|  Пәні: биология |  Сынып 8 «Ә» |  Күні: 20.11.2014ж |  Сабденбаева Л | 
  | 
 Тақырыбы | 
 Тірек –қимыл жүйесі.Қаңқа бөлімдері | 
  | 
 Мақсаты | 
 Тірек-қимыл жүйесінің маңызын, қаңқа бөлімдерінің құрылысы мен қызметін білу | 
  | Оқып үйренудің нәтижесінде | - Тірек-қимыл жүйесінің құрылыс ерекшеліктерін ажыратады. - Тірек-қимыл жүйесі қызметінің маңыздылығын түсінеді | 
  | Қолданылатын    әдіс-тәсілдер | Тест түрлері, фронтальды әдіс, (жеке, жұптық жұмыс) | 
  | 
 Үйрену мақсатында бағаны қоса бағалау | Табыс критерий арқылы оқушыны үнемі бағалау 1.Тақырыптың мазмұнды баяндауына қарай бағалау 2.Зерттеудегі өзіндік үлесін бағалау 3.Тақырыптың нәтижесінің нақтылығына қарай бағалау | 
  | 
  Сабақ кезеңдері | 
  Мұғалімнің іс-әрекеті | 
  Оқушының іс-әрекеті | 
  Ресурстар | 
  | Ұйымдастыру. 1-3мин | - Қолайлы психологиялық жағдай қалыптастыру: - Сергіту сәті: дене жаттығуларын жасату |  
 Оқушылар сергіту жаттығуын орындайды. | Бейнеролик, жаттығу түрлері | 
  | Қызығушылықты ояту  5-7 мин | - Тірек - білімдерін қолдану, тақырып бойынша білімдерін жаңғырту(фронталды сұрау)   | Үй тапсырмасы бойынша ашық, жабық тест сұрақтарымен жұмыс. | Слайд тест тапсырмалары № 1,2 қосымша | 
  | Мағынаны тану  10 мин | - Тірек-қимыл жүйесінің маңызы -Қаңқа бөлімдері -бас қаңқасы -тұлға қаңқасы -кеуде қуысы -иық белдеуі -қолдың еркін қозғалатын -аяқтың еркін қозғалатын қаңқасы 
 | Оқушылар тірек-қимыл жүйесі құрылысы,қызметімен танысады, біледі.Көрсетілімді көріп,тыңдайды. Остеология,синдесмология,миология, лордоз,кифоз,сколиоз.сөздерінің мағынасымен танысады. Тірек-қимыл жүйесінің құрылысы мен қызметі туралы ой қорытады.   | АКТ, интерактивті тақта, көрсетілім. Слайд «Тірек-қимыл жүйесі», Адам қаңқасы №3 қосымша | 
  |  Ой толғау.  20-25 мин 
 | -Адам қаңқасынан қаңқа бөлімдерін ата -семантикалық карта - толықтыру тесті -жабық тест сұрақтары | 1.Қаңқа бөлімдерін айтып шығады. 2.Берілген сүйек аттарын қаңқа бөлімдеріне сәйкестендіріп тауып,жазу   4.Сөйлемдерді қалып қойған сөздерімен толықтыру 5.Жабық тест сұрақтарына жауап жазу 
 | Адам қаңқасы. Жұмыс дәптері, интерактивті тақта, семантикалық карта толықтыру тесті жабық тест сұрақтары №4,5,6 қосымша | 
  | Бағалау  2 мин | Табыс критерий кестесі Балды бағаға ауыстыру | Өзін-өзі бағалайды, өзара бағалайды. 
 | №7,8 қосымша 
 | 
  | Үйге тапсырма:    1 мин | Қаңқа бөлімдері тақырыбын оқу.Тақырып бойынша ғылыми – ақпараттану, термин сөздермен жұмыс. Кесте толтыру. «Дене шынықтырудың тірек-қимыл жүйесін дамытудағы орны» реферат жазу   Жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орындау.   | 
  |  Шығу парағы    (оқушыларға) | Бүгінгі сабақ сіздерге ұнады ма? Тақырып аясында қиындық тудырған кездер кездесті ме? Нені үйренгіміз келеді? 
 | 
  |  Рефлексия (мұғалімге) | Сабақты өзіңіздің бағалауыңыз (бұл жерге сабақ барысындағы енгізілген өзгерістер мен өз комментариилеріңізді жазасыз. Сәтті және сәтсіз тұстарын жазыңыз) Не жақсы болды? Неліктен? Не ұнамады? Неліктен? Нені өзгертуге болады? |