалға сәйкестендіру кестесін орындайды да, презентациядағы жауабымен тексереді. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Миға арналған жаттығулар жасайды. | 
 Дескриптор:    
  - нейронның құрылымдық компоненттерін анықтайды;    
 Жалпы– 2 балл  
 | Тақта,   оқулық, таратпа материал 
 | 
  | 10 мин | Викторина: “Plickers” сайты көмегімен тест-ойынын жүргізу:  
   Жүйке жасушасының ғылыми атауы қандай? - нейрон   Жүйке жасушаларын не құрайды? - Ұзын және қысқа өсінділерден  Нейронның қысқа өсіндісі: дендрит Орталық жүйке жүйесі: ми және жұлын Екі жүйке жасушасының арасындағы саңылау қалай аталады? - синапс  
 | Арнайы QR коды көрсетілген қағаздар көмегімен тест сұрақтарына жауап береді. Берілген жауаптары сканерленіп, SMART тақтадан тамашалайды. 
 
 | Бағалау: сайтта автоматты түрде шығатын әр ұпай сандарын интербелсенді тақтада көрсету.  
 Жалпы – 5 балл | https://www.plickers.com/library   SMART тақта | 
  |  
 Сабақтың соңы Ой толғаныс Рефлексия 3-4 мин.  
 | Оқушылардан кері байланыс алып, үй жұмысын береді.  
 Рефлексия. «Бағдаршам»  Оқушыларға үш түсті белгілер беріледі.      Қызыл түс – «Мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл–күйім жоқ.»  Сары түс - “Көңіл-күйім жақсы, сыныптастарымның көмегімен тапсырманы орындадым.”    Жасыл түс – «Мен бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл–күйім тамаша.»  
 Бағалау. «Екі жұлдыз, бір тілек»    
 Сабақ соңыныда мұғалімге бағалау парағын тапсырады, мұғалім осыны ескере отырып жиынтық баға қояды.  
 Үй тапсырмасы: ξ40-41 оқу . 165 беттегі № 3 тапсырмаларды орындау. Анықтама жазу: 1. Жүйке жасушалары- 2.____________-жүйке импульсі өтетін жол. 3. Жүйке орталығы -    4. Рефлекс - 5. Бұлшық ет синапсы- 6. Дендрит -   7. Рецептор -  | Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды. Тақтадағы бағдаршамның әр қалташасына өз аттарын салады. 
 
  
 
 
 
 ![]() 
  
 Сабақтың басында оқушыларға кесте таратылып беріледі, өздері орындаған тапсырманы белгілеп отырады. | Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылар пікірін анықтайды. Білімді меңгеру деңгейін біледі. Саралау: Сабаққа қорытынды жасалады.  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
 | плакат, презентация, карточкалар | 
  |  
 Қосымша ақпараттар | 
  | Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? |  Пәнаралық байланыс    Денсаулық және қауіпсіздік ережелері    АКТ    Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | 
  | Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Сабақта бағалаудың формативті түрі, ауызша түрі қолданылады. Өзін- өзі бағалау Plickers.com сайтымен бағалау | Сабақ барысындаPower Point презентациясы қолданады.   Қауіпсіздік ережелерін сақтану.   Сынып бөлмесінің тазалығы. Сергіту сәтінде жаттығулар орындалады. | 
  | Жалпы бағалау: Ең жақсы өткен екі әрекетті атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі әрекет сабақтың оданда жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1:   2: Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпаратты алдым? 1: 2: |