Г.К.Алиакбарова, «Шамал?ан бекетіндегі жа?а ?аза? орта мектебі» биология-география п?ні м??алімі
Алматы облысы ?арасай ауданы
О?ушылар?а білімді толы? ме?геоту ?шін о?ытуды? ?рт?рлі ?діс-т?сілдерін пайдалану керек. Биология саба?ында білім да?дыларын ме?герту, ?ызы?тыру, ойын жеткізіп айту, есте са?тау ерешеліктерін дамыту ?шін т?рлі т?ілдер іздестіріледі. Тірек сызба о?ушыны ойлау?а, тез шешім ?абылдау?а жетелеп, ойын айтып жеткізуге иермелейді,?осымша сызбалар ар?ылы негізгі ойды? к?лемі ?л?аяды.?з бетімен ж?мыс істеуге да?дыландыру ма?сатында ?ткізілген «Г?лді? ??рылысы ж?не оны? ма?ызы» та?ырыбы ?сынылып отыр.
Просмотр содержимого документа
«Г?лді? ??рылысы мен оны? ма?ызы »
Гүлдің құрлысы мен оның маңызы
Г.К.Алиакбарова, «Шамалған бекетіндегі жаңа қазақ орта мектебі» биология-география пәні мұғалімі
Алматы облысы Қарасай ауданы
Оқушыларға білімді толық меңгеоту үшін оқытудың әртүрлі әдіс-тәсілдерін пайдалану керек. Биология сабағында білім дағдыларын меңгерту, қызықтыру, ойын жеткізіп айту, есте сақтау ерешеліктерін дамыту үшін түрлі тәілдер іздестіріледі. Тірек сызба оқушыны ойлауға, тез шешім қабылдауға жетелеп, ойын айтып жеткізуге иермелейді,қосымша сызбалар арқылы негізгі ойдың көлемі ұлғаяды.Өз бетімен жұмыс істеуге дағдыландыру мақсатында өткізілген «Гүлдің құрылысы және оның маңызы» тақырыбы ұсынылып отыр.
Сабақтың тақырыбы: Гүлдің құрылысы және оның маңызы
Сабақтың мақсаты: Гүлдің құрылысы жайлы және оның маңызы туралы толық сипаттама беру.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік мәні: Гүлдің негізгі құрамдас бөліктері: тостағанша жапырақшалары, мен жыныс мүшелеріне, толық сипаттама беріп, олардың құрылысымен танысу.
Тәрбиелілік мәні: Адамның тұлға ретінде қалыптасуын, адамгершілік қасиетін, жалпы қоршаған ортаға деген жанашырлық сезімін дамыту.
Дамытушылық мәні: Оқушылардың тақырыпқа деген қызығушылықтарын дамыту
Сабақтың көрнекілігі: Электронды көрсетілімдер, слайдтар, карточкалар, оқулық, стикерлер т,б.
Сабақ түрі : Аралас сабақ
Әдіс/-тәсілдері: сұрақ-жауаптар, топтық, жеке жұмыс және жұптық т,б
Күтілетін нәтиже: Оқушылардың өз ойларын жүйелеп жеткізеді, мұхият тыңдап, сыйластықпен ынтымақтастықты қалыптастырады, ортақ өзара қорытынды шығарады.
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу, сынып тазалығын тексеру, оларды түгелдеу,назарларын сабаққа аударту.
II.Үй тапсырмасын сұрау. Оқушыларды 4-топқа бөліу арқылы «Өсімдіктің вегатативті мүшелері» тақырыбында олардың білімдері тексеріледі.
1.Тамырдың шығу тегі? – (ұрықтан, негізгі тамырдан, сабақтан, жапырақтан)
2-топқа тапсырма «Сабақ бойымен қоректің қозғалуы»
Сабақ бойымен қоректің қозғалуы
Күн-жапырақ
Топырақ-тамыр
сүрекпен
тінмен
Минералды қорек
Органикалық қорек
3-топқа тапсырма «Сабақтың өсуі»
Сабақтың өсуі
жуандап
бойлап
камбий
Төбе бүршік
4-топқа тапсырма «Өсімдік мүшелері»
Өсімдік мүшелері
Көбею(генеративті)
Өсімді (вегетативті)
гүл
тамыр
жеміс
сабақ
тұқым
жапырақ
IV. Жаңа сабаққа кіріспе:
Көбею мүшелері гүл, жеміс, тұқым арқылы жүзеге асады. Гүл дегеніміз – көбеюге қажетті жыныс мүшелері бар, бұтақтанбайтын, түрі өзгерген, қысқарған өркен.
Өсімдіктер өсу мүшелеріндегі қор жеткілікті мүшелерде жиналған кезде гүлдейді. Гүл- тек гүлді өсімдіктерге ғана тән, одан жеміс, тұқым дамиды.
V. Жаңа сабақ.
Гүлдің құрылысы
Гүл табаны
Гүл сағақ
аналық
аталық
күлте
тостақанша
Гүлсерік
Қос гүлсерік
Жай гүлсерік
гүлсеріксіз
Тостақанша,күлте
тостақанша
Тостақанша мен күлте жапырақшалары болмайды
күлте
VI. Бекіту
Оқулық мәтініндегі суреттерді пайдалана отырып,гүлдің көбею мүшелеріне тірек сызбаны құрастыру үшін әр топқа тапсырма беріледі.
1-топқа «Аталықтың құрылысы»
2-топқа «Аналықтың құрылысы»
3-топқа «Гүлдің құрылысы»
4-топқа «Гүл қандай мақсатта егіледі»
№12 зертханалық жұмыс
Тақырыбы: «Гүлдің құрылысын талдау»
Мақсаты: Өсімдіктердің көбею немесе генеративті мүшесі – гүлдің құрылысын зерттеу.
Құрал-жабдықтары: ұлғайтқыш қол әйнегі, сапты ине, қатты қағаздан қиылған жеке бөліктері ,нағыз гүлдер т.б
Жұмыс барысы:
1.Нағыз гүл немесе гүл бөліктерінің қатты қағаздан жеке-жеке қиылған жапсырма көрнекі құралдардан гүл бөлімдерін табу.Пішініне, санына, реңдерінеькөңіл аудару.
2.Табиғи (нағыз)гүлден гүл бөліктерінің орналасу тәртібімен танысу
3.Гүл бөліктеріне қарап, жай немесе қос гүлсерікті екендігін анықтап ажырату
4.Аталық пен аналықты жеке бөліп құрылыстарымен танысу, суретін салып атын жазу.
Нәтижесі:
1.Гүлдің суретмен құрылысын жаз.
2.Берілген сипаттамалар гүлдің қай бөлігіне тән екенін гүл бөлігінің бас әріпін белгілеңдер ( «ГС-гүлсағақ»; «ГТ-гүлтабан»; «Т-тостақанша»; «К-күлте»; «А-аталық»; «Ж-аналық»