|  Пәні: Биология |  Сынып :10 |  Мерзімі: 8.09.16ж |  Мұғалімі: Айдарбекова З.С | 
  | Жаңа тарау: | Жалпы биологияға кіріспе | 
  | Тақырыбы: | Биология ғылымы. Ғылымдар жүйесіндегі биологияның орны және маңызы. Биологияның басқа ғылымдармен байланысы. Жа- ратылыстану — ғылыми пәндер жүйесіндегі «Жалпы биология» курсының алатын орны, мақсаты мен міндеттері. | 
  | Сабақтың мақсаты: | Биология ғылымы ғылымының еекшеліктерін тереңдете түсініп, оның басқа ғылымда алатын орны қандай екендігін практикалық тұрғыда дәлелдей отырып, биология ғылымының орның басқа ғылымдармен байланыстарын ұғыну.  | 
  | Күтілетін нәтиже: | Жалпы биология ғылыми туралы білімдерін  тереңдете түсініп, сыни тұрғыда ойланып,  тірі ағзаның тірішілік әрекеттерін  түсініп, күнделікті өмірде өз денсаулығын сақтай білуді ұғынады. | 
  | Түйінді идеялар: | Топтық жұмыс орында барысында оқушылар жалпы биологияның ерекшелігін  түсініп, жалпы биология курсындағы кейбір ерекшеліктерді практикалық тұрғыда орындай біліп, сыни   тұрғыдан ойлауға дағдылану. | 
  | Уақыты |                       Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс әрекеті | 
  | 1 мин | Сергіту сәті «Қызыл өрік» |   |   | 
  | 
 1 | Топқа бөліну Сынып 3 топқа бөлінеді 1- топ: Тірі ағзалардың негізгі қасиеттері 2- топ: Жасушаның құрылысы мен қызметі 3- топ: Жасушады заттың алмасуы мен энергияныңтүзілуі 4-топ:   Ағзаның көбеюі 5-топ:   Генетика | Ұйымдастыру топқа бөлу Үстелдің үстінде топ аттары жазылып қойылған | Топқа бөлінді Әр оқушы өз орнын тауып  отырады Ынтымақтастық қарым-қатынас орнату | 
  | 3 мин | 
 « Миға шабуыл» Жалпы биология ғылыми туралы өз ойларын жазу. | 
 Постер құруға  А3қағаздар,түрлі-түсті маркерлер, стикерлермен қамтамасыз етілген | Миға шабуыл арқылы сыни тұрғыда ойланып, жүйке жүйесі туралы не білетінін Өз ойларын ортаға салады. | 
  | 7 мин |  Мәтінмен жұмыс Топпен жұмыс 5- топқа бөлінеді. Әр топтағы оқушылар 1-5 деген номермен номерленеді. Әр оқушыға жекеленген тапсырмалар беріледі. №1 оқушы – Тірі ағзалардың негізгі қасиеттері №2 оқушы  Жасушаның құрылысы мен қызметі №3 оқушы  Жасушады заттың алмасуы мен энергияның түзілуі №4 оқушы  Ағзаның көбеюі №5 оқушы  Генетика |   мәтінмен Дәптерлер, оқулық | Оқулықпен жұмыс Түртіп алу стратегиясын пайдаланып, өз ойларын дәптерлеріне жазады және Постер құрып үйренеді. Ресурстармен танысты | 
  | 
 12 мин | Мәтінмен жұмыс істеп, оқушылар номерлер бойынша топтасады. Жигсо-1 және Жигсо-2 әдіс арқылы  Топ бойынша тақырыптың мазмұнын ортаға салып түсінгенне кейін әр топ мүшелері постер құру әдісі арқылы тақырыптың мазмұнын қағаз бетіне түсіреді. Тақырыптың мазмұның түсініп алғашқы орынға қайта қайтады.(Жигсо-2 әдісі бойынша) | Топпен жұмыс | Бір-бірін тыңдау, ынтымақтастық, өз ойын айту | 
  | 7мин |  ( әр топ өзінің шығармашылығына байланысты). Постер әдісі арқылы мәтін бойынша өз ойларын бір-біріне жеткізеді.   | Түрлі- түсті маркерлер, А3қағаз | Топпен әр оқушы өз пікірлерін айту арқылы тақырыптың мазмұнын сызбанұсқа және сурет арқылы бейнелейді | 
  | 
 10 мин 
 | Постер қорғау Әр топтан бір оқушы жасаған жұмыстарын қорғайды. Бір- бірін бағалайды.Постер қорғаған кезде оқушылар бір- бірін мұқият тыңдап отырады. Себебі әр топтың жасаған постерін бір-бірі арқылы бағаланады. Бағалаған кезде 1топты -2топ, 2топты-3 топ, 3топты-4 топ 4топты-5 топ, 5 топты-1 топ  бағалайды. | Әр түрлі стикерлер беріліп оқушылар өз бағасын жазып, постерге | Бірін-бірі бағалау | 
  | 
 3 мин 
 | Рефлексияны жазбас бұрын ең үздік топты аңықтап, талдап, бағалау керек. Әр топтағы оқушылар сабаққа белсенді қатысып,сыни тұрғыдан ойлана отырып, өз бетінше шешім қабылдаудыүйренеді,топтық бағалауды үйренеді, әділ баға беруге үйренеді. | Рефлексия ұйымдастыру , мадақтау | Әрбір оқушы өз-өзін бағалау. | 
  | 1 мин | Үйге тапсырма: Оқулықтағы кестені толтыру Шығармашылық  жұмыс: Жасуша бейнесін салып келу |   |   |