|  САБАҚ: Биология |  Мектеп: № 5 Ақмол орта мектебі   | 
  |  Күні: 17.10.19 |  Мұғалімнің аты-жөні:. Замзиева А.Қ. | 
  |  Сынып: 10 «ә» | 
  | Сабақ тақырыбы: | Бактерия, өсімдік және жануар жасушаларының құрылымының ерекшеліктері. | 
  | Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | 11.4.2.5 прокариот жасушаларының және өсімдік, жануар жасушаларының құрылыс ерекшеліктері мен қызметтерін салыстыру | 
  | Сабақ мақсаттары |  Прокариот және эукариот жасушаларының құрылысы мен қызметін түсіндіру; Прокариот және эукариот жасушаларының құрылымындағы ерекшеліктерін салыстыру; | 
  | Жетістік критерийлері |   Өздерінің дәлелдерін түсіндіріп, қарым қатынас жасау дағдыларын көрсетеді.   Жасуша құрылымын, органоидтарын және олардың қызметтерін сипаттау, түсіну және сұрақтарға жауап беру | 
  | Тілдік мақсаттар |  Оқушылар орындай алады:  Эукариот және прокариот жасушаларымен байланысты негізгі терминдерге ауызша анықтама беру.  Эукариот және прокариот жасушаларын жазбаша салыстыру.  Жасушалардың ұқсастығы мен айырмашылығын жазбаша сипаттау, сондай-ақ ағзалардың тіршілігіндегі жасуша органоидтарының функцияларын түсіндіру  Пәнге қатысты лексика мен терминология:  Прокариот, эукариот, хлоропласт, митохондрия, ЭПТ, вакуоль, гликоген, целлюлоза, цитоплазма 
 | 
  | Құндылықтарды дағдыландыру |    Өмір бойы білім алу,    Оқушылар арасындағы ынтымақтастық,   жаһандық азаматтылық. | 
  | Пәнаралық байланыс | Химия | 
  | АТҚ қолдану дағдысы | Интерактивті – тақтамен жұмыс | 
  | Алдынғы білім | "Жаратылыстану" курсынан оқушылар жасушалар мен ұлпалар туралы біледі. Олар сондай-ақ микроскоппен жұмыс істей алады және уақытша микропрепараттар дайындайды. Биология пәнінен 7 сынып оқушылары пластидтер, вакуоль, ядро, цитоплазма, жасушалық мембрана сияқты жасушалардың компоненттерін анықтай және сипаттай алады. 8 және 9 сынып білімі бойынша прокариоттар мен эукариот жасушаларының айырмашылығы неде екенін біледі. | 
  | Сабақ барысы | 
  | Сабақтың жоспарланған кезеңдері |  Жоспарланатын қызмет |  Ресурстар | 
  |  Сабақ басы 
 |  Амандасу.    Үй жұмысын сұрау . «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы  Топқа бөлу. Сурет арқылы.    1 топ.Саңырауқұлақ.    2-топ.Бактериялар. Оқушылар қазір біз тірі ағзалардың түрлеріне қарай 2 топқа бөлінеміз. Мына жерде қандай ағзалардың суреттері жатыр? Сонымен оқушылар бүгінгі тақырымыз не болмақ? Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Бактериялар, саңырауқұлақтар жасушасының құрылысы мен қызметінің ерекшеліктері.» Мақсатымен таныстыру. Жағымды көңіл күй сыйлау.   | 
 | 
  |  Сабақ ортасы  
  
  
    
  
    
  
  
  
  
  
  
  
  
  
 
 |  Видеоролик «Бактерия, саңырауқұлақ» Түсінік беріп өту.  Термин сөздер 3 тілде  
      | Қазақша   | Орысша   | Ағылшынша   |   | Ядро | ядро | nucleus |   | Саңырауқұлақ | гриб | fungus |   | Бактерия | Бактерия | bacteria |   | Рибосома | рибосома | ribosome |   
  Топтық жұмыс.  1-топ. Бактериалардың құрылыс ерекшеліктері(постер)  2-топ.Саңырауқұлақ құрылысының ерекшеліктері (постер)  
  Топтық жұмысты бағалау.Бағдаршам әдісі арқылы.    
  Жеке жұмыс. Суретпен жұмыс  Суретте 1-ден 6-ға дейін бағдарсызықпен көрсетілген бактерия жасушасының бөліктерін айтып беріңдер;     
  
    
  
  
  
 |    
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
 | 
  |  Сабақ соңы  
 |  Сабақты қорытындылау. Кестемен жұмыс.      | Жасушалар | Ұқсастықтары | Айырмашылықтары |   | Саңырауқұлақтар | 
 | 
 |   | Бактериалар   | 
 | 
 |   Кері байланыс.    «Аяқталмаған сөйлем» әдісі  Бүгінгі сабақта түсіндім.......  Бүгінгі сабақта білдім ........  Бүгінгі сабақта қызықты болғаны .......  Бүгінгі сабақта қиындық тудырды .......    Үйге тапсырма. Мазмұндау   |  
 |